Čtení jmen připomene oběti holokaustu, akce proběhne on-line

Veřejným čtením si dnes mohou lidé připomenout oběti holokaustu, kvůli pandemii koronaviru se šestnáctý ročník akce bude konat jen on-line. Čtení pořádá Terezínská iniciativa. Koná se u příležitosti dne, který v hebrejštině nese název Jom ha-šoa ve ha gvura a slaví se jako Den holokaustu a hrdinství. V židovském kalendáři jde o pohyblivý svátek, letos připadá na 9. dubna.

Datum je odvozeno od výročního dne vypuknutí povstání ve varšavském ghettu, kdy se jeho poslední obyvatelé pokusili vzdorovat deportacím do vyhlazovacích táborů. Hlavní boje začaly 19. dubna 1943, nacisté houževnatý odpor potlačili po měsíci.

Veřejné čtení jmen obětí holokaustu se dnes bude konat od 14:00 do 17:00. Zájemci si mohou sami vytvořit seznam jmen, která chtějí přečíst. Najdou je i na webu pořadatelů, kde se mohou také ke čtení registrovat. Na stejném webu je možné čtení také sledovat.

Od roku 2006 lidé každoročně četli jména židovských vězňů a zavražděných. Od roku 2011 k nim přibyla jména Romů, kteří zahynuli v protektorátních táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu či v Osvětimi a dalších koncentračních táborech. Zda se letos budou číst jména nejen židovských, ale i romských obětí holokaustu, není zřejmé. Správní rada Institutu Terezínské iniciativy totiž v minulých měsících rozhodla, že jména obětí holokaustu z řad Romů na veřejném čtení nezaznějí. Ředitelka institutu Tereza Štěpková to odmítla a uvedla, že akce se bude konat tak, jak byla naplánovaná a zachová desetiletou tradici společného čtení jmen židovských a romských obětí.

Mnichovský umělec položil kameny za Pražany zmizelé v koncentračních táborech

Jom ha-šoa letos připadl na 9. dubna, 8. dubna se slaví Mezinárodní den Romů. Židovské muzeum dnes uvede slavnostní koncert Kvarteta Martinů a mezzosopranistky Olgy Černé. Bude se přenášet ze Španělské synagogy od 19:00 na YouTube kanále Židovského muzea.

U příležitosti Mezinárodního dne Romů zase bude koncert Česká filharmonie. Začne ve 20:15 v pražské La Fabrice pod názvem Kamav tut (Miluji tě). Vystoupí zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová se svou kapelou Jazz Famelija a dětský pěvecký sbor Čhavorenge spolu s hudebníky České filharmonie a České studentské filharmonie. Hosty večera budou také mladí romští umělci klavírista Radek Bagár, kytarista Milan Angelo Novák a taneční skupina Salut Roma. Koncert v přímém přenosu vysílá Česká televize na programu ČT art.

adp/ČTK

Dnes, 06:20
Alena Mornštajnová vydává v polovině dubna novou a očekávanou knihu Listopád. Sametová revoluce se v...
Dnes, 04:00
Požadavkem na omezení shromažďování, které by neumožnilo dlouhodobě uvolnit amatérský sport, epidemiologové vytvářejí do budoucna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Dálnice D10, která spojuje Prahu s Mladou Boleslaví a Turnovem je páteřní komunikací spojující severní...
Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
Včera, 11:15
Pašijový týden, trvající od středy do neděle, znamenal předem jasně dané úkony a také jídla,...
Včera, 06:26
Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení...
Včera, 06:11
Láska není turistika – to je neoficiální heslo mezinárodních párů, kterým koronavirová pandemie sebrala ze...
Včera, 04:00
Největší česká zdravotní pojišťovna i teď, v době kritické pandemické situace, která je u nás...
Včera, 04:00
Mělnická vinařská podoblast je jednou z nejvýznamnějších v Čechách, město Mělník je proto vnímáno jako...
Včera, 04:00
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí...
Reklama