29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Dokonale obsazený film Císařův pekař přináší podívanou, kterou lidé milují dodnes. Jak to bylo ale s Golemem ve skutečnosti?

Další fotky

Děsivý hliněný obr, objevený císařem Rudolfem v dutině pod šibenicí, konečně ožil. Postaral se o to náhodně nalezený šém, v jedné z obručí, které svíraly jeho popraskané, hliněné tělo. Nejdříve spálil militaristu, maršálka Russworma, který se těšil, jak s golemem v čele armády půjde z války do války, a potom začal pustošit interiér místnosti. Nakonec však uklouzl po jedinečném leštidle na parkety, od alchymisty Honzy Skotáka z Hrdlořez a byl pracujícím lidem, který vtrhl do Hradu jak do Zimního paláce, přemožen. Nakonec se všichni radují, když se golem umoudří a začne místo ničení péct chleba.

Reklama

Krásný a naivní film, který si s historickými reáliemi příliš hlavu nelámal, je oblíbeným pořadem, hlavně na Vánoce. Dokonalé obsazení prvorepublikovými herci, dělá z filmu Císařův pekař podívanou, kterou lidé milují dodnes. Jak to bylo ale s Golemem ve skutečnosti? Existoval? Nebo je to jen typicky pražská rarita, na kterou se lákají turisté? Ani na jednu z otázek nelze odpovědět jednoznačně.

Pražský židovský hřbitov

Staré židovské město je plné děsivých příběhů, vystrašíme i Vás?

Golem je v židovské mystice člověkem oživená socha. Jakákoliv socha, podobu člověka mít nemusí. V hebrejštině znamená slovo golem nedokonalost. Taková entita nedokáže komunikovat, pouze plnit příkazy. Oživuje se zpravidla jakýmsi programem, kterému se říká šém. Pokud na kousek pergamenu napíšete správné Boží jméno, máte velkou šanci golema oživit. Oživování hliněných sošek v podobě lidských mumií, s tzv. vešebty, souvisí již se starověkým Egyptem a je literárně doloženo.

 

Alchymista, který vstal z mrtvých. Kdo byl ve skutečnosti magistr Kelley z filmu Císařův pekař

Naprostá většina lidí si však při vyslovení slova golem, představí výše zmíněný film a Rudolfínskou Prahu. Nelze se tomu divit. Pověsti o této záhadné postavě jsou plné tajemství a mystiky. Pražského golema stvořil podle této pověsti židovský rabín Jehuda Löw ben Becalel. Legendární postava, neodmyslitelně spjatá s pražským Židovským městem. Golem měl za úkol chránit Židovské město před pogromy ze strany křesťanů. Trochu to připomíná blanické rytíře, kteří měli podobný úkol vůči českému národu. Možná, že to byl také účel vzniku této pověsti, která měla Židům dávat naději.

FOTO: Golem a Praha

Golem a Praha - rabín a golemGolem a Praha - golemGolem a Praha - Staronová synagógaGolem a Praha - rabbi JehudaGolem a Praha - Židovské město
Další fotky
Golem a Praha - rabbi Jehuda v televizní pohádceGolem a Praha - golem Mikoláše AlšeGolem a Praha - kniha rabína Jehudy

Golema zničil osobně sám rabín, protože se vymkl jeho kontrole. Zkrátka pan rabín zapomněl vyndat šém a šel zasvětit šábes. Golem se doma nudil a začal si vybíjet přebytečnou energii jak na inventáři, tak na domácím zvířectvu. Protože byl svátek, který zakazuje pracovat, rozpadl se golem v prach. Další legenda tvrdí, že byl uložen na půdě Staronové synagógy. Ve dvacátém století tam po něm pátral známý reportér Egon Ervín Kisch a záhadolog Ivan Mackerle.  Záhada pražského golema trvá dodnes. A ještě úplně na samý závěr takové malé zamyšlení. Jak že se jmenuje to zařízení, kterým oživujeme mobilní telefon? SIM karta? Co když to byla kdysi šém karta? Robot kýmsi zapomenutý a stále funkční?

Před 1 hodinou
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama