Dětmi milovaná Štěpánka neunesla konec kariéry

27.10.2021
Jitka Kačánová

„Pojďme spolu do pohádky, projdeme se pamětí, naše staré kamarády nehodííííííme do smetí!“ Dětskou říkanku, která provázela dětství Husákových dětí, pozdější Jú a Hele ani Kouzelná školka nikdy nenahradily. Pohádková Štěpánka byla jen jedna. Jenže když přišla nová doba, už se do ní moc nehodila, a bohužel začala hledat štěstí na dně lahve.

„Byla to velká dáma,“ řekli o ní shodně její první i poslední manžel. Rozdávala štěstí a smích generacím malých televizních diváků přes třicet let, sama ale bojovala s velkým trápením. A když se pak ukázalo, že podle vedení televize je na svoji práci příliš stará, byla to pro ni rána, ze které se nikdy nevzpamatovala. V jejím životě začal hrát hlavní roli alkohol a ten měl na svědomí i pád, při kterém se udeřila o topení a na následky zranění zemřela. 27. října to bude 22 let.

Čertík Bertík

Slabost k alkoholu mohla Haničincová podědit po svém otci, ševci v Heřmanově Městci. Když se opil, svou ženu, Štěpánku i brášku Jendu surově bil. Štěpánka o Jeníka, kterého milovala, brzy přišla. Když našel v lese nevybuchlý granát, při neopatrné manipulaci explodoval. Její rodiče se po této tragédii rozvedli a Štěpánku čekal jeden a pak druhý otčím a neustálé stěhování.

Pak se ale začala karta obracet. Štěpánka si splnila svůj sen – začala studovat DAMU. Tam se seznámila se svým prvním manželem Petrem Haničincem. Když ho prý viděla hrát, propadala depresím, že nemá žádný talent a raději přešla na studium dramaturgie. Díky tomu ale mohla začít pracovat v České televizi. A tam si k sobě přibrala nejlepšího parťáka do nepohody – čertíka Bertíka. Mluvila ho Eva Klepáčová, která kdysi hrála hubatou Káču ve slavné Drdově pohádce Hrátky s čertem. „Původně jsem Čertíka mluvila hrubějším hlasem, ale Štěpánka mi poradila, abych ho zjemnila. Poslechla jsem ji a měla pravdu,“ vzpomínala Klepáčová, někdejší manželka pohádkového prince Josefa Zímy.

První a druhý konec

Televizní idyla však vzala za své, když se její dcera Saša vdala za chartistu Jiřího Chmela. StB jim napíchla telefon, sledovala jejich byt a Štěpánka, která v té době natáčela velice populární Televizní kabaret, musela slézt z obrazovky. Druhý konec kariéry zažila, když jí po revoluci na Kavčích horách začali radit, ať se změní v  pohádkovou babičku. To ale nechtěla. „Postupně přestala natáčet a začala se u ní projevovat nemoc depresivního charakteru. Náladu jí zvedlo, až když dostala v roce 1998 cenu TýTý a vstoupila tak do síně slávy jako první žena,“ popsal konec její kariéry její třetí manžel Jan Přeučil, který ji našel doma ležet mrtvou u topení.

 

Osudoví muži Štěpánky Haničincové

Petr Haničinec – za charismatického bouřliváka se vdávala poprvé a nosila celý život jeho jméno, i když jim manželství dlouho nevydrželo. Nejen proto, že Haničinec si s věrností hlavu moc nelámal, ale i kvůli tomu, že když Štěpánka začínala v Praze v televizi, zatímco její muž hrál v oblastním divadle v Pardubicích. Měli spolu dceru Alexandru, která má dnes ve Vídni hospodu. Protagonista jedné z prvních postelových scén na obrazovkách České televize – ve slavném normalizačním seriálu Žena za pultem s Jiřinou Švorcovou – se podruhé oženil s princeznou Ladou se zlatou hvězdou na čele neboli s Marií Kyselkovou, ale štěstí našel až ve čtvrtém manželství po boku své ženy Radky.

 

Jan Valášek – filmový režisér a zakladatel dětského žánru v české poválečné kinematografii. Natočil například pohádky Malá mořská víla nebo Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Na pořadech pro děti často spolupracoval i se svou ženou Štěpánkou a jejich syn Honzík hrál hlavní roli v jeho filmu Když má svátek Dominka. Valášek zemřel náhle v roce 1968 ve věku 42 let.

 

 

 

Jan Přeučil – tři roky poté, co ovdověla, se Štěpánka vdávala naposledy. Na Staroměstské radnici. „Když jsme tam přijížděli, uvědomil jsem si, jak populární dámu si vlastně beru za manželku. Náměstí bylo plné lidí a hlavně jásajících dětí,“ vzpomínal Přeučil. „Štěpánka požádala o ruku mě. Když jsme spolu začali žít, tak mi povídá: Víš, já bych se už nechtěla vdávat potřetí, ale tebe bych si klidně vzala. To byla výzva, kterou jsem přijal,“ dodal známý elegán.


Témata:

Nepřehlédněte