Děda Homolka hrál sám sebe, byl to opravd rozený komik, vzpomínala později Helena Růžičková

6.10.2021
Jaroslav Svoboda

Filmová trilogie o rodině Homolkových patří k největším klenotům české kinematografie, o tom není sporu. Co je ale na celém filmu zajímavé, že patrně největší hvězdou byl děda Homolka v podání Josefa Šebánka, neherce, který ve filmu ani hrát nechtěl, aby nekazil práci skutečným hercům.

Filmy o rodině Homolkových Ecce homo Homolka, Hogo fogo Homolka a Homolka a tobolka režiséra Jaroslava Papouška jsou už kultovním filmy. Není bez zajímavostí, že děda Homolka Josef Šebánek byl jediným představitelem hlavní role, který ve skutečnosti nebyl profesionálním hercem. Dle jeho slov se natáčení bál, protože hrát s takovými herci jako Helena Růžičková nebo František Husák se mu nechtělo, aby jim „to“ nekazil.

Náš první jaderný reaktor spustili před 64 lety. Byly však na Zemi reaktory už před 2 miliardami let?

Není se tedy čemu divit, že když tato nabídka přišla, byl mírně řečeno v rozpacích. „On si těch herců nesmírně vážil a bál se, že jim to bude kazit,“ popsal režisér Jaroslav Papoušek. „Dalo mi velké přemlouvání ho nakonec přesvědčit. Zabralo až to, když jsem řekl, že si ho sami vyžádali,“ dodal.

Své role Šebánek nakonec nelitoval, mezi herci se cítil dobře a všude kolem rozdával dobrou náladu. „V každé volné chvíli nás bavil tak, že jsme všichni řvali smíchy,“ vzpomínala Helena Růžičková, coby jeho snacha Heduš.

Josef Šebánek se narodil 22. července 1915 v Podskalí u Písku, vyrůstal ale v pražském Karlíně. Vyučil se automechanikem a dělnická povolání zastával celý život, byl taxikářem, lesním dělníkem, soustružníkem v ČKD, podnikatelem v povoznictví, řidičem náklaďáku i autobusu, leteckým mechanikem, autojeřábníkem nebo dokonce vorařem. Byl to člověk s nevšedním smyslem pro humor a uměním vypravěče, čehož si všiml i kameraman Miroslav Ondříček, manžel neteře jeho manželky. Ten ho seznámil s režisérem Milošem Formanem, který mu nabídl roli v nově připravovaném filmu.

Bohové musejí být šílení, nezapomenutelná komedie, ve které si zahráli skuteční křováci i československé samopaly

Ačkoliv se Šebánek nejprve bránil (nebyl hercem, neměl zkušenosti a nedokázal by se naučit více jak dva řádky textu), nakonec se nechal přemluvit a úlohu otce klavíristy Mildy v komedii Lásky jedné plavovlásky přijal. Následovala role v ikonické Formanově komedii Hoří, má panenko a Papouškova trilogie o rodině Homolkových, kde si zahrál s Helenou Růžičkovou, Františkem Husákem, Marií Motlovou a s Formanovými dvojčaty Petrem a Matějem.

Josef Šebánek byl skutečně hercem svých několika filmových postav. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu a potížím se srdcem musel další nabídky na filmování odmítat. Bohužel, 13. března 1977 v Praze umírá a s ním odchází i jeden z největších komiků, který vlastně nikdy nic nehrál, jen sám sebe.

Zdroj: ČSFD


Témata:

Nepřehlédněte