Poplatek za pobyt zvýší v Děčíně, v Mostě a v Teplicích

V Děčíně vzroste poplatek za pobyt ze čtyř korun na 20 korun za osobu a den. Schválili to zastupitelé. Stejný poplatek zvýšili také v Ústí nad Labem, Mostě, lázeňský a ubytovací poplatek sloučili v Teplicích.

V Děčíně vzroste poplatek za pobyt ze čtyř korun na 20 korun za osobu a den. Schválili to zastupitelé. Stejný poplatek zvýšili také v Ústí nad Labem, Mostě, lázeňský a ubytovací poplatek sloučili v Teplicích.

„Tuto vyhlášku považuji za hozený klacek turistickému ruchu,“ řekl dnes v Děčíně opoziční zastupitel Petr Zdobinský (Piráti). Pro zvýšení poplatku hlasovalo 18 z 22 přítomných zastupitelů.

Poplatek z pobytu zavádí nová úprava zákona, která ruší dosavadní poplatky za lázeňský a turistický pobyt i místní poplatek z ubytovací kapacity. Podle novely může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Poplatek se neplatí, pokud ubytování překročí 60 po sobě následujících dní.

Ústí nad Labem schválilo zvýšení poplatku z dosavadních šesti korun na 21 korun s několika výjimkami. Od placení poplatku jsou osvobozeni studenti středních a vysokých škol, kteří dovršili 18 let. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že vzhledem k tomu, že se víc než 12 let s těmi poplatky nehýbalo, uplatní město pro příští rok 21 korun, ale pro roky následující pouze zvýhodněný poplatek 30 korun za každý den pobytu. Část opozice chtěla poplatek nižší s ohledem na podporu turistiky.

Nový místní poplatek z pobytu zavádí od 1. ledna také Most. Doposud byl ve městě stanoven na čtyři koruny na osobu a den, od Nového roku to bude deset korun. Roční příjmy by se tak za pobyt v Mostě mohly podle vedení města zdvojnásobit na více než jeden milion korun.

V Teplicích vzroste částka z 15 na 21 korun za osobu a den. Rada přitom navrhovala ponechat výši poplatku na částce 15 korun, což je lázeňský poplatek. „Zatím se platí 15 korun plus k tomu ubytovatel ze svého platí šest korun. My jsme chtěli, aby návštěvník změnu nezaznamenal,“ řekl ČTK vedoucí finančního odboru Roman Jodas. Zastupitel Jaroslav Kubera (ODS) navrhl částku 21 korun a tu většina schválila.

Na cenu služeb by to podle Jodase vliv mít nemělo. „On to bude platit návštěvník tak, jak je to běžné v zahraničí. Není to až tak vysoká částka, je to vlastně součet původních odvodů, je to optimální částka uvedená zákonem,“ uvedl Jodas.

V Teplicích řada lázeňských hostů pobývá třeba i tři měsíce. „V takové chvíli budou evidováni, ale nebudou odvádět nic,“ uvedl Jodas.

Zastupitelé Litoměřic schválili poplatek z pobytu ve výši 15 korun za den. „Od poplatku jsou osvobozeni například senioři starší 65 let, osoby mladší 18 let či osoby starší 18 let, které studují na střední škole při pobytu v internátním zařízení,“ informovala vedoucí ekonomického odboru města Iveta Zalabáková.

ČTK

Dnes, 18:20
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
Dnes, 17:54
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
Dnes, 10:34
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 10:34
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Včera, 11:26
Požár, který v pátek zcela zničil dvě historické chaty na Děčínsku, způsobil podle předběžných odhadů...
Včera, 10:50
Nedočkavé děti stály před základní školou v ústecké vyloučené lokalitě v Předlicích již půl hodiny...
24.5.2020
Pouhé dva dny trvalo nadšení, se kterým Kamencové jezero ohlásilo brzké otevření areálu. Mělo se...
23.5.2020
V Ústeckém kraji se ve větších městech otevřou aquaparky i koupaliště většinou příští týden. Umožňuje...
23.5.2020
Přestože je otevření koupališť svázáno řadou pravidel, na Kamencovém jezeře nechtějí na nic čekat. Brány...
22.5.2020
Ústecký domov pro seniory Orlická se intenzivně připravuje na první návštěvy, přijdou v pondělí. Zařízení...
22.5.2020
Zákaz čerpání povrchových vod platí kvůli nadměrnému suchu od 20. na šesti místech na Chomutovsku....
Reklama