• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kde hledat ohrožené živočišné druhy? Budete se divit, i v Černobylském lese

  3.4.2022
  Jaroslav Svoboda

  Tragédie černobylské jaderné elektrárny na severu Ukrajiny zasáhla v roce 1986 téměř celou Evropu, lidé, ale i příroda se z ní vzpamatovávají prakticky dodnes. Z přírodního hlediska byl pro celou havárii příznačný tzv. Rudý les, který se nachází v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny dokonce vstoupil do historie.

  Tragédie černobylské jaderné elektrárny na severu Ukrajiny zasáhla v roce 1986 téměř celou Evropu. Lidé, ale i příroda se z ní vzpamatovávají prakticky dodnes. Z přírodního hlediska byl pro celou havárii příznačný tzv. Rudý les, který se nachází v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny dokonce vstoupil do historie.

  Rudý nebo Červený les, jak se nazývá les v blízkosti jaderné elektrárny Černobyl, má rozlohu přibližně 10 km2 a vyznačuje se vysokou měrou radioaktivního prachu, který absorboval. Ke svému jménu přišel snadno, ihned v prvních dnech po havárii přes něj totiž přešel radioaktivní mrak a dopadlo do něj vysoké množství radioaktivního spadu. Následkem toho se zbarvil do temně rudé barvy, tím jak hynul. V noci dokonce mrtvé stromy svítily. To vědci vysvětlují neobvyklými reakcemi dřeva na prudké zásah radioaktivních látek.

  „Docela velké divadlo“ v Litvínově uvedlo hru Sarkofág Černobyl

  Po havárii musely být více jak 4 km2 nejzamořenější části lesa srovnány se zemí a vypáleny. Myslivci pak vybíjeli všechna zvířata, která se v okolí Černobylu nacházela. Došlo zde dokonce k několika případům mutací rostlin a živočichů. To ovšem místu nezabránilo v tom, aby se z něj po pětatřiceti letech stala opět oáza klidu a míru. I přesto, že byl jedním z nejkontaminovanějších míst na světě, pozvolna se sem vrací život. Nově vzrostlé borovice a břízy nahradily ty původní a les se stal dokonce i domovem několika ohrožených živočišných druhů.

  Dnes už vědci nepozorují žádné nové anomálie související se zvýšenou radiací, ačkoliv pro člověka je míra zdejší radiace stále velmi nebezpečná. Ovšem, přihlédneme-li objektivně k časovému úseku necelých čtyřiceti let od havárie, tak ještě nelze činit ucelené závěry a příroda, stejně jako lidé, se z černobylské katastrofy v okolí elektrárny, bude vzpamatovávat ještě dlouho.

  Černobylská havárie tak stále zůstává se svými následky dosud nejzávažnější havárií v historii jaderné energetiky.  Nepřehlédněte