Deník jako důkaz. Ruský tanečník odhalil fakta o své nemoci a intimním životě

Stal se jedním z největších tanečníků historie, podle mnoha odborníků tím nejslavnějším a nejzářivějším. A to přesto, že jeho kariéra skončila v pouhých devětadvaceti letech. S nadsázkou by se dalo říct, že to způsobila falešná láska, neboť přestože miloval muže, oženil se s ženou, která ho nikdy nemilovala. Úlevu nacházel v mystické literatuře, jež mu zdánlivě dávala sílu k životu, ale také ho pravděpodobně svedla na scestí chorého rozumu. Světoznámý tanečník totiž začal rozmlouvat s Bohem.

Zrozen k tanci

Slavný tanečník polského původu, Vaclav Fomič Nižinskij, se narodil v roce 1889 nebo 1890 v Kyjevě. Jeho rodiče se profesně věnovali tanci, a tak nebylo divu, že už v devíti letech nastoupil Vaclav do prestižní baletní školy v Sankt Peterburgu, jež měla pověst nejlepší taneční akademie světa. Po ukončení studia nastoupil do Ruského baletu, nového souboru, který založil ambiciózní choreograf Sergej Ďagilev. Talentovaný Nižinskij se stal okamžitě hlavní mužskou hvězdou souboru, jež vyvolávala fanatické reakce publika.

Život na houpačce. Začala jako nová Greta Garbo, ale vše dopadlo jinak

Tanec dvou milenců

Jen málokdo ovšem tehdy tušil, že Nižinskij a Ďagilev se stali milenci, neboť homosexualita byla v té době víceméně tajena a tabuizována. Společně vytvořili nový, značně avantgardní styl mužského baletu, který ovšem nebyl všem divákům po chuti. Zvláště když řada jejich inscenací obsahovala scény s výrazným sexuálním podtextem. Jenže po několika letech úspěšná spolupráce skončila.

Prolhaná femme fatale. Byla Mata Hari skutečně německou špionkou?

Životní chyba

Nižinskij se totiž oženil s Romolou, dcerou maďarského vévody a vlivného politika, což vedlo k roztržce s Ďagilevem, který ho okamžitě vyloučil ze svého souboru a tím svým způsobem zapříčinil konec Nižinského kariéry (paradoxem je, že Vaclav s Romolou nekomunikovali společným jazykem – ona uměla maďarsky a francouzsky, zatímco on mluvil polsky a rusky). Narodila se jim dcera, ale Nižinskij si brzy uvědomil, že jeho svatba byla obrovská a nenapravitelná chyba. Až příliš pozdě zjistil, že ho jeho žena nemiluje a nikdy ani nemilovala. Všechno se najednou obrátilo k horšímu.

Miloval své mrtvé. Mrazivý příběh islandského farmáře

Poslední svatba s Bohem

Tanečník si ještě zkusil založit vlastní soubor, ale bez úspěchu. Do toho se přidaly i politické komplikace, neboť Nižinskij byl v době první světové války uvězněn v Maďarsku, ale po intervenci Ďagileva (a přímluvě řady dalších evropských osobností) jej propustili a oba bývalí milenci se znovu setkali ve Švýcarsku. Zde se v hotelu ve Svatém Mořici uskutečnilo v roce 1919 poslední Nižinského představení, nazvané poněkud zpupně a nabubřele „Svatba s Bohem“.

Oběť vlastního velikášství. Maďarský malíř Mihály Munkácsy věřil, že je nejlepším malířem a dožadoval se ujišťování o své umělecké genialitě

Bláznovy zápisky

Tou dobou se také objevily první příznaky jeho duševní choroby, která byla později diagnostikována jako schizofrenie a kvůli níž strávil následujících třiatřicet let v psychiatrické léčebně. Paradoxem je, že na začátku svého onemocnění začal psát dlouhý a barvitý deník, v němž chtěl lékařům dokázat, že není blázen. Podařil se mu však pravý opak. Ve svém obsáhlém deníku, který měl nakonec čtyři sta hustě popsaných stránek, odhalil nejen intimní vztah s Ďagilevem, ale také svůj paranoidní strach z budoucnosti, nejrůznější přeludy či svou domnělou schopnost promlouvat přímo s Bohem. Slavný tanečník Nižinskij zemřel v roce 1950 na psychiatrické klinice v Londýně. Zde jej pohřbili a po třech letech jeho ostatky přemístili na pařížský hřbitov na Montmartru.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Včera, 19:08
Natočila nové album, do něhož vtiskla slzy radosti, jezdí turné se Stromboli, zpívá v muzikálu...
Včera, 17:30
Takový byl léčitelský koncept německého mystika a duchovního léčitele Bruna Gröning (31. 5. 1906 – 26. 1.1952)...
Včera, 16:00
Na konci ledna 1945, přesněji dvacátého sedmého, osvobodila Rudá armáda koncentrační tábor Auschwitz, česky Osvětim....
Včera, 14:00
Klonování jsme většinou zvyklí spojovat s laboratorním prostředím a nejmodernějšími technologiemi. Vědci však zjistili, že...
Včera, 11:30
Co na tom, že získala mladá Američanka prestižní Pulitzerovu cenu a literární kritika přijímala její...
Včera, 10:00
Přední ruský a sovětský biolog, genetik a chemik Nikolaj Ivanovič Vavilov (25. 11. 1887 -...
Včera, 08:08
Bohuslav Antonín Slánský přišel na svět 26. ledna 1900 na Malé Straně ve Valdštejnské ulici...
Včera, 08:00
Třicetidenní výzva vás vrátí znovu do kondice. Zima sice ještě zdaleka nekončí, přesto bychom pomalu...
25.1.2020
Hlavním aktérem tohoto příběhu se stal svatý Pavel z Tarsu, předtím Saul anebo česky také Šavel. Zapřisáhlý nepřítel...
Marcel Winter
25.1.2020
České strojírenské firmy by mohly ve Vietnamu nabídnout především větrné elektrárny, osobní i nákladní automobily,...
Reklama