• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Covid zastavil pokračování Četníků z Luhačovic. Natáčení zatím není v plánu

  17.5.2021
  Jaroslav Svoboda

  Populární seriál České televize Četníci z Luhačovic, který navázal na úspěšné Četnické humoresky, pravděpodobně nedosahuje obliby svého „předchůdce“, nicméně je určitě tím lepším, co se u nás v posledních letech natočilo. V plánu bylo i další pokračování, to ale přerušila pandemie covidu.

  Seriál má celkem dvanáct dílů, které byly natočeny v roce 2017 a prozatím není v plánu dotáčení dalších dílů. Nebýt však covidu, situace mohla být jiná. Původně totiž byla v plánu druhá série, jejíž natáčení mělo začít na podzim 2020. Bohužel jej zastavila pandemie covidu, a protože televize musela škrtat v rozpočtu, bylo pokračování zrušeno i z finančních důvodů. Určitou návaznot měl mít připravovaný seriál Četníci ze Znojma, i ten byl ale zrušen.

  V rolích luhačovických četníků excelují opravdové hvězdy jako Pavel Zedníček, Robert Jašków, Karel Dobrý, ale i mladí herci Robert Hájek s Martinem Donutilem.

  Povolání četníka

  Hlavními hrdiny Četníků z Luhačovic jsou dva mladí četníci na zkoušku, kteří rozplétají nejrůznější kriminální činy. Jací ale byli pováleční četníci ve skutečnosti? A kdo se vlastně takovým četníkem mohl stát? Podle tehdejších zákonů (po I. světové válce) se četníkem na zkoušku mohl stát pouze státní občan československé republiky, který byl bezúhonný, svéprávný a duševně způsobilý. Musel být starší 21 let a mladší 35 let. Pokud se četníkem chtěl stát muž mladší 21 let, musel doložit tzv. otcovské požehnání, tedy souhlas otce s tím, že syn bude četníkem.

  Dále musel být uchazeč o práci četníka svobodný nebo bezdětný vdovec, musel mít absolvovanou obecnou školu a splněný vojenský výcvik a konal vojenskou službu ve stanovené délce. Kromě toho musel být bezúhonný, tedy musel mít čistý trestní rejstřík, řečeno současným jazykem, a také dobrou pověst v místě bydliště a zaměstnání. Tím se tyto podmínky zase až tak neliší od těch dnešních, i dnes si policie zjišťuje pověst na daného uchazeče o přijetí do služebního poměru.

  V roce 1972 se trolejbusy loučily s Prahou, nyní se v modernější podobě pomalu vrací…

  Do Prahy se vrací trolejbusy! Čakovice se znovu dočkají linky 58

  V čem četníci sloužili

  Četnická uniforma používaná od listopadu 1918 byla tvořena polním stejnokrojem rakouské armády. Hodnostní označení se umísťovalo na límcové výložky červené barvy s písmenem S (stráž), což symbolizoval četnictvo. Na levém rukávu byl umístěn štítek s arabským číslem, které označovalo zemské velitelství. U luhačovických četníků se tak jednalo o Zemské četnické velitelství Morava se sídlem v Brně.

  Uniformy ušité pro seriál ale bylo potřeba nejprve patřičně ušpinit, aby divák nabyl dojmu, že byly skutečně použité během světové války.

  20 zajímavostí o legendárních „četnících“. Proč nebyl natočen sedmý díl Četník u Waterloo?

  Práce četníků

  Tehdejší četníci měli velmi náročné povolání, ačkoliv byli vážení a ve společnosti měli autoritu, nejrůznější zločinci se po nich nebáli vystřelit a tak došlo k řadě incidentů hned po vzniku samostatné republiky. Zajímavostí je, že četníci za určitých okolností měli mnohem větší pravomoci než dnešní policie, nepotřebovali třeba ke vstupu do budov žádného povolení.

  Aby byl seriál co nejvíce autentický, bylo potřeba naaranžovat nejen herce, ale i jejich okolí. Tak bylo například potřeba přizpůsobit i silnice. Vozovku v Sedlišti u Jimramova tedy pokryla vrstva zeminy s kamením, aby cesta vypadala jako ve dvacátých letech minulého století.  Nepřehlédněte