• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Děti s postižením mají v Raspenavě nový moderní domov za 77 milionů

  29.3.2023
  Doris Drienová

  Nové bydlení pro děti s postižením dokončili v Raspenavě na Liberecku. Šest jednopodlažních bezbariérových pavilonů přišlo Liberecký kraj včetně DPH na bezmála 77 milionů korun. Z toho 70 procent získal kraj z evropských a státních fondů. Ve čtyřech pavilonech budou děti bydlet v rodinných skupinách, v dalším bude kuchyně a jídelna a v posledním provozní zázemí a společenské prostory. Děti tam budou bydlet od dubna, řekla ředitelka domova Květa Kutílková.

  Domov Raspenava zajišťuje výchovu a vzdělávání dětí a mládeže s mentálním a kombinovaným postižením ve věku od tří do 26 let, výjimečně i déle. V roce 2014 tam navíc vzniklo oddělení pro děti s poruchami autistického spektra. Domov má i denní centrum, kam docházejí děti, o něž pečují rodiny. Součástí je také několik terapeutických dílen včetně kavárny. Aktuálně se domov stará o 29 klientů, v nových domech bude žít 18, další žijí podle Kutílkové ve dvou bytech. Přes 30 let sídlí domov v bývalé mateřské škole, současným potřebám už ale prostor nevyhovuje.

  „Myslím, že to porovnání prostor bývalé továrnické vily předělané na péči pro děti s kombinovaným postižením a ta náhrada moderními objekty je významný posun dopředu nejen pro děti samotné, ale i pro personál. Domov v Raspenavě je dalším příkladem transformace sociálních služeb, která znamená přeměnu nedůstojných podmínek života zdravotně postižených. Vznikají moderní bydlení komunitního typu, která pomáhají postiženým lidem co nejvíc se přiblížit životu, jaký vedou zdraví lidé,“ doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

  V nových propojených domech budou žít děti podle Kutílkové ve skupinách podobných rodině, většinou budou mít vlastní pokoj, někdy budou v jednom pokoji dvě děti. Původní budova zůstane po odstěhování dětí prázdná. „Ta vila je majetkem kraje, takže jednáme se zřizovatelem, co s těmi prostory dál. Nějaké záměry máme, rádi bychom je využili třeba na odlehčovací službu. Byla by ale třeba kompletní rekonstrukce včetně střechy a veškerých rozvodů, odhad investičního oddělení byl zhruba 70 milionů korun,“ dodala ředitelka.

  Projekt výstavby nových domů pro postižené děti v Raspenavě schválil Liberecký kraj už v roce 2016, není ale jediným domovem, který se transformace dočkal. Přeměnu už mají za sebou domovy pro handicapované v Mařenicích a Jestřebí, v současné době se pracuje na nových domech pro klienty libereckých sociálních služeb v Nové Vsi u Chrastavy a další domy budou ve Vratislavicích nad Nisou. „V souladu s koncepcí ‚Chytřejší kraj‘ se navíc snažíme o to, aby stavby byly energeticky co nejméně náročné a co nejvíc soběstačné,“ dodal hejtman.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte