Jak šel čas hřenskými soutěskami. Jsou přírodním unikátem

Vtipný výklad převozníka doprovází romantickou plavbu lodičkou na říčce Kamenici Tichou a Divokou soutěskou tak samozřejmě, jako se střídají noc a den.

Soutěsky na říčce Kamenici byly nejdřív velkou překážku pro obyvatele pravobřežních obcí Vysoké Lípy a Mezné, když se vydali do kostela v Růžové. Po říčce se ale také plavilo dříví, a když tudy v zimě táhli pstruzi a lososi, měli místní rybáři žně.

A to ještě nebylo všechno. Našli se odvážlivci, kteří přišli s nápadem splout soutěsky na vorech. V roce 1877 si v hřenské hospodě U zeleného stromu pětice dobrodruhů plácla. Nedlouho nato čtyři metry dlouhá plavidla dopravila turisty v pořádku až do Hřenska. Základ využití soutěsek jako turistické atrakce byl na světě.

Tip na výlet. Vzhůru na Děčínský Sněžník. Je nejvyšší stolovou horou Labských pískovců

A nastal rozkvět této kamenické vodní cesty. Kníže Clary-Aldringen povolal italské odborníky, kteří vedli dvě stovky dělníků při úpravách soutěsek, pomáhal i Horský spolek pro České Švýcarsko. Byly vybudovány plovoucí chodníčky, mostky, bylo třeba také vystřílet tunely, zasadit lávky nad vodou a postavit jez. A když přišel slavnostní den otevření Tiché neboli Edmundovy soutěsky, bylo 4. května roku 1890.

Po říčce jezdilo pět lodiček a převozníci vyfešákovaní v námořnických uniformách poháněli, stejně tak jako dnes, loďky bidlem. Druhá ze soutěsek, Divoká, zažila první plavbu o osm let později, v roce 1898. Během času se flotila lodiček pořádně rozrostla, v Edmundově soutěsce převáželo návštěvníky 14 člunů, v Divoké jich bylo sedm.

V Českém Švýcarsku je 41 regionálních produktů, nově i zvěřina

Vyhláška pravila, že se bude v soutěskách plavit od sedmé ranní hodiny do tmy a přísné předpisy nabádaly k tomu, že je v soutěskách zakázán podomní obchod, žebrota, fotografování jako obchodní činnost a vylepování politických letáků.

 

Včera, 15:54
Pár sovic krahujových v chomutovském zooparku přivedl na svět další mládě. Vyklubalo se v druhé...
Včera, 11:05
Ministerstvo životního prostředí stanovilo podmínky provozu části dálnice D8 v Českém středohoří. Silničáři musí vysázet...
2.6.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
2.6.2020
Státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ) se sídlem v Chlumci na Ústecku nabídl uplatnění odborníkům...
2.6.2020
Jeden z největších poválečných masakrů německy mluvících obyvatel se odehrál před 75 lety v Postoloprtech...
1.6.2020
Univerzita J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem si připravila na Den dětí jako...
1.6.2020
Lázeňskou sezonu v Teplicích včera zahájili herci. Před zámkem se sešli v kostýmech významných postav,...
29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
Reklama