• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Do Plzně míří odborníci na kybernetickou bezpečnost, přibývá mezi nimi dívek

  18.5.2022
  Andrea Jančová

  Odborníci na kybernetickou bezpečnost se sjíždí do Plzně. Zítra se tady uskuteční finále šestého ročníku Národní soutěže České republiky právě v kybernetické bezpečnosti. Do západočeské metropole tak kromě nejtalentovanějších etických hackerů, zavítá i řada uznávaných odborníků na IT bezpečnost.

  Akce je navíc doplněna o atraktivní, osvětově zábavní celodenní program pro širokou veřejnost. „Kybernetická bezpečnost je velkým tématem, odborníků je dlouhodobě nedostatek a bezpečnostních hrozeb naopak přibývá. Tato iniciativa je nejen skvělým počinem ve vzdělávání a rozvoji studentů, ale i důležitou součástí přípravy na budoucnost – je třeba, abychom si vychovali novou generaci lidí, kteří se budou v této oblasti orientovat,“ řekl radní Martin Zrzavecký.

  Etický hacker má za úkol najít bezpečnostní riziko dřív, než jej zneužije někdo pro ilegální účely, přičemž služby těchto odborníků jsou vysoce ceněny ve státním i soukromém sektoru. Prestižní soutěže se mohli zúčastnit žáci a studenti ve věku od 9 do 25 let, letos se zapojilo skoro pět a půl tisíce uchazečů z téměř 400 tuzemských škol, do velkého finále se probojovala padesátka nejlepších.

  S finalisty se lidé mohou setkat virtuálně, a to prostřednictvím on-line vysílání, které bude přenášet dění z finálového klání, ale i doprovodný program. „Návštěvníci se mohou těšit na mini-soutěže z oblasti digitální gramotnosti, informačních technologií a kybernetické bezpečnosti, ukázku robotů a dronů, k vidění bude armádní technika, připravené jsou sportovně soutěžní aktivity, osvětové a odborné workshopy a semináře, prezentace zúčastněných firem a další. Lidé se navíc mohou setkat se zástupci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, Národní agentury pro komunikační a informační technologie a řady dalších institucí, “ vyjmenoval ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.

  Doprovodný program je v areálu SIT Port v Cukrovarské ulici v Plzni připraven do 16 hodin, vstupné je zdarma. Podle organizátorů obliba kybernetické soutěže rok od roku roste a Česká republika je mimo jiné unikátní v počtu zapojených dívek, které se o oblast informačních technologií zajímají. „Pokud budeme mluvit v číslech, tak téměř třetinu přihlášených soutěžících tvoří dívky, což je opravdu výjimečné, evropský průměr je jen 7 %,“ dodal předseda soutěžního výboru Petr Jirásek.

  Zdroj : vz, TZ Správa informačních technologií města Plzně, Magistrát města Plzně  Nepřehlédněte