8℃
Dnes je 22. únor , svátek má Petr

Do České republiky poprvé míří unikátní mužský tbiliský operní sbor Suliko, zapsaný na seznamu UNESCO. Vystoupí v pražském Rudolfinu!

Další fotky

Naprosto unikátní vystoupení chystá gruzínský soubor sólistů Tbiliské opery „Suliko“. Jediný mužský “operní sbor” zapsaný na seznamech UNESCO vystoupí 9. listopadu 2018 v pražském Rudolfinu. Soubor, který zpívá bez účasti hudebních nástrojů, takzvaně acapella, byl založen v roce 2007a stal se jedním z nejpopulárnějších folklórních souborů v Gruzii.

Reklama

FOTO: Suliko v Praze

Suliko v Praze - Suliko fotoSuliko v Praze - Suliko foto souborSuliko v Praze - Suliko plakat Rudolfinum (kopie)Suliko v Praze - Suliko plakat RudolfinumSuliko v Praze - Suliko soubor foto x
Další fotky
Suliko v Praze - Suliko soubor foto xxSuliko v Praze - Suliko soubor hudba

„Je to jediný soubor na světě gruzínské folklórní hudby, kde jsou interprety současní sólisté opery. Soubor je miláčkem publika nejen v Gruzii, ale i za jejími hranicemi. Gruzínská hudba, folklór, vícehlasný zpěv se staly obchodní značkou Gruzie. Mnoha lidem na světě se zalíbila gruzínská hudba. Všude zanechávají okouzlující, nezapomenutelný dojem,” říkají zástupce produkcí Royal Wedding Prague a Events Production, které představení do České republiky přivážejí.

Rudolfinum neboli Dům umělců či parlament navrhli čeští vlastenci. Pochopitelně studovaní ve Vídni

Soubor „Suliko“ zaznamenal obrovské ohlasy všude, kde vystupoval, například v Německu, Francii, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Turecku, Řecku, Izraeli, USA a dalších zemích. V jejich obsáhlém repertoáru je folklór, gruzínské městské písně, takzvané romance, které jsou interpretovány vícehlasně. Soubor se také mnohokrát účastnil oficiálních recepcí gruzínských velvyslanectví v různých zemích světa. Byl vyznamenán státními cenami. Mužský soubor bude v Praze poprvé a jejich koncert ve Dvořákově síni Rudolfina bude nezapomenutelnou a neobvyklou podívanou!

Ondřej G. Brzobohatý si zazpíval svou píseň Modlitba z Anděla Páně 2 s nezvyklým sborem. Některým zpěvákům nebyly ani 3 roky

Zajímavost na závěr:  Soubor „Suliko“ je vokální a instrumentální soubor vytvořený Ivanem Galuashvilim, složený ze sólistů  z opery v Tbilisi. Ačkoli dostali velmi vysokou úroveň klasického výcviku, zůstávají umělci připojeni k tradiční gruzínské hudbě, včetně polyfonního zpěvu. Tyto písně byly zapsány jako nehmotné kulturní dědictví UNESCO. Večerní program nás ponoří do děl z tradičního repertoáru i současných gruzínských skladatelů. Některé písně jsou spojeny s kultem révy a mnoho pochází z osmého století. Píseň je přítomna ve všech aktivitách každodenního života. Od pracovních písní, kterým říkají Naduri a zahrnují zvuky fyzického úsilí v hudbě, přes vánoční písně neboli Alilo, stejně jako léčebné písně. Byzantské liturgické hymny byly také začleněny do gruzínské polyfonní tradice a dokonce se staly hlavním rysem tradice.

Zpěv jako klíč k duši. Jak je možné, že v nás vyvolává rozmanité emoce?

Vstupenky na unikátní koncert souboru Suliko v Praze lze pořídit v předprodejních sítích Ticketstream nebo Ticketart.

Před 6 minutami
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Před 39 minutami
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Před 2 hodinami
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Před 2 hodinami
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Před 3 hodinami
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Dnes, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Dnes, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Dnes, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Včera, 17:30
U nás v Evropě platí, že velkoměsta získávala svou podobu během mnoha století trvajícího kulturního...
Včera, 16:00
Válkami vyčerpané české země už nebyly schopny husitským vojskům poskytnout dostatek obživy. Řešením byly tzv....
Reklama