Colgate mohl mít v koupelně i Napoleon

Kdo se myje, smývá ze sebe milost boží. Zajímavý slogan, že? Byl na vývěsním štítě náboženství, které se zaměřilo na lidskou duši, a pomíjející tělesná schránka byla hodna opovržení. Kult krásy těla, sportu a čistoty byl pohanským reliktem a byl opuštěn. Olympijské hry, staré více než dvanáct století, byly zakázány. Lázně zbořeny. Krása těla je ďáblovo osidlo. Antický svět zmizel a z Evropy se stal zablešený, páchnoucí dvorek, ranného středověku.

Dnes by pan William Colgate, narozený 25. 1. 1783, v anglickém Kentu, nevěřil vlastním očím. Jistě by se několikrát musel štípnout, jestli neblouzní. Před prvním regálem v každé drogerii, parfumerii. Nepřeberný výběr mýdel, barev a vůní.

On sám začínal jako dělník v továrně na výrobu mýdla. Žil ještě v té nádherné, pionýrské době, kdy se opravdu každý mohl stát boháčem vlastním přičiněním. Jak Baťa od verpánku k pásové výrobě. Jako Emil Škoda, od soustruhu v dřevěné boudě, až ke světoznámé značce. Jak staré je vlastně mýdlo?

Máte alergii na prací prášek? Mýdlový sliz je levný a ekologický. Vyrobte si ho doma

Musíme do dávné minulosti, do Mezopotámie a Sumerům. Nádoby téměř pět tisíc let staré, naplněné mýdlem. Návod na jeho výrobu z kassiového oleje, vody a sodného louhu. Ebersův papyrus z Egypta, starý tři a půl tisíce let, uložený na univerzitě v Lipsku, mluví o témže postupu.

Mýdlo se používalo nejen k praní a hygieně, ale i k léčení ran. Mydlárna byla nalezena i ve zničených Pompejích (79. n. l.) Mydlářství se stalo řemeslem někdy ve druhém století po Kristu. Dál do Evropy proudilo mýdlo z oblastí dnešního Středního východu, hlavně na jih. Do Španělska a do Marseille, která byla na konci prvního tisíciletí proslulá výrobou mýdla. Země severní Evropy, které místo oleje používali rybí tuk, vyráběli mýdlo podstatně horší kvality.

7 tipů pro intimní hygienu

V Čechách se mydlářství stalo cechovním řemeslem v roce 1464. Praha byla velmi řídkou výjimkou v hygieně lidského těla, a její lázeňství nám ve středověku záviděla často i větší a důležitější města Evropy. Nejen kvůli mýdlu, ale i proto, že v Praze panovaly přeci jen volnější a svobodomyslnější mravy než v bigotně katolických zemích. Společné, veřejné lázně, pro muže a ženy, byly velmi oblíbené.

FOTO: Mýdlo

Mýdlo - MýdloMýdlo - MýdloMýdlo - MýdloMýdlo - MýdloMýdlo - Mýdlo
Další fotky
Mýdlo - Mýdlo

Nicméně mýdlo si až do sedmnáctého století běžně vyráběla každá hospodyňka. Do zbytků popela se nalila voda, vznikl louh, přidal se lůj a vše se povařilo. Potom hrst soli a bylo hotovo. Bylo to nevábně páchnoucí mýdlo, ale svůj úkol dokázalo splnit.

Začali jsme s panem Colgatem. Tento podnikavý pán založil v roce 1806, v New Yorku, firmu Colgate. První parfémované mýdlo se na trhu objevilo v roce 1872. Další výrobci, rovněž s povědomými jmény, William Procter a James Gamble, vyráběli mýdlo ze směsi palmového a olivového oleje. Spojením těchto slov vznikla značka Palmolive. Obě firmy se později fúzí sloučily na značku Colgate –Palmolive Co. Televizní reklamy tedy prezentují výrobky firem, které mohl ve své koupelně mít i čistotu milující Napoleon.

Dnes, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Dnes, 16:00
Slyšeli jste někdy slovo gaslighting? Není to název nové diety ani nový módní trend. Možná...
Dnes, 14:00
Četly a milovaly jej miliony lidí... a stále je tomu tak. Knihy psal skromný, nenápadný...
Dnes, 12:11
Vinou narkolepsie měl třiatřicetiletý Martin z Ostravy autonehodu. Toto vzácné nervové onemocnění se projevuje nadměrnou...
Dnes, 11:30
Hamburgery máme dneska spojené s Amerikou. Ovšem je to trochu mylná záležitost. Opravdovým rodištěm tohoto dneska...
Dnes, 10:00
Život i dílo Leonarda da Vinciho (15. dubna 1452 – 2. května 1519) jsou až...
Dnes, 08:00
Minule jsme se podívali na skvrny, špínu a mastnotu, a hlavně jak s nimi zatočit, lépe...
Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Reklama