• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dívka nezvládla skok do vody z šestnáctimetrové výšky, z lomu v Černé Vodě ji odvezl vrtulník

  16.8.2023
  Doris Drienová

  Za pomoci lanového podvěsu transportoval vrtulník z lomu v Černé Vodě na Jesenicku mladou cizinku, která se zranila po skoku do vody. Dívka v úterý večer skočila ze šestnáctimetrové výšky, s podezřením na zlomeninu obratlů ji vrtulník přepravil do Fakultní nemocnice Olomouc, řekla ve středu mluvčí krajské záchranné služby Lucie Mikisková.

  Během letošních prázdnin jde o několikátý obdobný případ výjezdu záchranářů. Jen v červenci mají na kontě pět výjezdů k tonutí, z toho čtyři případy skončily tragicky.

  Na místě v lomu Rampa zasahovali také jeseničtí hasiči. Dívka po skoku z šestnáctimetrové výšky špatně dopadla na hladinu a zranila se. „Na břeh jí pomohli přátelé. Poskytli jsme jí předlékařskou první pomoc a po příjezdu zdravotnické záchranné služby jsme asistovali záchranářům. Uložili jsme ji do vakuové matrace a spolupracovali jsme s posádkou letecké záchranné služby, která si pacientku zajistila. Následně ji vrtulník kvůli těžce přístupnému terénu ve skalách transportoval přímo z místa pomocí lanového podvěsu do Fakultní nemocnice Olomouc,“ sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová.

  Podle mluvčí krajské záchranné služby Mikiskové se žena při seskoku zřejmě nestihla dotočit a spadla do vody na spodní část zad. „Pacientka byla ve stabilizovaném stavu a při vědomí, na místě jsme měli však podezření na zlomeninu obratlů,“ uvedla Mikisková.

  Výjezdů kvůli zranění či nehodám při vodní rekreaci má záchranná služba v Olomouckém kraji během letošních prázdnin na kontě již několik. V pěti případech šlo o tonutí, z toho čtyři skončily během července tragicky. Štěrkopísková jezera Poděbrady u Olomouce mají letos o prázdninách již tři oběti. Na začátku července se zde utopila třiačtyřicetiletá žena, v polovině července to byl osmapadesátiletý muž. Záchranáři v druhé polovině července na místě resuscitovali po tonutí také starší ženu a převezli ji do nemocnice, potvrdila Mikisková. Podle informací však žena po několika dnech zemřela.

  Čtvrtou obětí je jednasedmdesátiletá žena, jejíž tělo bylo na začátku července nalezeno v jezeře u Tovačova na Přerovsku. „V jednom případě jsme měli také výjezd k rodinnému domu kvůli tonutí dítěte v bazénu. Podařilo se jej zresuscitovat, v přímém ohrožení života jsme jej odvezli do nemocnice, nicméně, co máme informace, to naštěstí dobře dopadlo – dítě již bylo v plném zdraví propuštěno domů,“ doplnila Mikisková.

  Záchranáři během prvního prázdninového měsíce mají podle statistik na kontě také 36 výjezdů k alergickým reakcím po bodnutí hmyzem, 246 výjezdů ke kolapsům, deset výjezdů k popáleninám, osm výjezdů k pacientům po pádu z koloběžky a čtyřikrát jeli k pádům z koně.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte