Dnes je porod takřka běžnou životní situací, ne vždy tomu ale tak bylo, rodilo se i v anestézii

20.8.2022
Jaroslav Svoboda

Historie porodnictví je logicky stejně stará jako lidstvo samo. Dnes jsme zvyklí na to, že ženy rodí v komfortních podmínkách těch nejlepších porodnic, z historického hlediska jsou ale porody v nemocnicích absolutní novum, vždyť se aplikují v masivní míře zhruba sto let. Jaká byla ale historie porodnictví v dřívějších letech?

Ženy a muži u porodu

Z historického hlediska musíme říci, že ženy byly během porodu navštěvovány a podporovány takřka vždy jen jinými ženami. Například školení porodních asistentek začala v evropských městech v 15. století, na venkově ale byla situace obtížnější a rodičkám tak při porodu pomáhala především rodina a přátelé.

Atmosféru tehdejšího porodu však nemůžeme chápat tak, jako dnes. Ano, stejně jako dnes se jednalo o velikou událost, ovšem tehdy naplněnou spíše strachem a bolestí, protože smrt při porodu byla běžnou událostí.

Nová historická tramvaj v Praze nikdy cestující nevozila ani tento typ vozu v Praze nikdy nejezdil

Ať už se rodilo doma nebo v nějakém „odborném“ zařízení, manžel čekal dole nebo v jiné místnosti v domě. V nemocnici pak manžel čekal v čekárně. Na „porodní sál“ byli otcové vpuštěni pouze v případě, že byl ohrožen život matky nebo dítěte. Otcové tak v té době vlastně doufali, aby si pro ně lékař nebo porodní bába nepřišli a nenabídli možnost navštívit rodičku. V roce 1522 byl dokonce německý lékař odsouzen k smrti za to, že se propašoval k porodu v přestrojení za ženu.

Porod doma či v nemocnici

Většina žen historicky porodila doma bez nutnosti okamžité lékařské péče. V prvních dnech hospitalizace při porodu bylo v Paříži v 17. Století mateřské oddělení až neuvěřitelně přetíženo. Tehdy až pět těhotných žen sdílelo jedno lůžko. Během porodu zde pak zemřela jedna z pěti žen.

Léky při porodu

Použít při porodu tišící léky nebo ne? Tato otázka nevyvolává kontroverzi pouze dnes. Už v roce 1591 byla na hranici upálena skotská žena, která žádala o úlevu od bolesti při porodu dvojčat. Přijatelnějšími se léky staly až v roce 1852, kdy britská královna Viktorie použila chloroform jako úlevu od bolesti během porodu.

Při porodu byla 27. prosince 1845 dokonce poprvé použita anestézie éterem. Morfin a skopolamin, známý jako „šerospánek“, byly poprvé použity v Německu a popularizovány lékaři Bernardem Kronigem a Karlem Gaussem. Tato směs sice nabídla menší úlevu od bolesti, ale většinou umožnila ženám úplně zapomenout na celý proces porodu. Při užití šerospánku byly matky často poslepu a zdrženlivé, ačkoliv zažívaly obrovskou bolest při porodu. Směs s sebou nesla i vážné vedlejší účinky, jako snížené stahy dělohy a změněný duševní stav. Navíc u dětí porozených s použitím léků při porodu se často objevilo dočasné přerušení dýchání.

Feministické hnutí v USA však otevřeně a aktivně podporovalo používání šerospánku, který byl v zemi zaveden v roce 1914. Někteří lékaři, kteří v minulosti používali léky proti bolesti, včetně opia, kokainu a chininu, nový lék přijali. Jiní ale právem váhali.

Dnešní podmínky žen se však nedají vůbec srovnat s těmi, které ženy měly, ne ve středověku, ale i před sto lety.


Témata:

Nepřehlédněte