Příjemnější pro turisty a šetrná k přírodě. Oprava stezky v Českém Švýcarsku

Národní park České Švýcarsko mění podobu cesty přes Kyjovský hrádek a připravuje otevření nové naučné stezky podél takzvané české silnice. Strážci hlídají pohyb turistů, někteří ve snaze vyhnout se lidem míří do míst, v nichž ruší hnízdící ptáky. Od uzavírání největších parkovišť se po rozvolňování vládních opatření ustoupilo. Tradičně sezona v parku začínala právě Velikonocemi.

Přes Kyjovský hrádek projde po krkolomné nezpevněné cestě ročně na 30 000 návštěvníků. „Dostali jsme evropskou dotaci na úpravy, proto nahrazujeme v prudkých svazích pěšinky kovovými žebříky s dřevěnými schodnicemi a zároveň se opravují samotné schody,“ řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Upravená stezka bude příjemnější pro turisty, šetrná k přírodě a zároveň pomůže pozvednout vzhled lokality. „Postupně tu vznikala různorodá zábradlí, využíval se materiál, který byl po ruce. Teď vše bude sjednoceno. Inspirovali jsme se v minulosti, takže to má takového romantizujícího ducha při zachování bezpečnosti,“ řekl Salov. Hotovo by vše mohlo být na konci dubna.

Na květen se připravuje otevření naučné stezky zaměřené na historii údolí podél tzv. české silnice. Vede Zadními Jetřichovicemi k hranicím se Saskem. Návštěvníci se dozvědí, jak důležitá byla cesta už ve střední době kamenné i později. Její součástí je unikátní exponát, rekonstruovaná filmařská kulisa z pohádky Pyšná princezna. „Je to uhlířova chaloupka doplněná o řezbářské sošky medvíďat, která se ve filmu také objevila. K místu v mokřině jsme vybudovali chodník,“ uvedl Salov. Otevření je v plánu 23. května, kdy se slaví evropský den parků. „S termínem se přizpůsobíme vládním opatřením,“ poznamenal mluvčí.

Tip na výlet: Malebný hrad Stolpen láká svojí bohatou historií

S davy turistů strážci v nouzovém stavu nebojují. Nejvíce lidí přijelo hned poté, kdy vládní opatření začala platit, pak zájem polevil. „Lidé opatření začali brát vážněji. V pohotovosti jsou strážci kvůli hlídání hnízdících lokalit. Někteří ve snaze vyhnout se kolemjdoucím občas zajdou na neznačené pěšiny, kde ale ruší ptáky,“ řekl Salov.

Ústecký kraj chtěl původně uzavřít velká parkoviště kolem turisticky atraktivních lokalit tak, aby tam o velikonočních svátcích nemířilo moc lidí. Rozhodnutí změnil v souvislosti s rozvolňováním vládních opatření.

vera/čtk

14.4.2021
Na Děčínsku se v pondělí otevřou základní školy pro žáky 1. stupně. Žádné další případy...
9.4.2021
Školy na Děčínsku se v pondělí spolu s ostatními školami v u republice neotevřou. Dnes...
26.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
26.3.2021
Ve Šluknově na Děčínsku se pokusil sedmatřicetiletý muž zavraždit svou sedmapadesátiletou matku.
24.3.2021
Děčín spolu s firmou Ryko připravily pro seniory taxislužbu, která je dopraví na očkování do...
29.1.2021
Ve Varnsdorfu se 28. ledna konalo shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během...
14.1.2021
Děčín zajistil nouzové ubytování pro bezdomovce. Ve vyhřívaném stanu mohou strávit noc, pokud teplota klesne...
15.12.2020
V chovu společnosti PROAGRO Nymburk se zjistila salmonela. Veterináři usmrtí kolem 40.800 nosnic v Janské...
15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
14.12.2020
V Městském kině v Novém Boru mají diváci možnost opět zhlédnout rozsáhlou výstavu fotografií celosvětově...
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
Reklama