• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Do Jihočeského divadla se po covidu vrací diváci

  8.5.2023
  Simona Knotková

  Jihočeské divadlo mělo v zimní sezoně návštěvnost 83,4 procenta. Proti poslední předcovidové sezoně stoupla téměř o devět procent. V období od loňského září do letošního dubna přišlo nejvíc diváků na operu Kouzelná flétna, vyprodaný byl Hamlet. Devět titulů mělo derniéru, včetně dvou adaptací románů Jiřího Hájíčka.

  „Měli jsme obavu, jak se budou diváci vracet do našich hledišť po covidové pauze, a je to lepší, než jsme očekávali,“ řekl ředitel divadla Lukáš Průdek. V zimní sezoně prodala scéna 49 917 vstupenek, proti stejnému období přelomu let 2018 a 2019 to bylo o 11 procent méně. Návštěvnost ale v tomto porovnání vzrostla téměř o devět procent. Scéna odehrála v poslední zimní sezoně 435 představení.

  Nejvíc diváků, 3735, přišlo na mozartovskou operu Kouzelná flétna, která se hraje ve velkém sále Domu kultury Metropol. „Kdybychom brali menší scénu, hlavní divadelní sál v budově Jihočeského divadla, bylo nejvíc navštěvované představení Jméno, na které přišlo 2715 diváků,“ sdělila vedoucí obchodního útvaru divadla Pavla Hornychová. Stoprocentní návštěvnost měl Hamlet, z baletních titulů bylo téměř vyprodáno na Popelku. V Malém divadle byl největší zájem o Devatero pohádek. V opeře nejvíc lákala Mimi opera určená dětem od tří měsíců, kdy rodiče s dětmi sedí na jevišti, obklopují je hudebníci i herci.

  Divadlo přestalo hrát v sezoně devět inscenací. Z činohry adaptace románů Jiřího Hájíčka Selský baroko a Rybí krev, dále titul Dobrý proti severáku, dramata Téměř dokonalá láska a Marie a Magdalény. Opera vyřadila z repertoáru romantický kus Evžen Oněgin, muzikál Evita a komickou operu Cosi fan tutte. Malé divadlo stáhlo sci-fi muzikál Nesmír.

  Jihočeské divadlo zahrnuje činohru, operu, balet a soubor Malé divadlo. Letos má provozní příspěvek od města České Budějovice téměř 154 milionů korun. Přes léto hraje na točně v Českém Krumlově, která přináší divadlu čtyři pětiny všech tržeb.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte