• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Domov pro seniory zničený tornádem není v Hodoníně opravený ani po roce

  25.8.2022
  Jan Štoll

  Opozice v Jihomoravském kraji ostře kritizuje postup obnovy domova seniorů S-Centrum v Hodoníně. To loni v červnu poničilo tornádo. Kraj podle nich ztratil u obnovy domova rok času a desítky milionů korun.

  Kraj totiž původně zvažoval, že domov opravovat nebude a postaví nový v Rohatci. Nakonec se ale vrátil k úvahám o obnově. Opoziční zastupitelé Marek Šlapal (ČSSD) a Milan Vojta (ANO) řekli, že kraj tím ztratil rok času a s ohledem na růst cen stavebních materiálů a inflaci se obnova prodraží o desítky milionů korun.  S-Centrum zničilo loňské tornádo. V té době v něm žilo kolem 130 klientů a pracovalo tam asi 100 lidí. Většinu klientů převzala jiná zařízení. Původně kraj hovořil o tom, že obnova bude stát zhruba půl miliardy. Proto zvažoval stavbu nového domova v nedalekém Rohatci.

  Jihomoravský kraj ale v minulých dnech informoval o tom, že se vrací k myšlenkám na obnovu. Až na začátku srpna se dozvědělo, že z připravované výzvy nebude možné postavit nový domov mimo katastrální území poškozeného objektu. „Po jednání s ministerstvem pro místní rozvoj jsme se dozvěděli novou informaci, že v rámci dotačního programu obnova území po tornádu nemůžeme postavit plánovaný domov se zvláštním režimem pro seniory v Rohatci, proto zvažujeme návrat k původnímu záměru obnovy a modernizace poničeného S-centra. S ohledem na dnešní ekonomickou situaci si kraj nemůže dovolit připravovat tak velký projekt v Rohatci bez základní jistoty dotační podpory ze strany státu,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

  Podle mluvčí hejtmanství Aleny Knotkové kraj u myšlenky na obnovu zatím vychází z loňských odhadů kolem 450 milionů korun. Podle Šlapala s Vojtou ale bude částka vyšší v řádu desítek milionů. „Již v tuto chvíli byly promarněny miliony korun, o které bude oprava vlivem inflace a ročního chátrání budovy nákladnější. Inflace znehodnotila také pojistnou sumu. Nedostatek míst v domovech povede ke vzniku ubytoven pro seniory, které budou provozovat podnikavci bez potřebné garance kvality,“ uvedl Šlapal. Stejné názory má ohledně nákladů i Vojta. „Zdá se, že kolegové z vedení kraje učinili fakty a čísly nepodložené rozhodnutí, že výhodnější bude stavba nové budovy, což se nyní ukázalo jako omyl. V důsledku toho kraj ztratil rok příprav a nemálo nákladů. Přístup rozhodně není v pořádku, jde o hospodaření s veřejnými financemi,“ uvedl Vojta. Připomněl také trestní oznámení, které na kraj podala organizace Transparency International kvůli tomu, jak se postupovalo při odklízení škod v S-centru. Podle oznámení se při něm zničilo vybavení, aniž to bylo nutné.

  Kraj také uvažoval o prodeji zničeného domova seniorů. Proti tomu se ale krátce před tím, než kraj zveřejnil záměr prodeje, ozvalo vedení hodonínské radnice. Tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů v hodině zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko loni v červnu. Vyžádalo si šest životů a poničilo 1200 domů.

  Sto/ČTK  Nepřehlédněte