13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Dal jméno masochismu a skončil v blázinci. Kdo to byl a proč miloval kruté ženy a kožichy?

Další fotky

Leopold rytíř von Sacher-Masoch, rakouský novinář a spisovatel, se narodil 27. ledna 1836. Publikoval také pod různými jmény (Charlotte Arand, Zoe von Rodenbach). Psychiatr Richard Krafft-Ebing, jako první použil v roce 1886 pojem masochismus, pojmenovaný právě po autorovi románu Venuše v kožichu, popisujícím tuto úchylku.

Reklama

Von Sacher-Masoch se narodil v haličském Lvově jako prvorozený ze čtyř synů do rodiny policejního ředitele Leopolda Sacher-Masocha, který byl v letech 1848 až 1856 přeložen do Prahy a odtud do Štýrského Hradce (Graz). Když se rodina přestěhovala do Prahy, začal se Leopold ve dvanácti letech učit mj. německy. Byl vynikajícím žákem gymnázia. Chtěl se věnovat literatuře, chtěl psát divadelní hry, ale jeho otec prosadil, že šel studovat práva, napřed v Praze a pak ve Štýrskem Hradci, kde v devatenácti letech získal doktorát.  Roku 1856 začal na univerzitě přednášet filosofii. Následující rok vydal historickou studii, ale kritika ji shledala příliš beletristickou.

Toužíte po hrátkách ve stylu padesát odstínů šedi? Do toho, s romantikou ale moc nepočítejte

Leopold byl od dětství fascinován tetou, sestrou svého otce. Měla vytříbený vkus, pokud jde o kožešiny.  Leopold na ní mohl oči nechat a byl celý blažený i z bití, které od ní často dostával. Ležel přitom na jejím kožichu. Stala se Leopoldovým ideálem. Druhou ženou, která se mu líbila, byla jeho švagrová, která žila s rodinou ve společné domácnosti. Leopold byl rovněž uchvácen kultem svatých mučedníků v křesťanském náboženství a utrpením, které podstupovali.

Od mládí snil o krutých ženách-panovnicích, před kterými bude klečet na kolenou a které ho budou ponižovat. Když mu bylo dvacet pět let, zamiloval se do Anny von Kottowitz, která byla manželkou lékaře a byla o deset let starší než on. Jejich vztah se stal brzy, jak zní dnešní termín, sadomasochistický. Anna Leopolda ho bila, i bičem, a začali používat různé fetiše jako jezdecké bičíky apod. Nakonec mu, k jeho lítosti, utekla s jiným mužem.

Nejpodivnější erotické praktiky. Znáte hru na koníka nebo římskou sprchu?

Asi v polovině 60. let minulého století se odehrála v jeho nitru změna. Začal vyhledávat a nalézat ženy se silnou povahou a činilo mu potěšení se jim poddávat. Plazil se před nimi jako pes, dával se od nich ponižovat, trýznit a urážet.  Čím víc byly nemilosrdné a brutální, tím víc byl spokojený. S ženou jménem Fanny Pistor měl vztah, který už měl zcela podobu otroctví založeného písemnou úmluvou:

„Pan Leopold von Sacher-Masoch dává paní Pistor své čestné slovo, že se pro příštích šest měsíců stane jejím otrokem, že bez výhrad vyhoví všem jejím touhám a splní všechny její příkazy. Paní má právo mučit svého otroka způsobem, jaký uzná za vhodný, za jakékoliv chyby, nedbalosti, nebo přečiny proti jejímu majestátu, kterých by se dopustil.“

Žena pojídala popel mrtvého manžela. Představujeme vám nejbizarnější úchylky

Po dlouhých námluvách se roku 1872 non Sacher-Masoch oženil s Aurorou Rumelin, která mu nejvíce imponovala. Sám si ji pojmenoval jako „Wandu von Dunajev“ podle hlavní osoby své knihy „Venuše v kožichu“.  (Jiné prameny uvádí, že se tak nazývala sama). V manželství už se projevily nejen jeho sadomasochistické sexuální potřeby, ale rozšířil se i počet účinkujících. Leopold si přiváděl domů ženy i muže, aby si od nich vychutnal jejich nadřazenost. Bití bylo rozšířeno o důtky. Manželku přesto nakonec opustil.

