Vybírání pokut za rychlost bylo protizákonné. Na Varnsdorf se zatím řidiči neobracejí

Na Varnsdorf na Děčínsku se zatím řidiči kvůli pokutám za rychlost uděleným na základě měření radarů v nedaleké obci Studánka neobracejí. Dnes to řekl mluvčí radnice Tomáš Secký. Podle soudů bylo vybírání pokut protizákonné. Rychlost měřila zařízení do konce ledna, poté město rozvázalo smlouvu se společností WST. Ta radary městu pronajímala a vydělávala na pokutách. Celá věc vyústila v trestní stíhání společnosti a dalších čtyř lidí včetně bývalého starosty města Stanislava Horáčka.

Případ se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, jež pro město provozovala společnost WST. Firma dostávala odměnu za každé naměřené překročení rychlosti. Kvůli tomu kritizovala vedení města už dřív opozice. Existuje i judikatura Nejvyššího správního soudu, podle níž je nezákonné, má-li třetí subjekt hmotný zájem na výsledcích měření. Bývalé vedení radnice kritiku odmítalo. Tvrdilo, že město protiprávně nepostupuje a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem. To nedávno vyvrátil Krajský soud, podle něhož Varnsdorf postupoval protizákonně.

Mohlo by dojít také na to, že bude město nuceno vybrané peníze vrátit. Zatím se soudil jeden řidič, který ale pokutu nezaplatil. Podle Českého rozhlasu Sever se obrátil na správní soud v Ústí nad Labem, protože mu přišla od města složenka za překročení rychlosti.

Řidič se nejprve odvolal ke krajskému úřadu, ten ale pokutu potvrdil. Proto se obrátil na soud. Rozsudek potvrdil Českému rozhlasu Sever mluvčí krajského soudu Jiří Barč. Uvedl, že „rozhodnutí bylo shledáno nezákonným, protože porušovalo zákon o silničním provozu, kdy, vzhledem k hmotné participaci společnosti WST, došlo k nezákonnému vyměření nebo udělení této pokuty. Dá se také očekávat, že pokud bylo těch žalob podáno více, ta rozhodnutí budou obdobná.“

Jak bude vypadat okolí jezera Milada. Do soutěže se přihlásilo 15 týmů

Krajský úřad musí podle soudu řidiči uhradit náklady na soudní řízení, může pak podat kasační stížnost k Nejvyššímu soudu.

„Mohu potvrdit, že Ústecký kraj již obdržel rozsudek v této záležitosti, nyní se jím bude zabývat pracovní skupina legislativně-právní, která doporučí vedení kraje další postup,“ řekl novinářům mluvčí kraje Martin Volf.

Řidiči, kteří již pokutu zaplatili, by se rovněž mohli obrátit na soud. „Tam bychom potom řešili, jak postupovat dál po právní stránce,“ uvedl Secký.

vera/čtk

Patřil mezi evropskou špičku. Jirkov shání fotky principála Kludského kvůli opravě maringotky

4.12.2020
Poplatek za svoz komunálního odpadu v Litoměřicích po čtrnácti letech vzroste. Doposud lidé platili 498...
Nová střecha zimního stadionu v Děčíně
3.12.2020
V listopadu dokončilo město Děčín významnou investici. Děčínský zimní stadion se dočkal nové střechy.
20.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
19.11.2020
V Ústeckém kraji pomáhá v nemocnicích 40 vojáků. Příslušníci armády jsou také v sociálních zařízeních....
7.11.2020
Destinační agentura České Švýcarsko ve spolupráci s Ústeckým krajem a místními podnikateli připravuje kampaň na...
4.11.2020
V Hřensku na Děčínsku se modernizuje ochranné stání pro velká plavidla. Sloužit bude od příštího...
1.11.2020
Vyhlídka Hrádek, která patří mezi dominanty Varnsdorfu na Děčínsku, se od září opravuje. Po rekonstrukci...
23.10.2020
V Ústeckém kraji šíření nového typu koronaviru prudce zrychlilo. Za týden přibylo přes 3300 pozitivně...
16.10.2020
Zoo v Děčíně se nachází na vrchu Pastýřská stěna, je obklopena lesoparkem. Svou rozlohou se...
7.10.2020
Policie obvinila ve Varnsdorfu na Děčínsku kvůli ovlivňování závěrečných zkoušek při získávání řidičského průkazu čtyři...
Reklama