Do boje o senátorské křeslo jde autor večerníčků, legendární žokej nebo bývalá ministryně

5.8.2022
Andrea Jančová

Sedm kandidátů se může v zářijových senátních volbách ucházet o místo senátora v obvodu číslo sedm Plzeň – město. Plzeňský magistrát zaregistroval všech sedm podaných kandidátek.

Rozhodnutí o registraci je také na úřední desce magistrátu. Termín pro rozhodnutí o registraci nebo odmítnutí přihlášky pro senátní volby vyprší v pátek. Jména kandidátů magistrát nezveřejnil, jsou ale veřejně známa již z minulých týdnů. Obvod zahrnuje území okresu Plzeň-jih, plzeňskou část Slovany a část okresu Plzeň-město a severní část Klatovska.

Senátorem je zde nyní ve svém prvním volebním období třiasedmdesátiletý autor filmů o přírodě a zvířecích večerníčků Václav Chaloupek. Svůj mandát bude podle svého dřívějšího vyjádření pro ČTK obhajovat. V minulých volbách kandidoval za OPAT, letos je kandidátem koalice OPAT a STAN. Hnutí ANO nominovalo devětašedesátiletého dostihového jezdce, chovatele a trenéra Josefa Váňu. Kandidaturu v obvodu oznámil také padesátiletý starosta Přeštic na jižním Plzeňsku Karel Naxera z TOP 09, kterého nominovala koalice Spolu, tedy TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Za KSČM bude kandidovat šestapadesátiletý bývalý poslanec Jiří Valenta. Sedmapadesátiletá právnička, spisovatelka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala kandidátku jako nezávislá. Za SPD se bude jako nezávislý o hlasy voličů ucházet devětasedmdesátiletý olympijský vítěz ve sportovní střelbě Jan Kůrka. Kandidátem hnutí Pro Plzeň je sedmapadesátiletý farmář a bývalý poslanec za ANO Pavel Šrámek.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte