Do brněnských popelnic na plast patří nově i konzervy a plechovky

9.9.2022
Jan Štoll

Od září patří do žlutých popelnic v Brně také konzervy a kovové obaly od potravin. Automatická třídicí linka městské odpadové společnosti SAKO Brno totiž umí z plastového odpadu velmi dobře vytřídit i kovy.

Doposud dávali Brňané kovové obaly do černých popelnic. Plechovky tak končily ve spalovně. Ze škváry po spálení byla sice velká část vytříděna, část kovového odpadu, jako třeba hliníková víčka od jogurtů, ale bez užitku shořela. To se nově změní. „Automatická třídicí linka, jejíž provoz zkušebně spustíme v průběhu tohoto měsíce, spolehlivě vytřídí až 95 procent odpadů včetně kovových obalů od potravin a kovových obalů od nápojů,“ řekl 1. náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU–ČSL).

Brno také přestanou hyzdit křiklavě žluté popelnice. Nově budou černé, stejně jako kontejnery na směsný odpad, lišit se budou víkem. „Inspirovali jsme se evropskými městy jako například Vídní, kde černé kontejnery s barevnými víky úspěšně zavedli již před několika lety. Také Brňané třídí velmi dobře a není již třeba výrazně signalizovat, na jaký typ odpadu je daný kontejner určen,“ řekl šéf SAKO Brno Filip Leder (KDU–ČSL).

Firma bude nádoby měnit postupně. „Jejich výměnu zahájíme v historickém centru města a postupně, podle toho, jak budou kontejnery dosluhovat, bude zhruba do pěti let celé město sjednoceno na elegantně nenápadnou barvu,“ dodal Leder. Také vyšla vstříc lidem, kteří volali po umístění popelnic do vnitřních prostor domů a zakrytí kontejnerových hnízd ploty z přírodních materiálů.

Revoluce v třídění odpadů

Odpovídal Filip Leder, předseda představenstva SAKO BRNO.

Co změna v třídění znamená pro lidi?

Je to další krok směrem k důkladnější recyklaci, kdy do černých popelnic bude patřit stále méně odpadu. Lidem se zjednoduší přemýšlení o tom, kterou plechovku, konzervu či obal dávat co žlutého kontejneru a kterou ne. Od teď tam budou patřit zkrátka všechny, jak hliníkové, tak železné.

A proč ta změna? Po dlouhých letech, kdy se v Brně třídí prakticky beze změn?

Musím podtrhnout, že tahle změna nám nespadla z nebe. Plechovky i konzervy můžeme nyní dávat do žlutých kontejnerů proto, že dostavujeme naprosto unikátní věc. Třídicí linku, která bude řízena stroji a která spolehlivě rozliší mnohem více plastu než ty ostatní, v nichž se třídí pomocí lidských rukou a očí a kde účinnost třídění sotva dosahuje 20 %. A teď si představte, že my v Brně budeme mít halu plnou špičkové technologie, kde zachytíme až 95 % recyklovatelného odpadu! Nejen plastu a obalů, ale také kovů – železných, a dokonce i neželezných.

Vy z odpadu dostáváte i nemagnetické kovy?

Ano. Velmi zjednodušeně – jde o speciální elektromagnet, který rotuje tak rychle, že na desetinu sekundy zmagnetizuje i nemagnetické kovy, včetně hliníku. My tuto technologii máme i u našich kotlů, a loni jsme takto zachránili 500 tun hliníku, ale hodně, zejména tenkých, materiálů, prostě shoří. Ale od teď je budeme posílat k recyklaci prakticky všechny, neshoří nic.

Tohle snad nemají ani v Praze?

V ledasčem jsme v Brně první… (usmívá se). Namátkou – máme první svozové vozidlo na elektřinu, nejvíce sběrných středisek, nejhustší síť Re-Use pointů, sbíráme také nejvíc bioodpadu. A samozřejmě hrajeme lepší hokej.

Měníte vzhled kontejnerů i kontejnerových míst. Začínáte v historickém centru. Proč?

Vážíme si kulturního dědictví našich předků, kteří nám zanechali opravdu krásné město a přirozeně chceme, aby nejen zůstalo co nejkrásnější, ale také aby se nadále vyvíjelo do krásy. Vizuálního smogu si naše civilizace užívá až příliš, takže pokud k jeho zmírnění můžeme přispět, byť jen tím, že barevně sladíme vzhled našich popelnic a nádoby decentně schováme za ploty z přírodních materiálů, budu za Brňáky jedině rád.

 

Změny v systému třídění v Brně od září 2022 přehledně:
KOVOVÉ OBALY DO ŽLUTÝCH

K plastu a nápojovým kartonům se nově odkládají také kovové obaly od potravin. Například: nápojové plechovky, plechovky od kávy či čaje, konzervy, obaly od trvanlivých potravin, obaly od krmiv pro zvířata, víčka od jogurtů, alobal, potravinové tácky, víčka od sterilovaných potravin, drobné kovové obaly.

JEDNOTNÝ VZHLED KONTEJNERŮ

Brno sjednotí design všech svých nádob na směsný komunální a tříděný odpad. Budou černé a odliší se pouze barevností víka. Černé pro směsný komunální odpad, žluté pro plasty, nápojové kartony a kovové obaly, nádoby s modrým víkem pro papír.

DECENTNÍ KONTEJNEROVÁ STÁNÍ

Podle zájmu a požadavku městských částí bude SAKO Brno postupně budovat oplocená kontejnerová stání, aby nádoby na odpad byly schované za ploty z přírodních materiálů a nerušily vzhled ulic.

STONepřehlédněte