• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Den stromů se bude slavit v Kunratickém lese

  18.9.2023
  Renata Říhová

  Jak funguje strom jako klimatizace a les zase jako zásobník na vodu? Kdo je to arborista? Co dělá lesník? Jak se měří les? Komu slouží strom jako obydlí? To vše a mnohem víc se dozví zájemci na celodenní oslavě Dnů stromů v Kunratickém lese.

  Městská společnost Lesy hlavního města Prahy spolu s hlavním městem Prahou připravila v Kunratickém lese celodenní program o stromech, lese a jeho zvířecích obyvatelích. Návštěvníci akce zde také zblízka poznají práci těch, kdo o pražskou zeleň pečují.

  Den stromů v Kunratickém lese se uskuteční ve středu 20. září od 9 do 18 hodin. Trasa po zajímavostech a činnostech, které se pojí s lesem a péčí o něj, bude začínat infostánkem u Velkého altánu v Kunratickém lese. Nejmenší návštěvníci si pohrají se skládačkami ze dřeva či otočnými dřevěnými obrázky nebo si vyzkouší třeba dendrofon. Kdo se chce dozvědět více o jednotlivých druzích stromů, může si prohlédnout ukázky listů, šišek, dřeva i plodů. A kreativci se mohou třeba pustit do tvoření z přírodních materiálů v naší lesní dílničce.

  Chybět nebudou ani ukázky nebezpečné, ale nepostradatelné práce arboristů. Ti účastníkům akce představí stromolezeckou techniku či akustický tomograf a také si budou moci jejich vybavení sami vyzkoušet. Odborníci z České zemědělské univerzity v Praze zase zájemcům ukáží, jak fungují různé přístroje na měření stromů nebo jak lze při péči o les využít drony. Poznají také, jaká je práce koně, který lesníkům pomáhá v těžko přístupném terénu.

  Jak se správně zachovat při nalezení zraněného zvířete, poradí kolegové z naší Záchranné stanice pro volně žijící živočichy, kteří s sebou vezmou i některého ze zvířecích pacientů. Díky České společnosti pro ochranu netopýrů se zájemci setkají se živým netopýrem a dozví se více o těchto nočních savcích. V proskleném úlu nahlédnou do života včel a seznámí se s pomůckami, které používají včelaři. K vidění zde budou také dravci, které můžete potkat v naší přírodě. Kdo by chtěl ptákům ve svém okolí poskytnout úkryt, ve kterém by se jim dobře žilo, dozví se o typech budek pro různé druhy opeřenců, jejich správném umístění i vhodné péči o ně.

  Díky finanční podpoře hlavního města jsou veškeré akce k letošním Dnům stromů zdarma. Do Kunratického lesa mohou vyrazit nejen jednotlivci a rodiny, ale také školní kolektivy. Pokud se chcete se svou třídou zúčastnit hlavního programu, prosí organizátoři, abyste se kvůli kapacitě jednotlivých stanovišť předem nahlásili na telefonním čísle 775 018 630 nebo na e-mailu [email protected].

  Zdroj: Lesy hl. m. Prahy  Nepřehlédněte