25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Dcera Karla Marxe se zabila z nešťastné lásky, přestože byla aktivní feministkou

Další fotky

Eleanor neměla v osobním životě štěstí. Nejprve se zamilovala do o 17 let staršího revolucionáře, potom do socialisty, který se tajně oženil s jinou. O životě moderní ženy měla jasno, bohužel jen teoreticky. Zlomena nevěrou Eleanor nakonec sáhla po jedu…

Reklama

Narodila se 16. ledna 1855 v Londýně jako šesté dítě a nejmladší dcera Karla Marxe a jeho ženy Jenny von Westphalen. Už jako malá dostala přezdívku „Tussy“, kdy se u ní projevil zájem o politiku. Ve třech letech recitovala pasáže ze Shakespeara, díky zájmu o literaturu, který v ní vzbudil její otec.

Jak se z původně demokratické a „jen“ pravicové strany stala strana totalitní? Znáte pozadí vzniku NSDAP?

V šestnácti se stala otcovou sekretářkou a doprovázela ho při socialistických konferencích po celém světě. O rok později se poprvé v životě zamilovala, a to do Hippolyta Lissagaraye, který uprchl do Londýna po potlačení Pařížské komuny (1871). I když Marx souhlasil s jeho politickými názory, neschvaloval tento vztah z důvodu velkého věkového rozdílu mezi nimi. Eleanor se potom odstěhovala z domova do Brightonu, kde pracovala ve škole jako učitelka. O rok později pomohla Lissagarayovi sepsat knihu „Historie Komuny 1871“ a přeložila ji do angličtiny. Marxovi se kniha líbila, ale svůj názor na jejich vztah nezměnil. K tomu došlo až v roce 1880, kdy s tímto sňatkem vyslovil souhlas. Ale Eleanor vztah k Lissagarayovi mezitím přehodnotila a roku 1882 jej ukončila.

Tajný život V. I. Lenina. Jak to bylo s Krupskou? Zabil ji otrávený dort?

Začátkem 80. let 19. století musela začít pečovat o své stárnoucí rodiče. Matka v prosinci roku 1881 zemřela, otec o dva roky později. Před smrtí ji otec pověřil správou svých publikací, nedokončených rukopisů a anglického překladu jeho největšího díla, Kapitálu.   Roku 1884 vstoupila do „Sociálně demokratické federace“, kterou vedl Henry Hyndman, socialista a první popularizátor Marxových děl přeložených do angličtiny. Během práce v této straně se Eleanor Marxová seznámila s o šest let starším Edwardem Avelingem, socialistou a hlasatelem Darwinovy evoluce a strávila s ním zbytek svého života. Pro názorové rozdíly se rozešla s Hyndmanem a jeho federací a vstoupila do „Socialistické ligy“ a psala pro jejich měsíčník pravidelné sloupky.

Smrt „užitečného idiota“. Sverdlov nechal popravit carskou rodinu a zřejmě ho ubili jeho vlastní lidé

V roce 1884 se setkala se feministkou a sufražetkou Clementinou Blackovou a podporovala účastníky stávek. V roce 1886 cestovala spolu s Avelingem a s německým socialistou W. Liebknechtem po Spojených státech, aby získali peníze pro Sociálně demokratickou stranu Německa. Potom nastal rozkol mezi členy Socialistické ligy a Eleanor s Avelingem se ocitli v menšině. Eleanor také překládala různé knihy, včetně prvního překladu románu Gustava Flauberta „Madame Bovary“. Naučila se také norsky, především proto, aby mohla do angličtiny přeložit Ibsenovy hry „Nepřítel lidu“ a „Paní moře“.

