Dnes by oslavila své 187. narozeniny Tereza Stolzová, slavná operní hvězda

2.6.2021
Jaroslav Svoboda

Tak hvězdnou budoucnost rodačce ze středočeského městečka Kostelec nad Labem patrně nikdo nepředpovídal, ačkoliv hudbě se věnovala již od mládí. Narodila se 2. června 1834 jako v pořadí deváté dítě do měšťanské rodiny řeznického mistra Jana Stolze. U většiny sourozenců se hned v mládí projevilo velké hudební nadání a polovina z nich postupně absolvovala hudební konzervatoř. Tam ve svých patnácti letech nastupuje i Terezka.

Profesor Giovanni Girdigiani se o jejím hlasu nevyjadřoval s žádným obdivem, nedával mu větší naději na úspěch. Na základě posudků ji ředitel konzervatoře Jan Bedřich Kittl propustil. Nechává se však zapsat do Dramatické školy a pěveckého ústavu Vojtěcha Čabouna. Po dvou letech strávených ve škole získala cenné hudební zkušenosti, a hlavně si upevnila sebedůvěru.

Slavnosti sněženek: namol opilý Somr a problém tří režisérů

První opravdové pěvecké krůčky si odbývá na několika odpoledních koncertech ve Valdštejnské zahradě v Praze. Moc chce zpívat a příležitost se jí naskýtá 21. listopadu 1855 na Žofíně. Večer Cecilské jednoty je věnován hudbě Richarda Wagnera a Tereze je svěřeno sólo v opeře Rienzi. Kritika je sice nepříznivá, pochválil ji jenom list Bohemia, ale obecenstvo nadšeně aplauduje. Přesto roku 1856 odjíždí za bratrem Václavem do Terstu. Václav je nájemcem divadla Teatro Grande a svou sestru finančně podporuje. Přivedl ji k učiteli zpěvu Angelu Marianimu, který byl také dirigentem tohoto divadla.

Cesta do Milána je otevřena, následuje Rusko

Po necelém roce tréninku má Tereza obrovský úspěch s díly Händela a Verdiho a záhy se řadí mezi nejlepší pěvkyně. Tento úspěch jí otevřel cestu do Milána, Mekky všech pěvců, kde se setkává s Giuseppem Verdim. Se skupinou italských umělců odjíždí na turné do Ruska. Zpívá v Tbilisi, Moskvě nebo Petrohradě. V Tbilisi dostává na svou dobu neobvyklou nabídku k podpisu umělecké smlouvy na tři roky. Toho využívá a po tyto tři roky je angažovaná jako sopranistka. Po onemocnění primadony divadla se dostává na její místo a vystupuje ve všech hlavních rolích.

Divadlo Járy Cimrmana: Premiéru hry Záskok navštívil i Havel, Uhlíř o roli přišel kvůli nespolehlivosti

Po ukončení angažmá v Tiflisu (starý název gruzínského hlavního města Tbilisi) přijímá Tereza nabídku na jednu divadelní sezonu v Cařihradu, kde debutuje v listopadu 1860. Dále následuje práce ve Španělsku, na Sicílii, v Nizze, Turíně a Boloni.

V roce 1861 vytvořil Verdi na žádost Petrohradu operu Síla osudu. Premiéru měla 10. listopadu 1862 v Petrohradě, opera se s úspěchem hrála i ve Španělsku, ale Verdi přepracoval sopránové party pro hlas Terezy Stolzové, která v roce 1869 ztvárnila roli Leonory.

V jednatřiceti se stává primadonou milánského Theatra alla Scala

V létě roku 1864 navštívila pěvkyně Prahu a rodný Kostelec. Ve svých jednatřiceti letech je na vrcholu a v roce 1865 dosahuje vytouženého cíle – stává se primadonou v milánském Theatro alla Scala. Dobytí La Scaly znamená současně dobytí srdcí diváků a operních příznivců celé Itálie. Už prvním vystoupením v září 1865 si podmaní milánskou odbornou kritiku a její Johanka z Arku je počátkem nepřetržité řady uměleckých triumfů. Zhruba v této době začíná další z jejich neuvěřitelných osudů.

Budova Národního muzea v Praze slouží už 130 let, jak také mohla vypadat?

Okouzlen je i Giuseppe Verdi

Už řadu let zpívá Tereza operní role italské školy, kterou představuje hlavně Giuseppe Verdi, geniální autor mnoha operních děl. Verdi je interpretací a zpěvem Terezy Stolzové uchvácen. Když ji poprvé uslyší při italské premiéře Dona Carlose v Boloni v říjnu 1867, prohlásí: „Stolzové se nikdo nevyrovná! Má velký podíl na úspěchu celé opery!“ Vzájemný obdiv se později změní v hluboké přátelství a Stolzová je od této chvíle u všech významných počinů v samé blízkosti mistra.

Skladatel je požádán egyptským místokrálem, aby složil operu ke slavnostnímu otevření Suezského průplavu; za Aidu mu nabídl honorář 150 000 franků. Titulní roli egyptské otrokyně složil Verdi sice pro hlas Terezy Stolzové, ale při káhirské premiéře (24. prosince 1871) vystupovala v hlavní roli vynikající italská zpěvačka Antoinetta Pozzoni. Jako Aida vystupuje Tereza poprvé až při premiéře evropské, 8. února 1872 v Theatro alla Scala.

Covid zastavil pokračování Četníků z Luhačovic. Natáčení zatím není v plánu

Rusko a ruští autoři jsou výrazným obohacením

Po těchto úspěších dostává zpěvačka jednu nabídku za druhou. O rok později se společně s Verdim vydává na turné po Evropě. V roce 1876 má v Moskvě vystoupit ve třiceti večerech, její honorář dosáhl 100 000 rublů, ale Tereza se v chladném počasí necítí dobře a další vystoupení odmítá.  Ještě téhož roku se ale přece jen do Ruska vrací na přehlídku pěvců pořádanou carským dvorem. Avšak, po delší době, kdy zde nezpívala, ji Rusko mile překvapí a rozvinutý hudební život jí nabízí možnost seznámení se se zpěvohrami nadějných ruských autorů. Setkání s díly Čajkovského, Glinky, Musorgského a dalších ji nesmírně obohacuje.

Blížící se konec

V únoru 1876 se vrací zpět do teplé Itálie. Léto strávila v lázních, cítila, že se její hlasové problémy budou zřejmě projevovat stále častěji. Po ruském turné zachvátí zpěvačku zimnice a bronchitida. Narychlo se vrací zpět do italských lázní. To už je ale začátek konce umělecké dráhy vynikající zpěvačky. Hlasivky sice ještě vyléčí, ale dále již zpívá spíše sporadicky. Do konce života žila ve vile u jezera Largo di Varese poblíž Milána. Vystupovala jenom zřídka, pouze pro dobročinné účely. Naposledy 30. června 1879, kdy bylo v La Scale uvedeno Verdiho Requiem.

V roce 1886 ještě Tereza navštívila rodné město, ale zanedlouho – 22. srpna 1902 – v Miláně umírá.

Zdroj: WikipediaNepřehlédněte