20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Čtyřlístek letos slaví padesátiny. V tehdejším Československu to vůbec neměl jednoduché

Kdo by si nepamatoval z dětských let na Bobíka, Fifinku, Piňdu a Myšpulína. Časopis Čtyřlístek se poprvé objevil na jaře v roce 1969. Letos slaví tenhle legendární časopis padesátiny.

Reklama

Na tu dobu byli čtyři kreslení kamarádi v časopise Čtyřlístek průkopníkem komiksového žánru. Když ale vyšel časopis poprvé, komiks se mu říkat nesmělo. Oficiálně to byl kreslený seriál. Když však vyšel první díl, nikdo tehdy nepočítal s tím, že bude slavit takový úspěch a určitě by se nakladateli ani nesnilo, že jednou bude slavit padesát let vzniku tohoto úžasného dětského časopisu.

Komunistka Octobriana. Populární komiksová sexbomba je dílem českého mystifikátora

První sešit vyšel v nákladu 30 tisíc výtisků. A právě tehdy propukl obrovský zájem rodičů a dětí. První Čtyřlístek se rychle rozprodal a obchodníci volali po dalším pokračování. Tehdy stál časopis 7 Kčs. Proto musel autor komiksu Jaroslav Němeček, kterému bylo tehdy 25 let, rychle připravovat pro nakladatelství Orbis další dvě čísla. Ta už vyšla v nákladu 60 tisíc výtisků a strhla se taková lavina, že pokračování navázalo nákladem 90 tisíc výtisků.

Takhle vypadalo nádobí 60. let. Vzpomínáte ještě na dětské laminátové talířky?

To už ale začínal být problém, protože nakladatelství se potýkalo s nedostatkem papíru. Ten byl na příděl a bylo ho omezené množství. Zájem byl tak obrovský proto, že časopis zaplnil tehdejší díru na trhu. Tehdejší komiksy vycházely totiž maximálně jako poslední stránka časopisu, Čtyřlístek byl ale prvním samostatným sešitem. Byl časem stále populárnější a začal vycházet 8x či 9x za rok. Na konci 80. let už dosáhl nákladu 220 tisíc výtisků.

Pokus o socialistický Čtyřlístek

Kromě kreslíře Němečka se do tvorby časopisu zapojila i scénáristka Ljuba Štíplová, která příběhy Čtyřlístku vymýšlela. Právě na ni pak tlačili, aby dětský časopis propagoval socialistické myšlenky, to ale scénáristka odmítla a naštěstí jim tyto snahy neprošly. Do časopisu se časem přidaly i další příběhy, jako je Káťa a Škubánek a další.

Návrat do dětských dní. Pohádky na zdi nám přinášela legendární promítačka. Pamatujete?

Třeskoprsky jsou u Doks

Zajímavostí je, že pověstná vesnice Třeskoprsky, odkud pochází Fifinka, Bobík, Pinďa a Myšpulín leží poblíž Doks u Máchova jezera, odkud pochází jeho autor Jaroslav Němeček. Inspirací k vymyšlení časopisu byla jeho cesta do Itálie, která proběhla v roce 1968. Tehdy došlo ke krátkému otevření hranic. Cizina ho inspirovala a když se pak s manželkou vrátili, vymysleli za jediný večer postavy Čtyřlístku, ale také příběhy a místo, kde budou postavy žít.

I když už má dnes komiks velkou konkurenci, přežívá dodnes. Přejeme vše nejlepší k jeho narozeninám a věříme, že bude vycházet ještě jednou tolik roků.

Před 1 hodinou
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Včera, 08:00
Vždycky jsem slýchávala, že snídaně je základ dne. Snídat jsem se naučila až skoro v...
Reklama