Desítku terorizují nepřizpůsobiví. Nedá se s tím nic dělat?

25.10.2021
Jitka Kačánová

Vršovice, Strašnice, Malešice. Místa, odkud se ozývá zoufalé volání místních o pomoc. Hlasitý noční křik, rvačky i vyhrožování smrtí je tu skoro na denním pořádku. Nepřizpůsobiví obyvatelé přidělených bytů terorizují své sousedy a nikdo jim zatím nedokáže pomoci.

Ruská 1314 ve Vršovicích. Video peroucích se a na celou ulici křičících toxikomanů před pár dny oběhlo internet. Záběry jednoho z nájemníků, na kterých si jeho sousedé nadávají do „feťáckých ku*d“, přibližuje každodenní realitu, kterým musí normální lidé v Ruské ulici čelit. V obecním bytě, který od radnice dostala rodinka nepřizpůsobivých, se tu teď scházejí pochybné existence z širokého okolí a lidé se bojí vycházet po setmění na ulice nebo i do sklepa. Okolní domy jsou posprejované červenou barvou, která označuje místo, kam můžou dorazit další individua, protože ten byt prý ani nezamyká. A nedaleký park, který by měl lákat místní obyvatele k relaxaci, jim nahání jen hrůzu. Podobně je na tom i dětské hřiště ve Strašnicích nebo Domov pro seniory v Malešicích, kde dostávají od magistrátu malometrážní byty nepřizpůsobiví, a křehcí senioři jsou pro ně snadnou kořistí.

„Bohužel, stav na Desítce je stále horší. V Malešicích máme problémy na řadě míst, v Rektorské ulici u Domova důchodců a na Počernické před Billou. Jsou zde noví nájemníci, zejména Romové, a běžně se lze setkat s agresí a vulgaritou. A to nemluvím o poházených injekčních stříkačkách,“ popsal Našemu REGIONU neutěšenou situaci na Desítce jeden z jejích obyvatel Michal Voska. „Nevím, kdo rozhoduje o rozdělování obecních bytů, nicméně by nebylo od věci situaci řešit, nikoliv zavírat oči,“ dodal.

 

Byty podle kritérií

Právě kvůli rozdělování obecních bytů čelí vedení městské části kritice. Namísto sociálně slabým a skutečně potřebným údajně přiděluje obecní byty hlavně podobným problémovým nájemníkům, se kterými je klidné soužití prakticky nemožné. Podle článku, který před nedávnem vyšel na webu expres.cz, mohou nepřizpůsobiví díky kritériím, podle kterých se byty v Praze 10 přidělují, přijít k obecnímu bydlení mnohem snáz než kdokoliv jiný. S tím ale mluvčí Desítky Jan Hamrník nesouhlasí a proti nařčení, že radnice poskytuje byty hlavně nepřizpůsobivým, se důrazně ohradil. Městské byty se podle něj pronajímají na základě jasných a transparentních pravidel, která umožňují přidělit je občanům, kteří je opravdu potřebují. Například za poslední dva roky se „v zájmu obce“, tedy učitelům, policistům, hasičům, zdravotníkům a dalším občanům, kteří v této městské části vykonávají klíčové profese, přidělilo 81 bytů, rodinám s dětmi 71 a 42 seniorům. „Sousedské problémy evidujeme v souvislosti s několika jednotkami přidělených bytů, tedy v kontextu množství přidělených bytů ve velmi malém množství,“ sdělil Našemu REGIONU Hamrník. „Problémové nájemníky ale nemůžeme jen tak vystěhovat, o tom musí rozhodnout soud. Pokud ale někdo někomu vyhrožuje podříznutím, musí to řešit policie,“ dodal. Lehčí sousedské konflikty se řeší ve spolupráci se sociálními pracovníky a případně se již problémovým nájemníkům smlouva neprodlouží.

Podle Adama Zábranského (Piráti), radního Prahy pro bytovou politiku dává sociální bydlení lidem v nouzi šanci, ale cílem není udržovat v bytech lidi, kteří porušují pravidla. „S většinou lidí v nouzi žádné problémy nejsou, jsou to řádní nájemníci, kterým se díky stabilnímu bydlení výrazně zlepší život. Bohužel ne všichni tuto šanci využijí. Dopředu ale neumí nikdo odhadnout, kdo se bude chovat jako dobrý soused a kdo ne,“ řekl Našemu REGIONU Zábranský, který slíbil, že se do Malešic pojede podívat.Nepřehlédněte