16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Definitivní důkaz o kulatosti Země byl podán. Za kořením kolem světa

Další fotky

Když konečně zařinčel kotevní řetěz, bylo přístavní molo již plné lidí. Námořníci, obchodníci, i obyčejní zvědavci. Zčernalé dřevo, porostlé řasami a mušlemi, potrhané plachty a vlajku by už také nikdo nepoznal. Tahle loď na první pohled nedělá čest svému jménu. Název Viktoria si však plně zaslouží. Je to opravdu vítězná loď, s osmnácti na kost vyhublými námořníky na palubě. Žádné jásání, žádné fanfáry, i když břicho této lodi je přeplněno kořením. Její čtyři družky takové štěstí neměly. Shořely, ztroskotaly, dezertovaly. Tahle loď se vrátila sama a vstoupila i se svým jménem do historie. Obeplula totiž svět.

Reklama

Náklad hřebíčku, dovezený z Moluk, byl vykoupen strašlivou cenou. To však obchodníky nezajímalo. Ani král netruchlil, za prodané koření se získal dvojnásobek nákladu vloženého do výpravy. Hřebíček byl tehdy opravdu nesmírně drahý. Kilogram koření měl cenu sedmi gramů zlata. Dva dukáty. To byl například v době Rudolfa druhého měsíční plat truhlářského mistra v Praze. Kapitán a velitel výpravy, ve službách španělského krále, se jmenoval Fernando Magallanes. Jeho původní, portugalské jméno Fernão de Magalhães si pro nehody s úřady nechal změnit.

 

Rady, tipy a triky, kterým říkáme prostě: babské rady!

Výprava pěti karavel vyplula ze Sevilly 10. 8. 1519 do Atlantiku. První zastávka byla na Kanárských ostrovech. Již zde propukly neshody s ostatními, podřízenými kapitány. Atlantik, to byl teprve začátek. Lodi připluly k východnímu pobřeží dnešní Brazílie a pokračovaly podél pobřeží k jihu. Zde vypukla první vážná vzpoura, ale velitel nechal provinilce popravit a několik námořníků vysadil na patagonské pobřeží. Po dvouměsíčním strádání v ústí řeky Santa Cruz, dezertovala první loď San Antonio, a vrátila se do Španělska. Druhá loď, s názvem Santiago, ztroskotala v bouři. Výprava se ztenčila na tři lodi.

Na Gran Canaria to žije! Proč je nejlepší odletět na Vánoce do teplých krajin?

Nakonec se podařilo najít průliv, kterým bylo možné proplout do dalšího oceánu. Cesta tímto průlivem (dodnes nese jméno velitele výpravy) trvala 38 dní, ale nakonec se před nimi objevil další oceán. Následovaly čtyři měsíce děsivého strádání. Nešťastně stanovený kurz lodí, mířících na sever, neumožňoval spatřit nedalekou pevninu a námořníci nakonec umírali na kurděje. Lodní krysy byli vysoce ceněnou pochoutkou. Po překročení rovníku pokračovala plavba na západ. Za celou dobu plavby, až na filipínský ostrov Homonhon, nepřišla žádná bouře, od těch dob nese tento oceán název Pacifik. Odtud se posádkám podařilo doplout na Moluky. Zde byl 27. 4. 1522, u ostrova Mactan, Magalhães zabit místními domorodci. Loď Concepción v bitvě shořela, a pod lodí Trinidad praskl prohnilý trup. Následně byla tato loď zajata Portugalci.

 

FOTO: Magellan

Magellan - mapa výpravyMagellan - mapa-2Magellan - ElcanoMagellan - PigafettaMagellan - Magelanův pomník v Chile
Další fotky
Magellan - Indonesie a MolukyMagellan - Magellan

Velení výpravy převzal kormidelník lodi Viktoria, Juan del Cano. Svému řemeslu rozuměl a nakonec po třiceti sedmi měsících, 6. 9. 1522 doplul do španělského přístavu. Z posádky, kterou tvořilo při vyplutí 235 mužů, se vrátilo osmnáct lidských trosek. Mezi těmito troskami byl i italský šlechtic, Antonio Pigafeta, který si vedl podrobný deník, díky kterému neupadla tato výprava do zapomenutí. Definitivní důkaz o kulatosti Země byl podán. Tuto výpravu dokázal zopakovat až o šedesát let později anglický korzár Francis Drake.

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama