4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Dobrodruh a cestovatel nejistého původu miloval Čechy a sklidil hořký nevděk

Další fotky

Zemřel před 87 lety, jeho příběh je však až příliš současný. Češi mu věnovali pozornost, jen když jim měl co dát. Enrique Stanko Vráz patří mezi naše nejslavnější cestovatele, pozapomínáme na něj však i dnes.

Reklama

Původ Enrique Stanko Vráz je zahalen tajemstvím. On sám tvrdil, že se narodil 18. února (či 8. dubna) roku 1860 v bulharském městě Veliko Tărnovo. Jeho otec měl být ruský důstojník nebo diplomat a matka Češka. Mnoho historiků se však snaží toto Vrázovo tvrzení zpochybnit. Spekuluje se o tom, že by se pod pseudonymem Enrique Stanko Vráz mohl skrývat pohřešovaný básník německého původu Karel Ilichman, Ferdinand Schpale z Haliče, hrabě Kolowrat nebo nemanželský syn šlechtice Thurn Taxise. Vychoval jej český vlastenec Bukvička. Vráz měl údajně vystudovat českou střední vojenskou školu a začít studovat medicínu ve Švýcarsku, její studium však patrně nedokončil. Koncem 19. století panoval však názor, že jeho otcem byl Čech, který mu „vštípil tak hlubokou lásku k české zemi a jazyku, že po celý život zachoval si vřelé srdce české, a ač občanem americkým, všude se k české národnosti hlásil“.

Přivedl divokou zvěř do měšťanských domácností. Od narození Alfreda Brehma dnes uplynulo již 190 let

Neuspořádané rodinné poměry ho ve dvaceti letech vyhnaly do světa dříve, než mohl dokončit studia. Přijal jméno Enrique a vydal se přes Španělsko do Afriky. Strávil tři strastiplná léta plná útrap ve fanatickém Maroku bez jakékoli podpory, a tak prošel první životní školou.

Během dalších dvou let poznal část Sahary a po moři se dostal do Gambie, kde sbíral přírodniny. Celý jeho majetek představovalo pár franků, arabský kroj a jedna puška. Dal dohromady skupinu černochů-lovců, kteří lovili ptáky, a jejich ozdobné peří posílal do Francie. Získal tak peníze na další cestu.

OBRAZEM: Svět za kormidlem plachetnice. Prohlédněte si lodní deník cestovatele

Ve vražedném podnebí Gambie dostal brzy těžkou zimnici. Jednou ho našli jeho černoši celého zuboženého na cestě do hlavního města Bathurstu. Po celou dobu pobytu se nemoci nezbavil. Dokonce i na týden oslepl. Je obdivuhodné, co dokázal, vzhledem k tomu, že žil v chýších polodivokých domorodců, rozžhavených tropickým sluncem, bez ošetření a léků.

Hovoří za něho čísla: nasbíral 15 000 ks hmyzu (mezi nimi byl i jeden z největších brouků „goliáš“), 1200 ptáků, 600 savců a 800 jiných přírodnin, např. mouchu tse-tse v různých stádiích vývoje, termity či elektrického sumce. Mnohé druhy živočichů, které získal, tehdy věda ještě neznala. Kdykoli to poměry dovolovaly, Enrique pamatoval vzácnými dary pro Královské zemské muzeum (Národní muzeum).

Na Karlovo náměstí se vrátil cestovatel Roezl. Jeho pomník vznikl tak trochu omylem

Pak cestoval dál na území Ašantů (Ghana), kteří ho zajali a drželi v poutech. Podařilo se mu utéct a cestoval po řece Volta, kde nalezl vzácnou rybu bahníka. Na mnoha místech nalezl kaučukovníky a mohl se usadit jako zlatokop, ale cestovatelská touha ho hnala dál. Rok se zotavoval na Kanárských ostrovech, které oproti uplahočené Evropě považoval za hotový ráj.

Roku 1889 se vypravil přes Karibik do Venezuely, kde objevil „balatový strom“ (Mimusops balata z čeledi zapotovitých, český název nemá), jehož šťáva mohla nahradit gutaperču, šťávu stromu perčovníku pravého (Palaquium gutta) podobného kaučukovníku. Vráz tak získal určité finance a vypravil se na vytouženou cestu napříč rovníkovou Amerikou. Zažil mnohá nepříjemná dobrodružství (nespolehlivost indiánů, kteří ho nakonec opustili, ztrátu lodi se zásobami atd.). Pustil se proti proudu Amazonky až k úpatí And a v několika dnech přešel z tropického podnebí do mrazu a sněhových vánic. V listopadu 1893 stanul u někdejšího slavného sídla Inků Cajamarcy.

Co viděli Hanzelka a Zikmund v SSSR? Otřesné svědectví si nenechali pro sebe…

Koncem roku 1894 přijel do Prahy s bohatou sbírkou, kterou věnoval Královskému a Náprstkovu muzeu. Přednesl v Čechách a na Moravě na šedesát přednášek, roku 1895 např. v Českém Dubu, a z jejich výtěžku se vypravil koncem roku 1895 do USA a pak do Japonska, Číny, Singapuru, Celebes, Novou Guineu, Cejlon a pak Suezským průplavem do Itálie. Krátce se zdržel v Čechách a pak odcestoval zpět do svého domova do USA. Roku 1897 si vzal v Chicagu za ženu Vlastu Geringrovou. Na svatební cestu jeli do Mexika. V roce 1900 byl už zase na cestách, tentokrát jel do Číny, kde v té době bylo „boxerské povstání“. Pak přes Mandžusko, Koreu, Vladivostok a Bajkal se vrátil opět domů k ženě a dvěma dětem, synovi a dceři.

Spolupracoval na předvolební kampani příštího prezidenta Wilsona a právě v té době začal mít potíže se srdcem a na jeho levé paži se objevily známky rakoviny, kterou zastavila až amputace paže v roce 1920. Natrvalo se vrátil se svou ženou a dcerou do Prahy 31. 8. 1921 a uvítal by možnost nějakého výdělku. V Národním, ani v Náprstkově muzeu se však pro něj místo nenašlo ani s přihlédnutím k velkolepým darům, které dříve oběma muzeím nezištně věnoval. Vydělával si pouze přednáškami a nějaké peníze dostával za literární honoráře. Rodina žila skromně, bydleli v dělnické čtvrti v Holešovicích. Dne 20. února 1932 zemřel ve věku 72 let v Praze.

FOTO: Enrique Stanko Vráz

Enrique Stanko Vráz - Enrique Stanko Vráz ve dvaceti letech – Radio PrahajpgEnrique Stanko Vráz - Enrique Stanko Vráz – ct24.ceskatelevize.czEnrique Stanko Vráz - Enrique Stanko Vráz – Euro.czEnrique Stanko Vráz - Goliáš královsku na délku měří až 110 milimetrů – wikipediaEnrique Stanko Vráz - Bahník západoafrický – Vivarium
Další fotky
Enrique Stanko Vráz - Boxerské povstání v Číně – Security magazínEnrique Stanko Vráz - Cajamarca (Peru) – Ministerio de CulturaEnrique Stanko Vráz - DSC_0340 – kopieEnrique Stanko Vráz - DSC_0340Enrique Stanko Vráz - DSC_0344Enrique Stanko Vráz - Enrique Stanko Vráz – vstupenka na výstavu – AukroEnrique Stanko Vráz - Enrique Stanko Vráz – wikipediaEnrique Stanko Vráz - Enrique Stanko Vráz – zpravy.tiscali.czEnrique Stanko Vráz - Moucha tse-tse – ODHALENO.czEnrique Stanko Vráz - Termiti – CK MundoEnrique Stanko Vráz - E. S. Vráz s dcerou (1922) – Neviditelný pes – LidovkyEnrique Stanko Vráz - Vrázova výprava s českou vlajkou postupuje ke ´Smetanovu pohoří´ na Nové Guineji – wikipediaEnrique Stanko Vráz - Enrique Stanko Vráz – koplet 7 kni – aukroEnrique Stanko Vráz - Enrique Stanko Vráz -vstupenka na přednášku- FilatelieEnrique Stanko Vráz - Kam se vydat

Připomenout si ho stále můžeme díky jím získaným muzejním exponátům, ale také prostřednictvím jeho cestopisů: Z cest E. St. Vráze (1898), Napříč rovníkovou Amerikou (1900), V Siamu, v zemi bílého slona (1901), Čína (1904) nebo Z dalekých světů (1910).

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama