16℃
Dnes je 16. říjen , svátek má Havel

Čtyřnásobná mistryně světa v kickboxu Martina Ptáčková z Horních Počernic slaví další úspěch

Další fotky

Stříbrnou medaili v disciplíně hand to hand combat si z evropského šampionátu v Bělorusku nedávno přivezla jedenadvacetiletá Martina Ptáčková z Horních Počernic. Byla to pro ni premiéra, protože běžně závodí v kickboxu, v němž je již čtyřnásobnou mistryní světa.

Reklama

„Závod v hand to hand combat pro mě byl premiérou. Je to disciplína, kterou cvičí ozbrojené složky, třeba speciální jednotky nebo policisté. Závodí se v kimonu, je to vlastně reálný boj, rozhodčí tam sice je, dává pozor na zápas, ale nepřerušuje jej, jen ho ukončí,“ uvedla Martina Ptáčková pro Náš REGION. Na schůzku přišla v letních šatech, neřekli byste do ní, že se věnuje zrovna bojovým sportům. „Kdo mě zná v šatech, nezná mě při sportu a naopak,“ směje se.

FOTO: Martina Ptáčková bojový sport

Martina Ptáčková bojový sport - foto archiv Martiny Ptáčkové 2Martina Ptáčková bojový sport - foto archiv Martiny Ptáčkové 3Martina Ptáčková bojový sport - foto archiv Martiny Ptáčkové 4Martina Ptáčková bojový sport - foto archiv Martiny PtáčkovéMartina Ptáčková bojový sport - Martina Ptáčková 1 – foto AC
Další fotky
Martina Ptáčková bojový sport - Martina Ptáčková 3 – foto ACMartina Ptáčková bojový sport - Martina Ptáčková 5 – foto AC

V Bělorusku se jednalo o světový šampionát, který byl ale otevřený i dalším zemím. Byly tam závodnice z Uzbekistánu, Íránu nebo třeba Iráku. Disciplíně hand to hand combat se hodně věnují například Rusové. A právě s Ruskou se Martina ve finále střetla. „To byl nejtěžší zápas, je to mistryně světa v ruském sambu a judu, kdežto já v kickboxu. Proto já jsem byla při zápase lepší nahoře, ona dole,“ říká. Závod si užila – se soupeřkou si v závěru vyměnily bundy a kontakty. Líbil se jí i okázalý ceremoniál, nechyběla ani vojenská přehlídka.

Bojové sporty od osmi let

S bojovými sporty začala Martina již ve druhé třídě, tedy v osmi letech. Tehdy ji rodiče přihlásili na cvičení s prvky bojových sportů. „Nenapadlo je ale, že je budu dělat dál vrcholově, říkali, že pro holku to není, mysleli, že se budu věnovat například aeroboxingu, což je aerobik s prvky bojových sportů. Ze začátku jsem navíc nebyla moc šikovná, když mě to ale začalo bavit, přihlásili mě do kickboxerského klubu, začala jsem pořádně trénovat,“ vzpomíná. Na základní škole byla podle svých slov „lehkou formou šikanovaná, takový otloukánek“. „Když jsem kluky praštila, byl klid,“ pokračuje.

Později se dostavily výrazné úspěchy. Za všechny ty největší: čtyřikrát vyhrála mistrovství světa, dvakrát světový pohár. „Všech ocenění si vážím stejně,“ říká bez zaváhání. Baví ji i poznávat různé země, díky bojovému sportu cestuje po Evropě, zřídka i mimo ni. Sice hlavně závodí a trénuje, ale na prohlídku okolí si také čas udělá. Do roka se účastní asi šesti závodů, vybírá si ty největší.

Projekty pro děti, výroba šperků

Náš REGION již v minulosti informoval o jejím šestnáctiletém bratrovi Josefu Ptáčkovi, trojnásobném vicemistru světa v grapplingu. Obou si váží i městská část Praha 20, která je za mimořádné sportovní úspěchy ocenila. „S bráchou trénujeme, on je dole, já nahoře, připravujeme se společně na závody,“ říká Martina. A informuje o nejnovějším úspěchu Josefa – nedávno skončil dvakrát na třetím místě při mistrovství republiky ve Frýdku-Místku. „S bráchou také cvičíme sebeobranu. Zanedlouho pojedeme trénovat do NATO v Bruselu, což je na sílu, taktiku a fyzičku,“ říká.

Trojnásobný vicemistr světa v Grapplingu Josef Ptáček (16) z Horních Počernic: Dal jsem se na bojové sporty, abych se ubránil

Bojové sporty podle Martiny dělají člověku dobrou náladu. „Vybijete se, pak jste v pohodě,“ zdůrazňuje. Poctivě trénuje čtyřikrát týdně. Nebavilo by ji však věnovat se pouze jim. Studuje mezinárodní vztahy, získala praxi na ministerstvu pro místní rozvoj a předtím jako stážistka v Evropském parlamentu. S bráchou se věnují projektům pro děti – nedávno například navštívili rumunský Banát, dětem přivezli švihadla nebo sportovní gumy do tělocvičny. Martina také předvádí svatební šaty nebo vyrábí šperky, které pomáhají dětem s postižením.

Před 41 minutami
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Před 1 hodinou
Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 2 hodinami
Podzim je tady naplno, ale víme vůbec co nosit? Jaké jsou letošní barvy a trendy?...
Dnes, 08:00
Tradice uctívání sv. Havla pochází ze 7. století n. l., kdy do Evropy putovali věrozvěstové...
Včera, 17:30
Nejkrásnější, co může člověk prožívat, je tajemno. Kdo to nechápe, kdo se neumí divit a...
Včera, 16:00
Ukrajinec Stepan Andrijovyč Bandera (1. ledna 1909 - 15. října 1959) pocházel z vesnici Staryj...
Včera, 15:08
Proti obchodu s chudobou hodlá mostecký magistrát bojovat tak, že začne s výkupem bytů od...
Včera, 14:00
Generál Wladyslaw Sikorski, předseda polské exilové vlády a vrchní velitel polských jednotek, které bojovaly spolu...
Včera, 13:02
Od čtvrtka 31. října do neděle 3. listopadu se v kině Bio Oko uskuteční již...
Včera, 12:16
Komerční článek
Přestup na nový vysílací standard pozemního vysílání DVB-T2 je za rohem. Vypínání stávajících sítí DVB-T...
Reklama