16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Den kdy ukřižovali Krista. Historie se v něčem podobá kriminalistice

Další fotky

Má také svoje nevyřešené pomníčky. Většinou to není žádná tragédie, protože na rozdíl od kriminalistiky, si nedělá výčitky kvůli nepotrestanému zlu. To však neznamená, že by byli k pomníčkům historici lhostejní. Bílá místa vždy provokují, i když se jedná o události dávno minulé. Dopsat poslední, chybějící řádek, to je smyslem práce skutečného vědce.

Reklama

Od události, o které chci psát, uplynulo téměř dva tisíce let. Co s tím? Koho by to dnes mohlo zajímat? Tu nejmladší generaci, pro kterou končí středověk vynálezem mobilního telefonu?  Nemám zde v úmyslu probírat historii pohanských svátků oslavy jara a nového života. Ani svátek Pesah, který připomíná vyjití Izraele z egyptského otroctví.

Jak se Panna Marie vdala a zasnoubila. A stalo se to vůbec?

Nezabývejme se nyní Ježíšem teologickým, nýbrž historickým. Zkusme zjistit, kdy byl ukřižován. Scéna i herci jsou nám známy již dávno, jenom datum tohoto krvavého dramatu nám uniká. Zkusme to jako kriminalisté. Nejdříve fakta. Ježíše dal ukřižovat Pontius Pilatus (nesprávně Pilát Pontský). Ve svém úřadu římského prefekta v provinci Judea působil deset let. Od roku 26 do roku 36 našeho letopočtu.

Nevěřící Tomáš se musel o všem přesvědčovat dotekem. Uhádnete, co se dělávalo o tomášské noci?

Ježíš byl ukřižován v pátek, máme tedy za těch deset let k dispozici více jak 520 pátků. Ten počet možností vypadá děsivě. Musíme škrtat a eliminovat. Byl to pátek po prvním jarním úplňku, den před oslavou svátku Pesah. Počet možností se nám rázem ztenčí. Musíme především použít židovský kalendář, který je lunisolární. Jednotlivé měsíce v roce se počítají podle Měsíce na obloze, roky se počítají podle Slunce. Každý nový měsíc začínal objevením prvního srpku měsíce, který se ukázal po proběhlém novu. A zde nastává první problém. Přesné výpočty pro stanovení židovského kalendáře se začaly provádět až ve čtvrtém století. Do té doby se to rozhodně nijak zvlášť exaktně nestanovovalo. Byli vyčleněni dva nebo tři pozorovatelé, kteří měli za úkol někde mimo město, třeba v horách, pozorovat oblohu. Jakmile se ukázal první srpeček Měsíce, vsedli na koně a vyrazili oznámit tuto zprávu na příslušná místa. Byl to tak důležitý úkol, že i v den, kdy bylo Židům zakázáno pracovat, směli tito poslové cestovat a nehřešili tím.

Jeho příběh se stal nadějí pro nemocné. Jak je možné, že vstal Lazar z mrtvých?

Možnost spatřit první srpek nového Měsíce je ovlivněna mnoha faktory. Pomiňme nyní indispozice pozorovatelů i jejich špatné úmysly. Třeba nechuť pobývat ve tmách někde v kopcích. V jarních měsících je ekliptika strměji na obloze a první srpek lze najít třeba o jeden či dva dny dříve, než na podzim, kdy je tomu opačně.  Rozhoduje také, jestli byl v té chvíli Měsíc v perigeu či apogeu. No a samozřejmě hlavně počasí. Zkrátka faktorů je tolik, že nebyl problém dopouštět se chyb, které časem narůstaly. Byly zde i problémy politické. Jednotlivé židovské náboženské frakce vedly trvalé spory o kalendář a dokonce nutili své pozorovatele, aby o svých pozorováních Měsíce lhali.

FOTO: Kristus

Kristus - KristusKristus - Tisíckrát zobrazený motivKristus - srpek měsíceKristus - Pilát Pontský onoho dneKristus - Golgota
Další fotky
Kristus - Židovský kalendářKristus - Odsouzení Ježíše

To, že mohlo být při Ježíšově ukřižování zatmění Slunce, jak popisuje Bible, se nezakládá na pravdě. I školák ví, že zatmění Slunce může nastat pouze, když je Měsíc v novu a ne v úplňku. Pokud byl tedy Ježíš ukřižován v pátek, 14. nisanu (3. dubna), v týdnu po prvním jarním úplňku, připadá v úvahu pouze rok 29 našeho letopočtu. Z čistě astronomického hlediska to je to nejpřesnější možné datum. Odpovídá to i historické vědě, které je známo, že se tak stalo v šestnáctém roce vlády císaře Tiberia. Stoprocentní jistotu nám však nepřináší ani tato úvaha, kterou jste si přečetli. Můžeme ji pouze upřesňovat. Snad pomůže i stále pokračující archeologický průzkum. Třeba bude nalezen protokol o popravě, který zapsal nějaký emočně nezainteresovaný římský úředník. Do té doby máme prostor pro fantazii.

Dnes, 17:30
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama