Do Vídně jako dnes do Austrálie. Prvním byl Präsident

13.5.2020
Jaroslav Svoboda
Další fotky

Präsidenta postavila firma Kopřivnická vozovka Ignáce Šustaly se záměrem prezentovat český průmysl na Jubilejní výstavě ve Vídni, která se konala od 7. května do 1. října 1898. V roce 1897 zakoupila firma Benzův Phaeton s dvouválcovým motorem a k tomu navíc jeden samostatný motor, který byl určen pro první tuzemský automobil.

Druhé pokračování knihy o legendární výpravě Tatra kolem světa je na světě. Po třiceti letech

Zcela nová konstrukce

Präsident však byl zcela nové původní koncepce. Konstrukce vycházela z jednospřežního kočáru Mylord pro čtyři osoby, který se rovněž ve vozovce vyráběl. Jako pohonná jednotka se použil právě Benzův kapalinou chlazený čtyřdobý dvouválec, který dosahoval 600 otáček za minutu. Jak vidno, žádné extra číslo.

Motor byl umístěn v zadní části vozu pod zadním sedadlem, tedy koncepce, které zůstala kopřivnická automobilka věrná ještě řadu let.

Do Vídně jako dnes do Austrálie

Po několika zkušebních jízdách se Präsident vydal 21. května 1898 na cestu do Vídně. Osazený čtyřmi osobami tam dojel druhý den po obědě. Cestu dlouhou 328 km urazil za 24 a čtvrt hodiny, čistého času jízdy pak 14 a půl hodiny. Žádnou vražednou rychlost tak nový vůz nevyprodukoval.

„Vlastenecké muzeum v Čechách“ slaví 200 let od založení. Co o něm možná nevíte?

Automobily i v Mladé Boleslavi

Již o dva roky dříve, tedy v roce 1895 však zahájili boleslavští výrobu jiného stroje, velocipedu. Podnikavý knihkupec Václav Klement a turnovský strojník Václav Laurin zpočátku vyráběli pět modelů pod značkou Slavia. Jejich cena se pohybovala od 130 do 160 zlatých.

O novinku byl veliký zájem, výroba se rozšiřovala, a tak bylo rozhodnuto o výstavbě nové továrny, která byla dokončena v roce 1898. V roce 1901 pak postavili dva lehké quadracykly a dvoumístné čtyřkolové vozíky.

V období svých největších obchodních a sportovních úspěchů přistoupili v roce 1905 ke stavbě automobilu.

FOTO: Prvním byl Präsident

Prvním byl Präsident - President tatraPrvním byl Präsident - Prasident tatraPrvním byl Präsident - Benz PhaetonPrvním byl Präsident - 07_1200px-Laurin_&_Klement_Slávia_B_(1901)Prvním byl Präsident - Tatra President
Další fotky
Prvním byl Präsident - president tatraPrvním byl Präsident - koprivnice tatra prezident


Nepřehlédněte