4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Divoké a hlučné průvody maškar. Víte, jaké byly původní masopustní zvyky a tradice?

Masopustní období mělo v minulosti velký význam. Jednalo se o období, ve kterém se konaly hostiny, zabijačky, průvody a taneční zábavy. Po jeho skončení následovalo postní období, které představovalo přípravu na Velikonoce, což byly nejdůležitější svátky roku.

Reklama

Masopust bylo období mezi svátkem Tří králů a Popeleční středou. Obsahovalo třídenní lidový svátek, jehož datum se měnilo v závislosti na Velikonocích. Slavil se před Popeleční středou, po které následoval čtyřicetidenní půst.

Krásná světice Brigita, nebo válečná bohyně Brighid? Hádejte!

Lidově se masopustu říkalo ostatky či fašank a na Moravě voračky, voráčí či končiny. Masopustní zvyky mají původ v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. Jiný výklad původu masopustu vychází z římského náboženství, které s předjařím spojovalo vegetační a plodnostní božstva. O masopustních radovánkách se u nás dochovaly písemné zprávy již ze 13. století. V Rusku se masopust jmenuje maslenica a figurují v něm i některé podobné postavy jako v českém masopustu, například kobyla nebo medvěd.

Bujaré masopustní veselí bylo velmi oblíbené. Oproti dnešním podobám masopustu byl ten dřívější mnohem divočejší a hlučnější. Veselily se všechny vrstvy obyvatelstva. Holdovalo se jídlu i alkoholu. Všude byl slyšet zpěv a hudba pištců a hudců. Dokonce i králové strojili nákladné masopustní kvasy. Masopustu předcházel „tučný čtvrtek“ či „tučňák“. V tento den se dělaly zabijačky a hostiny. Věřilo se, že v tento den má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle. Jedla se vepřová pečeně se zelím a knedlíky. Každý si měl dopřát tolik piva a mastného jídla, co snesl.

Vlastenectví prochází žaludkem. Mají Češi své národní jídlo?

Hlavní masopustní veselí začínalo o „masopustní neděli“, které se také říkalo „taneční“. Po obědě vyhrávali hudebníci na návsi a zvali k muzice do hospody. Hned jak dohráli, tak se začala otevírat vrata statků a dveře chalup a muži i ženy mířili k hospodě, kde už na ně čekali muzikanti se svými nástroji. Pivo teklo proudem, všichni tancovali a veselili se až do rána.

V pondělí se konal „mužovský bál“, kam neměla přístup svobodná chasa. Mohli jen přihlížet. Tancovali tam jen ženatí muži a vdané ženy. Hlavním dnem masopustu bylo úterý. Byl to nejvíce očekávaný den. Vesnicemi chodily průvody v maskách neboli „maškarách“. Pochůzky masek po vesnici neměly pevná pravidla. Záleželo na každém, co vtipného a zábavného si vymyslel. Hlavní postavou byl většinou šašek. Masky byly opravdu velice rozmanité. Čím podivněji vypadaly, tím oblíbenější byly. Zpravidla se průvodů účastnily masky četníků, žebráků a cikánů. Tradiční maskou byl medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem. Jinou tradiční maskou byla tzv. klibna (šiml, kobyla, koníček), skrývající často dvě osoby. Objevovala se i maska s jezdcem na koni, Žid s pytlem nebo rancem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel a mnoho dalších.

Na sv. Telesfora se chodilo s klibnou a kozlíky. Na čí počest? A jak vlastně vypadala?

Součástí masky bylo zdobení z barevných papírků, špičatá šaškovská čepice a bič na odhánění nemaskovaných. Maskovaní lidé byli většinou všude pohoštěni. Především dostávali pálenku a pivo, ale také koblihy, vejce, uzené maso, obilí i peníze. Masopust byl zakončen tradičním „pochováním basy“, které symbolizovalo na čtyřicet dní konec tanečních a hudebních veselic.

 

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama