13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Co mají společného nejvýznamnější církevní učitel sv. Hilarius a Šmoulové?

Další fotky

Dnes prakticky neznámý svatý Hilarius zemřel 13. ledna 368, jeho památka se však podle starého kalendáře připomíná o den později, 14. ledna. Svou neutuchající aktivitou se zasloužil o současnou podobu křesťanského (katolického) učení a je považován za jednoho z nejvýznamnějších církevních učitelů.

Reklama

Sv. Hilarius přišel na svět kolem roku 315 v Piktavii, tj. v Poitiers ve Francii. Narodil se jako pohan do vznešené a bohaté rodiny a podle toho také vypadalo jeho vzdělání. Studoval na školách v Řecku a v Římě. Stal se řečníkem a spisovatelem. Oženil se a narodila se mu dcera Abra.

Na svatého Makaria, poustevníka, zaútočil sám ďábel. Jak a proč? A jaké bude počasí v září?

Studiem ke křesťanství

Studium Starého zákona ho stále více odvádělo od římského pohanství, které mělo mnoho bohů, k víře v jednoho Boha. Otevřel se mu nový svět a jeho naplnění hledal v Novém zákoně. Asi v roce 347 přijal spolu se svou ženou a dcerou křest. Těšil se velké úctě svých krajanů, kteří ho za tři roky zvolili jednomyslně, ještě za života jeho ženy, biskupem.

Ariánství

V té době se v křesťanství prosazovalo radikální ariánství. Ariáni nepovažovali Ježíše za vtěleného Boha. Hilarius se jako vynikající řečník zasadil o to, že katoličtí biskupové Francie vyloučili ariánského biskupa Saturnina z církve. Ten si to však nenechal líbit a stěžoval si u císaře Konstancia. Ten však schválil jednotnou ariánskou víru pro celou říši, ovšem v její západní části jeho rozhodnutí nerespektovali. Tím si také vysloužil přezdívku „malleus Arianorum“ což znamená „kladivo na ariány“.

Pohnutý osud krásné Jenovéfy. Šest let žila jako poustevnice a trpěla nemravné návrhy

Trest

Saturnin se mu pomstil, udal Hilaria u císaře a ten musil na čtyři roky do vyhnanství do Malé Asie, Frýgie (dnešní Turecko). Tam pokračoval ve svém studiu a napsal dvanáct knih. Název Frygie jako historického území se dochoval ve spojení frygická čapka, čímž je míněna s kónickým tvarem kužele se špicí ohnutou dopředu, jejíž vznik je spojován se starověkou Frýgií. Byla vyráběna z různých materiálů, z plátna, vlny nebo kůže. Je možné, že ji ve vyhnanství nosíval i sv. Hilarius.

Za Francouzské revoluce se tato čapka stala symbolem svobody a nezávislosti, kdy ji nosili jakobíni a sansculloti a dodnes také Marianne, symbol svobodné Francie. V současnosti známe tento tvar čapky spíše v souvislosti s animovanými postavičkami Šmoulů.

Papež, který zavedl kmotry. Jak propojuje mafii a hygienu?

Návrat

Žádal slyšení u císaře, čehož se mu dostalo, ale bez valného výsledku. Císař se ho zbavil tím, že ho poslal zpět domů, do Galie, kde byl věřícími s velkou radostí přivítán. Konec svého života strávil v klidu a pohodě. Čas, který mu ještě zbýval, využil jako první ke skládání písní a hymnů.

Zemřel 13. ledna 368, jeho svátek se slavil podle starého kalendáře 14. ledna.

Zobrazován bývá jako bezvousý kněz v oděvu biskupa s drakem či hadem, jak po něm šlape. Drakem a hadem je zpodobněna ariánská úchylka.

Na svatou pannu Kateřinu, sluší se schovati pod peřinu. Víte, proč byla tak oblíbená?

Pranostiky

Stále upozorňují na lednový, čili mrazivý ráz počasí: „Svatý Hilarius – vyndej saně, schovej vůz!“ Má tedy napadnout sníh a mrznout. Ještě se ten den slavil svátek sv. Vigila (Virgila). Tam pranostika říká, co má udělat, a když to neudělá, co si o něm myslíme: „Svatý Vigil z ledu mosty zřídil; a když je nezřídil, je to břídil!“

FOTO: Svatý Hilarius

Svatý Hilarius - Sv. Hilarius – wikipediaSvatý Hilarius - Sv. Hilarius a sv. Augustin –Svatý Hilarius - Císař Kinstantinus III. – wikipediaSvatý Hilarius - French MomentsSvatý Hilarius - Sv. Hilarius – Catholic Online
Další fotky
Svatý Hilarius - Solidus (zlatá mince) Konstacia II. – wikipedieSvatý Hilarius - Busta císaře Konstancia – wikipedieSvatý Hilarius - Antická busta s čapkou – wikipedieSvatý Hilarius - Lokalizace Frygie; jádro (žlutá), oblast expanze (oranžová) – wikipediaSvatý Hilarius - Mince s portrétem Konstancia II. – wikipediaSvatý Hilarius - Módní frygická čapka – TrendexMexicoSvatý Hilarius - FRANCE-POLITICS-MARIANNE-ARTSvatý Hilarius - purpuloSvatý Hilarius - Uvedení do úřadud – Hilarius z Poitiers

Výskyt jména Hilarius a odvozenin

Jméno Hilarius mají dva lidé, věkový průměr 90 let. Jeden se narodil r. 1926 v Litvínově a druhý r. 1928 v Karviné.

Jméno Hilar má 6 lidí, věkový průměr 53 let. Jméno Hillary mají 2 lidé, věkový průměr je 11 let (1998; 2015). Nejznámější nositelkou tohoto jména je Hillary Clintonová.

Před 1 hodinou
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama