Jak šel čas hřenskými soutěskami. Jsou přírodním unikátem

Vtipný výklad převozníka doprovází romantickou plavbu lodičkou na říčce Kamenici Tichou a Divokou soutěskou tak samozřejmě, jako se střídají noc a den.

Soutěsky na říčce Kamenici byly nejdřív velkou překážku pro obyvatele pravobřežních obcí Vysoké Lípy a Mezné, když se vydali do kostela v Růžové. Po říčce se ale také plavilo dříví, a když tudy v zimě táhli pstruzi a lososi, měli místní rybáři žně.

A to ještě nebylo všechno. Našli se odvážlivci, kteří přišli s nápadem splout soutěsky na vorech. V roce 1877 si v hřenské hospodě U zeleného stromu pětice dobrodruhů plácla. Nedlouho nato čtyři metry dlouhá plavidla dopravila turisty v pořádku až do Hřenska. Základ využití soutěsek jako turistické atrakce byl na světě.

Tip na výlet. Vzhůru na Děčínský Sněžník. Je nejvyšší stolovou horou Labských pískovců

A nastal rozkvět této kamenické vodní cesty. Kníže Clary-Aldringen povolal italské odborníky, kteří vedli dvě stovky dělníků při úpravách soutěsek, pomáhal i Horský spolek pro České Švýcarsko. Byly vybudovány plovoucí chodníčky, mostky, bylo třeba také vystřílet tunely, zasadit lávky nad vodou a postavit jez. A když přišel slavnostní den otevření Tiché neboli Edmundovy soutěsky, bylo 4. května roku 1890.

Po říčce jezdilo pět lodiček a převozníci vyfešákovaní v námořnických uniformách poháněli, stejně tak jako dnes, loďky bidlem. Druhá ze soutěsek, Divoká, zažila první plavbu o osm let později, v roce 1898. Během času se flotila lodiček pořádně rozrostla, v Edmundově soutěsce převáželo návštěvníky 14 člunů, v Divoké jich bylo sedm.

V Českém Švýcarsku je 41 regionálních produktů, nově i zvěřina

Vyhláška pravila, že se bude v soutěskách plavit od sedmé ranní hodiny do tmy a přísné předpisy nabádaly k tomu, že je v soutěskách zakázán podomní obchod, žebrota, fotografování jako obchodní činnost a vylepování politických letáků.

 

Včera, 09:51
To takhle pro někoho pracujete a on vám za práci nezaplatí. Taková levárna se děje...
25.1.2020
Severočeští kriminalisté objevili v Litvínově na Mostecku padělané bankovky. Čtyři muži si je tiskli na...
24.1.2020
Vedení domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech podezírá tři klienty z toho, že způsobili nedělní...
24.1.2020
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
23.1.2020
Most se dočká moderního dopravního terminálu. Zahrnovat bude spojení vlaku s autobusovou dopravou. Autobusové nádraží...
22.1.2020
V zastupitelstvu Ústeckého kraje nahradí náhle zesnulého Jaroslava Kuberu (ODS) dlouholetý pracovník Památníku Terezín Tomáš...
22.1.2020
Zhruba 820.000 diváků v Ústeckém kraji se musí od 30. ledna připravit na postupnou změnu...
22.1.2020
Nemocnice ve Varnsdorfu v žádném případě nenahradí zdravotní péči poskytovanou Lužickou nemocnicí v Rumburku, mohla...
22.1.2020
Silničáři se letos vrátí na silnici I/13 v Bílině. V plánu mají rekonstrukci průtahu městem...
Ilustrační foto.
21.1.2020
O dotaci až 200 tisíc korun se mohou ucházet živnostníci v Mostě. Magistrát tím chce...
Reklama