16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

Dojíždět do Prahy se nejvíc vyplatí ze Slaného a Kralup

Dojíždění za prací do centra Prahy veřejnou dopravou se s ohledem na ceny bytů nejvíce vyplatí ze Slaného, Kralup nad Vltavou či Kolína. Nejméně výhodné je dojíždění z Poděbrad. Zjistil to internetový srovnávač valuo.cz, který porovnával ceny bytů ve městech s více než 10tisíci obyvateli a dojezdovým časem do metropole do jedné hodiny. Letos takových měst našel dvanáct, loni jich bylo o tři více.

Reklama

Podle analýzy dat lidem minuta cesty do centra Prahy ze Slaného ušetří s ohledem na vysoký rozdíl v cenách bytů 103.333 korun, cesta přitom trvá 39 minut. V případě Kralup vzdálených od Prahy rovněž 39 minut jízdy jde o 88.718 korun a v případě Kolína o 87.447 korun. Jako nejméně výhodné vyšly Poděbrady, odkud na minutu jízdy připadá úspora 55.000 korun. Poděbrady jsou jedním ze tří měst, která se v dojezdové době již nevejdou do 60 minut.

Při výpočtu srovnávač vycházel z průměrné ceny za byt o rozloze 80 metrů čtverečních v osobním vlastnictví a po kompletní rekonstrukci. V Praze zahrnul jen byty v městských částech Praha 3 až Praha 10, ne přímo v centru. Průměrná cena činila 6,67 milionu. „Ve větších městech v okolí Prahy ušetříte za byt s 80 m2 i více než čtyři miliony korun, přesto se zvládnete dostat do samého centra hlavního města do 60 minut. Každá hodina dojíždění může ušetřit přes 1000 korun po dobu následujících 30 let,“ uvedl srovnávač v tiskové zprávě.

Pokud lidé nepracují přímo na Václavském náměstí v Praze, ale třeba poblíž Nádraží Holešovice, výpočty to změní. V případě cesty z Kralup nad Vltavou je cesta kratší, trvá jen 24 minut, a minuta jízdy vlakem tudíž představuje vzhledem k holešovickým cenám úsporu 109.583 korun. Každá hodina ve vlaku z Kralup pak ušetří 548 korun i v případě cesty tam i zpět, 200krát za rok po dobu 30 let.

V posledním roce rostly ceny bytů v Praze podle srovnávače rychleji než v okolí metropole. Růst cen bytů v Praze loni činil 23 procent. Více podražily nemovitosti v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, a to o 25,41 procenta. O více než pětinu vzrostly ceny v Kladně, Kolíně a Roudnici nad Labem. Jediným městem s poklesem cen byla Kutná Hora.

Zdroj: čtk

Středočeský kraj rozdělí přes 1,6 miliard na sociální služby

Před 54 minutami
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
Před 1 hodinou
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Před 3 hodinami
Rychlý pohled do aplikace předpovídající počasí, potom projet nejnovější zprávy, podívat se, co je nového...
Dnes, 10:00
Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s...
Dnes, 08:00
Napadají mě hříšné myšlenky, se kterými se raději nikomu nesvěřím. Rozlámaná záda, ani palčivá bolest...
Včera, 18:11
Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým...
Včera, 17:30
Počítačové simulace potvrdili, že polovina naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně dětmi hvězd. A...
Včera, 17:16
Dívka ve věku 25 let odešla ve středu 20. března ráno z domova a od...
Včera, 16:25
Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na...
Včera, 16:00
Jde o jediný litevský námořní přístav v Baltském moři s pohnutou historií. V tzv. Východním...
Reklama