Masochismus jako opak sadismu je sexuální potěšení, kdy je jedinec vzrušen trýzněním, které mu je způsobováno, především jeho vlastní bezmocností, ponižováním a bolestí, což mu působí pohlavní vzrušení a ukojení. Svou paní oslovuje jako královnu, velitelku, poslouchá ji a plní bez odmluvy její rozkazy. Pokud ne, je náležitě potrestán.  Nechá se od ní svazovat, bít, dělá psa nebo na něm jeho královna „jezdí“ ve vysokých botách s ostruhami jako na koni. Jak uvádí autor ve své jedné povídce: „Ve svaté noci lásky jí ležel u nohou a prosil ji v největším vytržení: ´Týrej mě, abych mohl unést své štěstí! Buď na mě zlá, kopej mě a líbej mě.“ Sadismus a masochismus se málokdy u daného jedince vyskytuje osamoceně, většinou je masochista za určitých okolností schopen chovat se i sadisticky a mít z toho uspokojení.

Nejzvrhlejší vláda v římských dějinách. Krutovládce Caligula se vyžíval v sadismu

Duševní zdraví Leopolda se začalo prudce zhoršovat v jeho padesáti letech. Ztrácel orientaci a trpěl halucinacemi. Když mu bylo 59 let, začala se u něho projevovat agresivita a byl dán rodinou do sanatoria v Mannheimu, kde 9. března 1895 zemřel.

Děj svých románů von Sacher-Masoch situoval často do rodné Haliče. Byl kritizován jako zastánce socialistů, utopista a panslavista, čemuž často dával podnět svým pyšným a konfliktním jednáním. Skutečnou slávu a nesmrtelnost mu přinesl román Venuše v kožichu, který byl nejprve publikován časopisecky. Již během života byl von Sacher-Masoch považován za velkého spisovatele. Ještě mu nebylo ani čtyřicet, když mu lexikon rakouského císařství roku 1874 mu věnoval celých sedm stránek. Když slavil 25 let literární činnosti, gratulovali mu takoví velikáni jako Ibsen, Victor Hugo, Zola, Pasteur a mnoho dalších literárních, vědeckých a uměleckých veličin z celé Evropy. Ottův slovník naučný (1888 – 1909) mu věnuje půl stránky a k jeho dílu jen cudně poznamenává, že „živě a zvláště v posledním období smyslně psané novely a romány vzbudily výpad proti němu“.

Šílenec Julio Caesar děsil Český Krumlov. Otec ho vykázal, protože měl sklony k sadismu a nekrofilii

Jeho nejznámějším a dodnes čteným dílem se stala „Venuše v kožichu“. Autor měl nejprve v úmyslu napsat šestidílný román s názvem Kainovo dědictví. Dokončil však jen první dva díly. Venuše v kožichu vypráví příběh Severina von Kusiemskiého, který je vášnivě zamilován do Wandy von Dunajev. Jsou v něm popsány pocity muže, který chce být co nejvíce ponižován. Wanda, pánovitá a arogantní žena, vláká Severina, který ji uctívá jako královnu, do pasti, spoutá ho a pak k němu přijde s bičem. Vztah spěje do krize, když se Wanda seznámí s mužem, kterému chce být ona sama otrokyní.

Sadistická šlechtična z Čech si nezadala ani s Čachtickou paní. Proč zůstaly její kruté činy zapomenuty?

Od té doby se bič a kožich staly rekvizitami, které neoddělitelně patří k sadomasochismu. Bič je nástrojem rozkoše a kožich fetišem muže. V pracovně Sacher-Masocha stále visel dámský kožich. Pro lidi se zájmem o tuto úchylku, byl v novinách uveřejňován čas od času inzerát, že „Severin hledá svou Wandu“, přičemž čtenáři a čtenářky „Venuše v kožichu“ věděli velmi, dobře o co jde. Kniha byla pětkrát zfilmována, naposledy roku 2013 Romanem Polańskim. Do hlavních rolí obsadil Emmanuelle Seignerovou a Mathieu Amalrica.

FOTO: Sacher-Masoch

Sacher-Masoch - Sacher-MasochSacher-Masoch - S & M 177aSacher-Masoch - Domina – chanton.atSacher-Masoch - Venuše v kožichu – youtube – 10Sacher-Masoch - Venuše v kožichu – youtube – 5
Další fotky
Sacher-Masoch - Venuše v kožichu – youtube – 3Sacher-Masoch - S & M 178aSacher-Masoch - Masochismus – Projekt Gutenberg – Spiegel OnlineSacher-Masoch - Masochismus – A2larmSacher-Masoch - Fetiš – idnes.cz

Na závěr dodejme ještě tolik, že se slavným Sacherovým dortem nemá von Sacher-Masoch nic společného. Recept na něj vymyslel ve Vídni roku 1832 někdo úplně jiný, cukrářský učeň Franz Sacher.

 

Před 51 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama