Do politické arény vstoupila strana Levice, prosazuje minimální mzdu přes 20 tisíc

Na politické hřiště vstupuje nový politický subjekt. Ve středu byla na tiskové konferenci představena nová strana Levice, která vznikla na základě sloučení Strany demokratického socialismu a iniciativy Skutečná levice. Zástupci nové strany řekli, že chtějí řešit mzdy, daně, důchody, exekuce, bydlení, přírodu či zdravotnictví a jsou proti zbrojení.

Od jiných stran se Levice liší tím, že nemá předsedu, ale kolektivní předsednictvo. Jeho členem je i Andrej Bóna, který uvedl že strana bude usilovat o minimální mzdu ve výši 20 218 korun, tedy asi 60 procent oficiálně stanovené průměrné mzdy. „Každý člověk prožívá jen jeden život, nemůže být negativně ovlivněn jen na základě toho, do jakého prostředí se člověk narodí,“ řekl.

FOTO: Vznik nové levicové strany

Vznik nové levicové strany - děti a finance_4Vznik nové levicové strany - LeviceVznik nové levicové strany - Budoucnost

Další člen předsednictva Levice – Lubomír Ledl – hovořil o problematice exekucí. „Exekucím čelí asi 800 tisíc lidí čelí a více než pět nebo šest let se v Poslanecké sněmovně toto téma řeší. Exekuce by neměly by být privatizovány, neměl by to být byznys, ale veřejnoprávní řešení,“ řekl. Jan Májíček uvedl, že Česká republika by se neměla podílet „na závodech ve zbrojení“, peníze by měly jít na školství a sociální služby.

Maximální nájemné a přechod na zelenou energetiku

Členka předsednictva Levice Markéta Juřicová hovořila o bydlení. „Stanovíme maximální nájemné,“ řekla s tím, že „trh s bydlením se vymkl kontrole hlavně ve velkých městech“. Na jedné straně podle ní někteří lidé platí „i 80 procent za nájem“, na straně druhé „spekulanti skupují byty ve velkém a domy pak chátrají“. Člen předsednictva Petr Pávek uvedl, že strana prosazuje přechod z uhlí na zelenou energetiku.“Spalování uhlí způsobuje klimatickou změnu,“ řekl.

Některé středočeské radnice zvýší nájmy v městských bytech

„Firmy od Křetínského a Tykače by měly platit více za množství emisí, zákazníkům musí být garantováno, že se nebude zvedat cena elektřiny,“ uvedl. Pro lidi, kteří v důsledku utlumení těžby přichází o místa, Levice podle slov Pávka „masivně podpoří vznik nových zelených míst ve veřejném sektoru“. Levice je podle jejích činovníků blízká celoevropskému hnutí DiEM25 (Hnutí za demokracii v Evropě 2025), podporuje sociálně zaměřené řešení klimatické krize Green New Deal pro Evropu.

Problém nedostatku lékařů v Ústeckém kraji

Miroslava Hornychová hovořila o oblasti zdravotnictví, mimo jiné o nedostatku lékařů v Ústeckém kraji. Hovořila o krachu nemocnic. Náš REGION se v této souvislosti zeptal, zda má strana nějaký plán, jak je tam dostat, zástupci místních samospráv se snaží nabízet jim bydlení, více peněz a podobně, přesto je tam nemohou dostat. Hornychová reagovala, že mnoho lékařů odchází mimo republiku, kde jsou lepší pracovní podmínky, včetně finančních. Je třeba poskytnout jim takové bonusy a hledat nástroje, aby zůstávali zde.

Na Šluknovsku je vážný problém s dostupností lékařské péče

Jako host na tiskové konferenci vystoupil sochař Pavel Karous. „Stávající strany až donedávna nezastupovaly moje politické postoje a domnívám se, že nereagovaly na potřeby levicově a progresivně orientované části společnosti. Program strany Levice na tuto poptávku konečně odpovídá,“ řekl mimo jiné. Logo Levice je podobné logu německé DieLinke (což v češtině znamená Levice). Bóna na dotaz Našeho REGIONu, zda se německou stranou nově vzniklá strana v Česku inspirovala, řekl, že mírně a že jsou s představiteli DieLinke v kontaktu.

Odmítnutí spolupráce s nacionalistickými subjekty

Náš REGION zeptal také na to, zda Levice odmítá spolupráci s nacionalistickými subjekty, s kterými část parlamentní levice pořádá společné akce. Pávek mimo jiné řekl, že spolupráce i slovník krajní pravice jsou pro Levici nepřijatelné. Navíc například chtějí u SPD poukazovat na rozpor mezi slovy a činy, co se týče třeba zadlužení lidí, kdy Okamurovo hnutí slovně velmi brojí proti současné situaci lidí, kteří jsou v dluzích, ale ve sněmovně pak jeho poslanci ve většině nehlasovali pro senátní verzi, která by lidem umožnila přijatelnější podmínky k oddlužení.

Počet zadlužených seniorů raketově roste. Ohroženi jsou i ti v Praze

V rámci tiskové konference padl (od redaktorky Alarmu) dotaz, proč vznikají dva subjekty s podobným programem a zda se hodlají nějak dohodnout. Koncem ledna se totiž novinářům představilo hnutí Budoucnost, které ustavující sjezd plánuje na duben. Bóna odpověděl, že existuje možnost společných kandidátek pro nadcházející krajské volby a že by to nemělo být vnímáno jako hašteřivost a rozhádanost levice.

divadelní představení_ilustrační obrázek
Dnes, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Dnes, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Dnes, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Dnes, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Dnes, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Nemocnice na Bulovce
Dnes, 09:59
S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na...
Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Reklama