• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Desetina Čechů nesnese laktózu. Co je příčinou?

  24.8.2022
  Simona Knotková

  Každý desátý Čech trpí intolerancí laktózy, která jim způsobuje trávicí problémy. Alergie na tuto mléčnou bílkovinu je méně častá. V tiskové zprávě o tom informovala Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP). Počet pacientů s těmito diagnózami se za 20 let zdvojnásobil. Důvodem je větší povědomí o nich.

  Laktóza je mléčný cukr, který pomocí enzymu laktázy štěpí na cukry jednoduché. Obsahuje ho mléko včetně mateřského. „Intolerance poté vzniká nedostatečnou tvorbou štěpicího enzymu. Oproti tomu vzácnější alergii způsobují protilátky na bílkovinu obsaženou v mléku,“ řekla revizní lékařka VoZP Kristina Slavíková.

  Intolerance může trávicí potíže způsobit podle lékařky do zhruba čtyř hodin po požití, zatímco alergická reakce se projeví prakticky okamžitě. „Neřešené potravinové alergie škodí lidskému zdraví a narušují správný chod trávicího traktu. Neléčená nesnášenlivost sice nepředstavuje závažné zdravotní riziko, významně ovšem snižuje kvalitu pacientova života,“ uvedla.

  Pacienti mohou využívat produkty bezlaktózové nebo naopak omezené o enzym laktázu. „Ve většině případů stačí omezit konzumaci mléčných produktů. Téměř vše lze nahradit bezlaktózovými či nízkolaktózovými alternativami. Po konzultaci s lékařem je i možné zařazovat malé objemy laktózy zpět do jídelníčku, což napomáhá budování její tolerance,“ doplnila Slavíková.

  Odborníci na výživu ale varují, že mnozí lidé vyřazují některé složky ze stravy, například lepek nebo právě laktózu, bez zdravotních důvodů, někdy pod vlivem různých módních vln. Vyřazením jednoho druhu potravin se podle nich může škála těch, které tělo odmítá, naopak rozšířit.

  Zdravotní pojišťovny pacientům, kteří mají vrozený nedostatek tohoto enzymu nebo alergii na mléčnou bílkovinu, nikoliv jen intoleranci, přispívají na speciální dietu. Musí jím ale diagnózu potvrzenou lékařem. Ročně mohou pacienti získat příspěvky podle konkrétní zdravotní pojišťovny až 4000 korun. Pacienti mají také nárok na vyšší příspěvek od ministerstva práce a sociálních věcí, pokud pobírají sociální dávky.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte