Dnešní doba je dobou protestní. Planetu zachrání rozum, nikoliv emoce

Dnešní doba je dobou protestní. Je to módní a člověk se dostane do médií. Rozhodující je, vybrat si dobré a vděčné téma. Téma, o kterém lidé mnoho nevědí, ale které má údernost. Třeba uhlíková stopa, nebo obnovitelné zdroje. Všimli jste si také, že ještě před několika lety by něco takového nebylo možné? S klesající úrovní vzdělání v přírodovědných oborech přímo úměrně stoupá počet demonstrantů. Fyzika a chemie? Koho to zajímá. My jsme si svoji pravdou jisti.

Učebnice fyziky nám řekne, mimo jiné, že žádný obnovitelný zdroj energie neexistuje. Co se naší planety týče, naprostá většina energií, které máme k dispozici, je energií sluneční. Tou okamžitou, nebo tou naakumulovanou. Spalujeme ropu a uhlí, produkty fotosyntézy rostlin, na které v prvohorách svítilo Slunce. Máme přílivové a větrné elektrárny. Obojí je opět sluneční energie, v prvním případě udržuje Slunce vodu tekutou, v tom druhém případě ohříváním vzduchu umožňuje cirkulaci vzdušných proudů.

Ekologičtí aktivisté chystají protesty a blokády dopravy v Praze

Žádný stroj nepracuje se stoprocentní účinností a zdroje energie zkrátka ubývají a ubývat budou. Dosavadní způsoby jejího využití jsou velmi málo účinné, využíváme jen pár procent. Jedinou budoucností lidstva je dokonalé ovládnutí energie jaderné. Tím nemyslím jaderné elektrárny dneška, které se od těch uhelných v podstatě příliš neliší. Jsou to také elektrárny parní, jenom palivo mají jiné.

Napřed stávka, a pak látka. Radní Šimral omlouval účast žáků na ekologických protestech

Odtud je jen kousíček k uhlíkové stopě. Současná koncentrace CO2 v atmosféře je 0,035 %. Na počátku dvacátého století, kdy vodní elektrárny byly v plenkách, a jaderné neexistovaly, to bylo 0,025 %. Setina procenta za století. Fotosyntéza, jako biochemický proces, se zastaví až při koncentraci kolem 4 % CO2 v atmosféře. Museli bychom tedy zvýšit množství CO2 asi stonásobně. Což je nemožné, i kdybychom spálili veškerá fosilní paliva na planetě.

FOTO: Bez energie žít nelze

Bez energie žít nelze - kysličník uhličitýBez energie žít nelze - hořící uhlíBez energie žít nelze - chladící věže uhelné elektrárnyBez energie žít nelze - těžba plynuBez energie žít nelze - chladící věže uhelné elektrárny
Další fotky
Bez energie žít nelze - chladící věže jaderné elektrárny

S trochou cynismu bychom mohli říci, že život nepotřebuje ke své existenci ani kyslík, ani člověka. Dvě miliardy let tady probíhal proces fotosyntézy, při kterém rostliny žádný kyslík neprodukovaly, a rostly vesele dál. Křik kvůli spalování fosilních paliv je jenom zástupný problém. Pod smogovým deštníkem by se o tom dalo jistě pochybovat, ale je to tak. Starověká civilizace se v porovnání s tou dnešní prakticky obešla bez energií. Protože byla starověká. Dnešní civilizace se bez energií neobejde. Žádná civilizace. Omezení energií znamená děsivý propad ve všech směrech. Ekonomický i sociální. Návrat o stovky let nazpět. Emoce a křik tento problém nevyřeší. Vzdělání a zodpovědnost ano. Naše planeta nás udrží naživu všechny, jinou mít nikdy nebudeme. Když budeme více myslet a méně křičet, určitě se neudusíme.

Dnes, 08:21
I když Češi začali chovat králíky až od 19. století, před padesáti lety byste našli...
Včera, 16:14
Po postoupení Sudet Německu se celé rodiny ocitly v dosti prekérní situaci. Obyvatelstvo bylo evakuováno...
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:00
V naší zemi snad není nikdo, kdo by neznal obrázky Josefa Lady, které se staly...
Včera, 12:10
Nejdříve by bylo dobré, osvěžit si trochu školní znalosti zeměpisu. Austrálie, nejmenší a nejosamělejší světadíl...
Včera, 11:30
Nad hladinou nekonečného oceánu pomalu svítá. Obloha na východě zlátne a hvězdy mizí z oblohy....
Včera, 10:55
Politici i veřejnost odsuzují jednání středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) a jí vedeného krajského...
Včera, 08:22
Za strom, který ochraňuje a přivolává dobré síly, ji považovali už Keltové i Slované. Řeč...
27.5.2020
Životní osudy novináře, spisovatele a politického pracovníka André Simona jsou vlastně jedním velkým paradoxem. Komunista...
27.5.2020
Sinavá bledost, ostře řezaná tvář a stejně řezavá, chladná zdvořilost. Mrazivý stisk ruky, nadlidská fyzická...
27.5.2020
V současné době se, vinou koronakrize, množí případy, kdy lidé postupně přicházejí o práci a...
Reklama