Dalí věřil, že je svůj reinkarnovaný bratr. Pak je možné všechno

Další fotky

Aspoň na obrazech španělského malíře Salvádora Dalího (11. 5. 1904 – 23. 1. 1989) určitě ano. Nejvíce ho proslavily tři věci – vzhůru nakroucený a navoskovaný knír, skandály a roztékající se kapesní hodinky jako symbol pomíjivosti času, protože tečou jako ten čas. Kromě toho věřil, že je reinkarnací svého vlastního bratra.

Na svět slavný malíř přišel ve španělském Figueras v bohaté rodině katalánského notáře, asi devět měsíců po smrti svého bratra, který zemřel na gastroenteritidu. Nejspíše právě z toho důvodu byli Salvadorovi rodiče přesvědčeni, že je pouhou reinkarnací svého vlastního bratra, čemuž nakonec uvěřil i on sám. Bratrova smrt v něm vyvolávala představu, že on sám žil a pak musel být mrtvý, než se znovu narodil. Proto musel mezi svými dvěma zrozeními nutně v nějaké formě existovat. Když je možné toto, tak je potom pochopitelně možné cokoliv. Svým excentrickým způsobem života jako by tomu Salvádor Dalí jen celou dobu přisvědčoval:

 • Měl zvláštní zálibu v tom, že si vymýšlel a uváděl smyšlená fakta o svém životě. Nejenom to, ale i další jeho výroky z něho činily podivína. O svém kníru prohlašoval, že je jemnější než štětec a citlivější než anténa.

Princezna a malířka Fahrelnissa Zeid unikla smrti díky své intuici

 • Roku 1922 byl přijat na Akademii výtvarného umění v Madridu. V roce 1923 však byl pro kritiku vyučujících ze školy na rok vyloučen. Rok nato se na Akademii vrátil, v říjnu 1926 však z ní byl vyloučený definitivně. Při jedné zkoušce odmítl tři zkoušející profesory. Jako důvod uvedl, že jeho inteligence je vyšší než jejich. I když musel opustit školu, stal se jedním z nejbohatších umělců v zemi.
 • Na koleji se stal jeho přítelem budoucí filmový režisér Luis Buñuel, se kterým natočil svůj první surrealistický film „Andaluský pes“, ze kterého diváci hned po začátku promítání odcházeli kvůli příliš brutálním naturalistickým scénám. Potom spolu natočili ještě jeden film, „Zlatý věk“, který diváci rovněž nepřijali. Dnes jsou oba filmy považovány za mistrovská díla surrealistického filmového umění.

Oběť vlastního velikášství. Maďarský malíř Mihály Munkácsy věřil, že je nejlepším malířem a dožadoval se ujišťování o své umělecké genialitě

 • V roce 1929 se Dalí prostřednictvím Buñuela seznámil s francouzským básníkem Paulem Eluardem a jeho ženou Galou, původem Ruskou a dříve múzou německého malíře Maxe Ernesta. Dalí s ní navázal poměr, následkem čehož se o deset let starší Gala rozvedla a v roce 1934 si Dalího vzala. Od té doby byli nerozluční. Gala se stala nejen jeho velkou inspirací a sexuální ikonou, ale jako praktická žena se starala i o ekonomické záležitosti spojené s jeho tvorbou, kterou dovedla velmi dobře komercializovat. Kritizovala, utěšovala, podněcovala, organizovala a – vybírala peníze.
 • Roku 1932 už byl Dalí v určitých sběratelských kruzích mezinárodně uznávaný umělec. Účastnil se první surrealistické výstavy v USA, a dokonce vznikla skupina sběratelů s názvem „Zodiaque“, která se zaměřila na nákup jeho obrazů.
 • V roce 1973 byl jmenován členem Královské akademie umění v Madridu, 1978 členem Académie des beaux-arts. Roku 1982, kdy Gala zemřela, mu král Juan Carlos I. udělil titul markýz z Púbolu podle zámku v Katalánsku, který roku 1968 Gale koupil a v němž po její smrti roku 1984 žil.

