Do pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se přihlásila necelá stovka pěvců

18.10.2022
Roman Kořinek

Do 56. ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se přihlásilo 87 pěvců a pěvkyň ze 17 zemí. Pořadatelé registrují zvýšený zájem o kategorii Operní naděje. Soutěž bude 4. až 11. listopadu v Karlových Varech. Vyvrcholí 11. listopadu v Karlovarském městském divadle finálovým kolem kategorií Junior a Opera. Účastníci finále zazpívají s doprovodem Karlovarského symfonického orchestru s dirigentem Jiřím Štruncem. Novináře o tom dnes informoval Alois Ježek, ředitel Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka, které soutěž pořádá.

Pěvecká soutěž Antonína Dvořáka je otevřená pro pěvce a pěvkyně do 35 let. Ke dvěma kategoriím Junior a Opera přibyly v roce 1996 kategorie Píseň a v roce 2014 kategorie Operní naděje pro pěvce a pěvkyně od 16 do 20 let. „Třiadvacet účastníků v letošní soutěži operních nadějí potvrzuje, že mladí pěvci z celé Evropy mají zájem se soutěže zúčastnit,“ uvedla producentka festivalu Jana Beranová.

Výkony pěvců bude hodnotit porota, ve které letos zasednou její předseda Peter Dvorský, Magdaléna Hajóssyová, Zdeněk Šmukař, Ondřej Hučín, Monika Brychtová a další osobnosti v oboru pěvectví.

V Karlovarském městském divadle se 11. listopadu uskuteční závěrečný operní galakoncert vítězů a laureátů spojený s předávání cen. Půjde o přibližně 20 zvláštních cen operních scén včetně Národních divadel, symfonických orchestrů, hudebních festivalů, společností, měst a osobností. Tyto ceny jsou většinou spojeny s pozváním k honorovanému hostování, nastudování operní role nebo koncertní příležitosti.

Pořadatelé soutěže se v minulých letech potýkali s malým zájmem mužských soutěžících. Loni byli s účastí tří desítek pěvců spokojeni. Letos se přihlásilo 19 mužů a 68 žen.

Rozpočet Dvořákovy pěvecké soutěže se zvýšil z loňských přibližně 1,5 milionu korun na letošních 1,9 milionu korun.

Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se loni přihlásilo 97 pěvců z 15 zemí. Rekord tak zůstal 40. ročníku s téměř 120 účastníky. Soutěž vznikla v roce 1966, aby rozvinula tehdejší pěvecké školy a dala příležitost mladým zpěvákům. V soutěži v minulosti uspěli například Roman Janál, Gabriela Beňačková, Eva Urbanová a Adam Plachetka.

Zdroj: MPCAD/čtk


Témata:

Nepřehlédněte