Co mají společného pplk. Kostroun z Četnických humoresek a J. R. Ewing?

5.7.2022
Jaroslav Svoboda

Po přečtení jména Karel Janský si někdo možná nevzpomene na žádnou roli, kterou tento výtečný herec představoval. Pokud ale řekneme dvě další jména: J. R. Ewing z Dallasu a pplk. Kostroun z Četnických humoresek, je jasno!

Herec Karel Janský patřil k výrazným osobnostem brněnského divadelnictví. Také díky tomu se vryl do paměti všech fanoušků kultovního seriálu České televize Četnické humoresky. Proslavila jej ale i práce v dabingu. Jeho postava J. R. Ewinga, kterou namluvil v americkém seriálu Dallas je také nezapomenutelná.

Janský strávil celý svůj pracovní život v rodném Brně, jediné scéně zůstal věrný i jako divadelní herec. Herectví studoval na místní JAMU a po absolutoriu v roce 1966 nastoupil do tehdejšího Divadla bratří Mrštíků, později Městského divadla v Brně (1966 – 2011).

Komik v sukních. Věra Ferbasová se do šoubyznysu dostala díky Burianovi

Na jevišti oblíbené brněnské scény odehrál více než sto divadelních rolí, hned v počátcích zaujal svými kreacemi v různorodém repertoáru (Princezna Pampeliška, Marie Stuartovna, Smutek sluší Elektře). Kromě své domácí scény hostoval i na dalších brněnských jevištích (studentská představení, Divadlo Julia Fučíka, Státní divadlo, G studio a další). Svým způsobem osobitým hereckým projevem si záhy získal uznání diváků a kritiky, což ho zařadilo mezi nejvýraznější herce souboru.

V následujících letech střídal žánry i charaktery postav, během osmdesátých let našel uplatnění i v muzikálech, ještě předtím ale začal spolupracovat s televizí. Jeho debut před kamerou je spojen se slovenským televizním filmem z období druhé světové války Brány k domovu (1975), později se ale objevoval v produkci brněnského studia Československé televize, ať již šlo o komedie, pohádky nebo adaptace osvědčených literárních předloh.

Josef Šimáček: Muž, který dal Čechům (nejen) víno

Jako vyzrálý divadelní herec zazářil v devadesátých letech ve dvou slavných dramatech: Kdo se bojí Virginie Woolfové a Smrt obchodního cestujícího. Širší veřejnosti se pak připomněl účastí ve zmíněném Moskalykově seriálu Četnické humoresky (1997).

Několik měsíců po své smrti získal in memoriam za celoživotní mistrovství v dabingu Cenu Františka Filipovského (2011). Karel Janský zemřel v Brně po dlouhé nemoci 12. dubna 2011 ve věku 66 let.Nepřehlédněte