Kandinskij byl jedním z aktérů největší revoluce v malířství od dob renesance. Spočívala v přechodu k abstrakci

 • Téhož roku Dalí utrpěl těžké popáleniny při požáru způsobeným zkratem elektřiny v jeho ložnici v Púbolu. Po vyléčení se odstěhoval do věže vedle svého muzea v rodném Figueras, kterou nazval „Torre Galatea“. Zde také ledna 1989 zemřel na srdeční slabost. Dle jeho přání bylo následně jeho tělo nabalzamováno a několik dní vystavováno v muzeu. Poté bylo pohřbeno tamtéž v podlaze atria. Veškeré své dílo a majetek Dalí odkázal španělskému státu.
 • Dalí maloval s precizností starých mistrů známé reálné věci ze svého okolí, ale zasazené do absurdních, fantastických situací. Stejně tak se choval i na veřejnosti, jako když třeba na procházce za sebou táhl na vodítku humra jako pejska. Nebo před pařížskou univerzitu přijel v Rolls-Roycu, který byl vrchovatě naložen květákem. Jindy se zase navlékl do fraku, na němž byly připevněny desítky lahviček naplněných likérem.

Služebník boha Usira. Anglický malíř Richard Dadd tvořil unikátní díla v psychiatrické léčebně

 • Dalího touhou bylo, aby se jeho jméno objevovalo v novinách v tučných titulcích. Když přijímal novináře, vymiňoval si, že článek o něm bude na titulní straně, protože jak prohlašoval, byl nejinteligentnějším člověkem na světě.
 • Velmi dobře pochopil a používal reklamu, když prohlásil, že o Dalím se musí mluvit, přinejhorším třeba i v dobrém.

FOTO: Salvádor Dalí

Salvádor Dalí - Salvador Dalí na fotografii Allana Warrena v roce 1972 – wikipedieSalvádor Dalí - Salvator Dalí a jeho ocelot a jeho vycházková hůlwikimedia.commons– –Salvádor Dalí - Dalí – Nosorožec (1956). Marbella, Španělsko – wikipedieSalvádor Dalí - Připomínka Dalího v Cadaques – wikipedie – kopieSalvádor Dalí - Orlik
Další fotky
Salvádor Dalí - Dalí – Triumfující anděl. Plastika umístěná v Museo Soumaya v Mexiku – wikipedieSalvádor Dalí - Dalího Teatre Museu ve Figueres – wikipedieSalvádor Dalí - Francouzský plakát k filmu Andauský pes – wikipediaSalvádor Dalí - Galarina – portrét Gala Dalí od Salvadora Dalího (1944) -wikimedia.commons-Salvádor Dalí - Hrad Púbol -2 – –Salvádor Dalí - Hrad Púbol v Katalánsku – wikimedia.commons–Salvádor Dalí - Hrad Púbol -wikimedia.commons-wikimedia.commons- –Salvádor Dalí - Muzeum Salvadora Dalího ve Figueres – wikipedieSalvádor Dalí - Muzeum Salvatora Dalí v St. Petersburgu na Floridě – wikipedieSalvádor Dalí - Snímek z filmu Andaluský pes – ruka, z níž vylézají mravenci – wikipedia
 • O Picassovi tvrdil, že příliš mnoho maloval a že kamkoli člověk přijde, všude najde jeho obrazy. Nakonec se ho nejspíš rozhodl v tomto předhonit, když v posledních letech svého života podepsal štosy čistých archů. Na ty potom různí autoři malovali napodobeniny jeho obrazů. Vznikl tak další unikát a absurdita zároveň – Dalího falešné obrazy s pravým Dalího podpisem.
Dnes, 14:00
Jim Corbett se narodil 25. července 1875 v Nainitalu v Indii v irské rodině. Kromě...
Dnes, 12:35
Treacher Collinsův syndrom postihuje nejvíce obličej. Lícní kosti se nevyvinou, oči jsou zešikmené, brada je...
Dnes, 11:30
Jmenovala se MASH a nejdřív o ní byl natočen film a potom seriál. Filmování trvalo...
Dnes, 10:00
Alchymie je pro nás neodmyslitelně spjata s Prahou a dobou Rudolfa druhého. Úzké uličky, kamenitá...
Dnes, 08:00
Díky neobvyklému zbarvení byli žluťáci, plaváci, izabely i palominové vždycky nápadní. Na žlutém koni vyjel...
Včera, 17:30
Současný příklon obliby veřejnosti k dílům Jakuba Schikanedera (27. 2. 1855 - 15. 11. 1924) je...
Včera, 16:00
Už v dětství bylo patrné, že trpí poruchou osobnosti. Nejprve to začalo sebepoškozováním, když se...
Včera, 14:00
V současné době bohužel přibývá stále více případů týrání zvířat a rozproudila se proto debata...
Včera, 12:45
Druhý ročník expedice do rovníkového deštného pralesa východoafrické Ugandy za ohroženými horskými gorilami nazvané Go...
Včera, 11:30
Výtečný muzikant a hráč na dechové nástroje, skladatel, významný hudební teoretik a pedagog, který se...
Reklama