13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Děti vyrůstající se dvěma matkami či otci nestrádají. Lékaři, psychologové či sexuologové řekli jasné slovo!

Odborníci z řad lékařů, psychologů nebo sexuologů ve společném prohlášení uvádějí, že „obavy o dobro dětí vyrůstajících s dvěma matkami nebo otci jsou neopodstatněné a otevření manželství stejnopohlavním párům může mít pozitivní dopad na obavy zejména mladých leseb a gayů z přijetí v rodinách či kolektivu a na jejich celkové duševní zdraví“.

Reklama

Čeští odborníci přispěli k diskusi o novele občanského zákoníku, která by stejnopohlavním párům umožnila uzavřít manželství se všemi právy a povinnostmi, včetně rodičovství. „Nehledě na to, že v ČR jsou již dnes tisíce dětí vyrůstající jen s jedním rodičem, panuje v odborné komunitě shoda na tom, že sexuální orientace nemá žádný vliv na schopnost být dobrým rodičem. Existují desítky výzkumů, které to potvrzují,“ je uvedeno v prohlášení, jehož autory jsou dětský psycholog Václav Mertin a výzkumník Jan Kozubík. Prohlášení spolupodepsala téměř třicítka dětských psychiatrů, psychologů, sexuologů a dalších odborníků.

Klíčoví jsou milující rodiče, kteří jsou oporou

„Obavy o nedostatek mužských a ženských vzorů jsou neopodstatněné, variant výchovy dětí je již dnes mnoho a žádný z modelů nevede dítě automaticky k patologickému vývoji nebo jakékoliv dysfunkci. Klíčové pro zdravý vývoj dítěte je, aby mělo rodiče, kteří ho milují, věnují se mu a zároveň dokáží řešit problémy a jsou si vzájemně oporou. Stejnopohlavní páry navíc aktivně zajišťují dětem různé vzory (strýcové/tety, dědečkové/babičky, učitelé/učitelky, starší kamarádi/kamarádky a sourozenci atd.). Výzkumy dětí s dvěma otci či matkami ukázaly, že v jejich vývoji a zdraví neexistují rozdíly v porovnání s dětmi z rodin heterosexuálních,“ uvádí se dál v prohlášení.

FOTO: Odborníci se postavili za manželství pro všechny

Odborníci se postavili za manželství pro všechny - zdroj foto 2 Facebook Prague PrideOdborníci se postavili za manželství pro všechny - LGBT vlajka

Registrované partnerství se rozpadá méně než manželství

S tím, že renomované světové asociace psychologů, psychiatrů či pediatrů vydaly již před časem v tomto ohledu jasné stanovisko. „Studie, které ukazují opak (např. Regnerus, Sullins), měly chybnou metodiku a jejich závěry neodrážejí většinový odborný názor,“ dodali čeští odborníci. Argument, že lesby a gayové nejsou schopni tvořit trvalé stabilní svazky, a tudíž nemohou vychovávat děti, výzkumy podle slov odborníků neprokázaly. „Stejnopohlavní páry tvoří stejně pevné vztahy s obdobným emocionálním poutem jako páry heterosexuální. V ČR je navíc míra rozpadu registrovaných partnerství oproti manželství pouze třetinová, oproti 14,5 % registrovaných partnerství se dle dat z roku 2017 rozvedlo 47 % manželství,“ je dále uveden v prohlášení.

Stovky až tisíce dětí s dvěma matkami či otci

Odborníci zdůrazňují, že již dnes jsou v ČR vychovávány stovky až tisíce dětí s dvěma matkami či otci. „Realita je taková, že již dnes jsou v ČR vychovávány stovky až tisíce dětí s dvěma matkami či otci. České právo však uznává za rodiče pouze jednoho z páru, a to i bez ohledu na to, že dítě žije s oběma již od mala. Tyto děti tak nejenže nemají právně dva rodiče, ale také nemají právo po druhém rodiči na dědictví ze zákona, sirotčí důchod, výživné atd. Z odborného hlediska tento stav nepřináší dětem nic dobrého, pouze stres a nejistotu,“ píší zástupci odborné veřejnosti. S tím, že návrh, „který by dorovnal některá práva v rámci registrovaného partnerství a ponechal manželství výhradně pro muže a ženu, není řešením problému“ – zachovává totiž „dvě odlišné kategorie, čímž vyčleňuje určitou skupinu občanů a jejich děti“.

Podpora známých osobností a věřících

Veřejnou podporu manželství pro všechny vyjádřilo také asi čtyřicet známých osobností – operní pěvkyně Dagmar Pecková, zpěvačky Petra Janů, Bára Basiková a Jitka Zelenková, herečky Simona Stašová či Aňa Geislerová, herec Daniel Bambas, tenistka Martina Navrátilová, fotograf Robert Vano, režisérka Agnieszka Holland nebo režisér Jan Hřebejk. Manželství pro všechny podpořila také více než třicítka věřících z různých církví v čele s katoličkou a předsedkyní sdružení Logos Veronikou Dočkalovou. Připojit se mohou další. „My, věřící různých církví, souhlasíme s tím, že pokud se dva dospělí lidé milují, měli by mít možnost vstupovat spolu do manželství – i dva muži nebo dvě ženy,“ uvádí se mimo jiné v jejich prohlášení.

Řeknou si už brzy homosexuální páry své „ano“? Bouráme koncept tradiční rodiny, namítá Okamura

Uzákonění manželství pro všechny bez rozdílu je cílem platformy Jsme fér, která zaštiťuje Koalice za manželství, jíž tvoří organizace Amnesty International, Logos Česká republika, Mezipatra, Prague Pride a PROUD. Norma je (v přerušeném prvním čtení) v Poslanecké sněmovně, předložili ji poslanci napříč stranami.

Před 1 hodinou
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama