16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Čtete? Děláte dobře. Čtení nám umožňuje šířeji a hlouběji pochopit svět

Je již všeobecně známým faktem, že čtení rozšiřuje obzory a umožňuje lépe ocenit život i vlastní osobu. Pěkně to shrnul Oscar Wilde, když prohlásil, že z toho, co čteme, když nemusíme, se pozná, jací budeme v krajních okolnostech.

Reklama

„Ve svém životě jsem objevila neznámé země a mimořádně jsem se obohatila – vše díky slovům vytištěným na stránkách knih… Kniha může mít 560 stran, ale pouhé tři stačí k tomu, aby proměnily náš život.“

Emöke B’Ràcz

Věnujte čtení plnou pozornost

Skutečně nezáleží na tom, zda čtete beletrii nebo literaturu faktu. Čas od času může být vhodné si přečíst delší příběh, ale jistě stačí i čtení krátkých knih, novin, časopisů a blogů. Záleží na tom, abyste hledali texty, které prospívají vaší mysli a duši a poskytují vám inspirující a motivující myšlenky, postřehy a informace. Díky čtení můžete z perspektivy zkušeností jiných lidí – ve skutečném životě i ve fantazii – spatřit rozlehlejší svět možností. Získáte nový úhel pohledu, z nějž můžete pozorovat svůj vlastní život.

Máte strach? Vystavujte se mu a překonáte jej

Když budete číst publikace ze svého vlastního oboru, můžete obohatit konverzaci a debaty s kolegy a snáze udržíte krok s nejnovějšími trendy a idejemi. Tím se zase dokážete plněji zapojit do rozhodování a kreativního brainstormingu. Jednoduše řečeno, čtení nám umožňuje šířeji a hlouběji pochopit svět.

Nezůstávejte na povrchu

Snažte se, abyste text jen rychle nepřebíhali očima. Velmi snadno se to stává, když čtete na smartphonu nebo procházíte články na sociálních sítích nebo zpravodajských webech. Místo toho si dejte záležet, abyste přečetli celý časopis a knihu. Když si něco přečtete kompletně, vaše mysl získá čas, aby přečtené informace absorbovala a promyslela.

Chcete-li dosáhnout úspěchu, nikdy se nevzdávejte a zkoušejte vše znovu

Přizpůsobte své čtení

Čtěte texty, které odpovídají vašemu osobnímu vkusu, zájmům a koníčkům. Nebuďte líní a nespokojte se s tím, že prostě koupíte něco z poličky bestsellerů. Chcete-li skutečně vyniknout a uspět, vydejte se po jiné cestě. Dnes máte za úkol se bezcílně potulovat po knihkupectví a hledat knihy, které zaujmou vaše oko. Dobře to vyjádřil japonský spisovatel Haruki Murakami, který řekl, že pokud čtete pouze knihy, které čtou všichni ostatní, budete si myslet jen to, co si myslí všichni.

Chcete-li být úspěšní, nic neodkládejte

Přihlaste se do knižního klubu nebo diskuzní skupiny

Najděte čtenáře s podobnými zájmy, abyste mohli knihy zkoumat společně. Skupina se může zaměřovat na čtení nejnovější beletrie nebo na určité kategorie populárně naučné literatury, třeba na knihy o přírodě, podnikání nebo astronomii.

Smějete se hodně? Děláte dobře. Máme 6 důkazů o prospěšnosti smíchu

Přejděte od čtení k psaní

Nakonec pokud máte pocit, že máte co říci, začněte sami psát. Své vlastní nápady, historie nebo teorie vyjádřete v příspěvcích na blogu, článcích nebo knize. Napište knihu, o které jste již roky snili, nebo která vás právě napadla ve sprše. Vydejte ji vlastním nákladem nebo najděte vydavatele. Možná pak zjistíte, že vás nová kariéra autora mimořádně naplňuje – a třeba se dokonce proslavíte.

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)

Před 47 minutami
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Před 3 hodinami
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Dnes, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
Včera, 17:30
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
Včera, 16:00
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
Včera, 14:00
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
Včera, 11:30
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Včera, 10:11
Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show...
Včera, 10:00
Podzim je tady naplno, ale víme vůbec co nosit? Jaké jsou letošní barvy a trendy?...
Reklama