V roce 1898 Eleanor zjistila, že churavějící Edward Aveling se tajně oženil s mladou herečkou. Eleanoru to hluboce zasáhlo a deprimovala ji nevěra muže, kterého milovala. 31. března 1898 poslala k místnímu lékárníkovi služku s dopisem, který podepsala jako „Dr. Aveling“ se žádostí o chloroform a malého množství kyanovodíku pro svého psa. Po obdržení balíčku Eleanor podepsala stvrzenku o jejím obdržení a poslal služku s touto stvrzenkou zpět do lékárny. Pak odešla do svého pokoje, napsala dvě stručné poznámky o své sebevraždě, svlékla se, ulehla do postele a požila jed.

Na svědomí měl tisíce životů, přesto byl oblíbenější než Stalin. A také na to doplatil

Když ji služka našla v posteli, Eleanor ještě dýchala. Zavolala lékaře, ale ten mohl už jen konstatovat smrt. Následné koronerovo vyšetření potvrdilo sebevraždu ve stavu přechodné nepříčetnosti. Celá socialistická komunita ze smrti Eleanory celkem logicky vinila Avelinga.

Pohřební síň v den pohřbu 5. dubna 1898 navštívilo velké množství lidí. Pohřební projev měl Aveling a další předáci socialistické hnutí. Tělo Eleanor bylo zpopelněno a urna s jejím popelem byla následně uložena v sídle Sociálně demokratické federace a pak v posloupnosti po ní následujících levicových stran – Britské socialistické strany a Komunistické strany Velké Británie. Konečně pak byla v roce 1956 uložena do hrobu jejího otce a dalších členů rodiny na hřbitově Highgate v Londýně. Na domě, kde Eleanor Marxová strávila poslední léta svého života, byla 9. září 2008 umístěna modrá pamětní deska. Edward Aveling podlehl ledvinové chorobě čtyři měsíce po Eleanořině sebevraždě.

FOTO: Eleanor Marxová

Eleanor Marxová - Eleanora Marxová – wikipedieEleanor Marxová - Karl Marx (1818-1883), philosopher and German poliEleanor Marxová - Jenny von Westphalen-Marx – matka Eleanory – Magnolia BoxEleanor Marxová - Porteét Jenny von Westphalen – Marxové, matly Eleanor – wikipediaEleanor Marxová - Eleanor Marxová (1860) – www.marxists.org
Další fotky
Eleanor Marxová - Eleonor uprostřed mezi svými sestrami Jenny Longuet a Laura Marxová, za nimi Begřich Engels a Karel Marx – wikipediaEleanor Marxová - Eleanor Marxová, kresba tužkou Grace Blackovou v roce 1881 – wikipediaEleanor Marxová - RaspouTeamEleanor Marxová - Osudová láska Eleanor Marxové Edward Aveling, britský socialista a popularizátor Darwinova díla – wikipediaEleanor Marxová - Helen Demuth (1820 – 1890) – Hospodyně rodimy Marxových a matka nemanželského syna Karla Marxe – wikipediaEleanor Marxová - Henry Frederck Demuth (1851 – 1929 – syn Karla Marxe a Helene Demuthové – Marxists Internet ArchiveEleanor Marxová - Hrob Karla Marxe v Londýně – London RemembersEleanor Marxová - Modrá pamětní deska Eleanor Marxové – Blue Plaque Places

K Eleanořině rodině patřil také její nevlastní bratr Frederick Lewis Demuth (1851 – 1929), kterého Eleanor vyhledala a často se s ním stýkala. Jeho matka, Helene „Lenchen“ Demuth (1820 – 1990), byla nejdříve služkou v Marxově domácnosti a po jeho smrti (1883) sloužila u Bedřicha Engelse. V roce 1851 porodila syna Fredericka, jehož počal Karel Marx v době, kdy jeho žena byla těhotná s Evelyne (1851 – 1852). Vzhledem k ochraně dobrého jména rodiny Marxových se k otcovství přihlásil továrník Bedřich Engels, Marxův blízký přítelem, který jej často navštěvoval a finančně podporoval. Hned po narození byl chlapec dán do dělnického sirotčince, vyučil se nástrojářem a u tohoto povolání zůstal. Spolu se svou matkou tak byl v Marxově rodině jediným skutečným proletářem.

 

Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama