Co jste všechno nevěděli o majorovi Zemanovi. Vladimír Brabec by oslavil 88. narozeniny

15.5.2022
Jaroslav Svoboda

V historii české kinematografie patrně nenajdeme více kontroverzní počin než 30 případů majora Zemana. Tento seriál má buď své zaryté zastánce nebo odpůrce, ale zná ho prakticky každý. Ponechme ale dnes stranou jeho podtext a vyznění. Představitel hlavní role Vladimír Brabec by totiž dnes oslavil 88. narozeniny, pojďme se podívat na zajímavosti z jeho „největší“ úlohy.

Vladimír Brabec se narodil 15. května 1934 v Praze na Žižkově do rodiny malíře pokojů a ochotníka. K divadlu tíhl už od dětství, zpíval v Kühnově dětském sboru a hrál v žižkovském Divadle Akropolis. Poté odešel na DAMU k profesorům Radovanu Lukavskému, Miloši Nedbalovi a Otomaru Krejčovi. Následně prošel Divadlem pracujících v Mostě a vojenskou prezenční službu si odbyl v Burianově scéně D 34. Nejlepší léta však prožil v Národním divadle, kdy se stal jednou z jeho opor.

Pro svůj výborný hlasový projev nalezl velikého hereckého vyžití v rozhlase i dabingu– mluvil např. Jacka Lemmona, Harry Morgana, Seana Conneryho, Leslie Nielsena, Iana Holma, Maxe von Sydowa, Rogera Moora, Anthony Hopkinse nebo Donalda Sutherlanda. Diváci si jej mohou pamatovat i jako velitele jednotky M.A.S.H. ve stejnojmenném americkém seriálu.

Manželka majora Zemana by oslavila 72. narozeniny. Její smrt zůstává i po letech záhadou

Patrně největší slávu mu ale přinesly sedmdesátá léta a Sequensův seriál o neohroženém komunistickém vyšetřovateli Zemanovi. Charismatický Brabcův projev dal seriálu teprve ten správný náboj. Vše ale zpočátku nemělo být takové, jak dnes víme. Co všechno mělo být jinak?

Seriál neměl být takový, jak ho známe

Původní myšlenka seriálu byla naprosto odlišná od toho, jak byl nakonec natočen. Seriál měl být totiž původně filmový dokument, ve kterém by se objevovaly hrané scény. Major Zeman navíc neměl být kriminalistou, ale příslušníkem STB v Plzni.

Těžké začátky Vladimíra Brabce

Titulní postavu majora Zemana zahrál nezapomenutelný Vladimír Brabec. Jeho začátky ovšem nebyly lehké, až do natáčení seriálu se totiž s režisérem Jiřím Sequensem nepotkali. Režisér mu zpočátku natáčení připomínal Jaroslava Marvana a jeho pracovitost a disciplínu. Brabec později přiznal, že se snažil Marvana kopírovat.

Jak se měl major vlastně jmenovat?

O jméně titulní postavy nebylo dlouho jasno. Autoři se nemohli shodnout na tom nejvhodnějším nápadu, padaly návrhy jako „major X“, „major Hurych“ či „major Herych“. Pak ale zvítězil lidový a „reprezentativnější“ Zeman.

Pamatujete starého Brůnu ze Studny? Případ majora Zemana plný rozporů

Původně měli být dva

Major Zeman měl mít původně ještě stálého kolegu, a tím měl být psí parťák (později byl takový model představen v jiných seriálech či filmech jako velmi úspěšný). Režisér Jaroslav Šikl, který měl původně seriál točit tak obcházel nejen exteriéry, ale i psí útulky a hledal po celém tehdejším Československu vhodného adepta na hlavní roli.

Rukojmí z Bella Vista

Tento díl obsahuje jednu scénu, která byla dotáčena až při jeho tvorbě. Snímek totiž končí odletem helikoptéry s postřeleným Hradcem (Rudolf Jelínek), v důsledku čehož vzniká domněnka, že Hradec nezemřel. Z toho chtěli vycházet tvůrci nově připravovaného filmu Major Zeman se vrací!, který měl po roce 1989 vzniknout jako další dobrodružství Jana Zemana a Jiřího Hradce. V něm však už měli být vzájemnými protivníky.

Únos letadla se stal námětem pro majora Zemana. Jak to bylo doopravdy?

Věčná kletba nevinného

Po roce 1989 snad nebylo herce, který by měl nad sebou větší kletbu než Vladimír Brabec. Už se zdálo, že bude mít podobné problémy s uplatněním, jako například Josef Větrovec. Ten už se coby Major Pavlásek, po revoluci neprosadil. Větrovec byl ale na rozdíl od Brabce zarytým komunistou, Brabec sám nebyl nikdy členem KSČ.

Brabec a M.A.S.H.

Natáčení českého znění probíhalo ve velikém spěchu od ledna 1994 do června 1995, protože se dabing natáčel pouze v malém předstihu před vysíláním. Seriál zadala TV Nova nově vzniklé dabingové agentuře. Sami tvůrci dabingu přiznávají, že neznali dějovou linku do budoucna, nevěděli, kdo odejde a přijde. Vladimíru Brabcovi role Shermana Pottera pomohla překonat odchod z Národního divadla. Natáčecí frekvence probíhala jednou za 14 dní, vždy v pátek, sobotu a neděli.

 

Zdroj: ČSFD, Týdeník Televize

 


Témata:

Nepřehlédněte