29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Doplňky stravy jako všelék. Doopravdy je potřebujeme nebo nám škodí?

Další fotky

Multivitaminy, minerální látky, sportovní doplňky… existuje jich mnoho. Některé jsou pro tělo prospěšné, některé mu alespoň neuškodí, ale jiné ano.

Reklama

Přírodní rovná se lepší?

Selský rozum radí, že přírodní produkt by měl být vždy lepší než ten průmyslově vyrobený. Mnoho lidí takové produkty označuje obecně slovem, „chemie“. Chemie je ale pouze věda, která se zabývá složením, vlastnostmi a strukturou látek různé povahy. Tedy přírodními i „umělými“. Řada bylin a dokonce i vitaminů může způsobovat nepříjemné vedlejší účinky, především při nesprávném dávkování, způsobu podání nebo kombinaci s jinými látkami a předepsanými léky.

Třapatka posiluje imunitu, když je venku psí počasí. Dáte si čaj nebo koupel?

Ví váš lékař o doplňcích stravy, které berete?

Až 70 % pacientů užívajících doplňky stravy nebo alternativní léky to svému lékaři neřekne. Přitom jde o informaci, kterou by měl lékař vědět, obzvlášť pokud předepisuje léky. Mnoho lékařů navíc dokáže poradit s výběrem vhodného doplňku. Pokud je postoj vašeho lékaře odmítavý a máte pocit, že vnucuje jen „své“ konkrétní typy doplňků a léčiv, aniž by se podíval na složení těch vašich, stojí za zvážení, zda si nenajít jiného odborníka.

Nepijte ze škodlivých PET lahví. Poradíme, jak správně vybrat láhev na pití a která bude nejlepší

Doplňky nejsou černobílé téma

Mnoho odborníků se domnívá, že jsou suplementy zdraví prospěšné a důležité, přinejmenším pro některé skupiny lidí, a těm ostatním nemohou ublížit. Další odborníci jsou naopak přesvědčeni, že doplňky stravy nejsou pro každého a poukazují na nedostatek důkazů, že by většině lidí prospívaly, na nebezpečí způsobené nesprávným dávkováním a také na finanční zátěž. Doplňků je na trhu tolik druhů a dokonce jeden vitamin může být použit v různých formách, které jsou rozdílné i v míře vstřebatelnosti a využitelnosti tělem, a proto nemůžeme obecně říct, že jsou všechny doplňky špatné nebo dobré.

Cukr je všude. Jak méně sladit a nevzdat se sladkého života?

Hlavním rozdílem mezi doplňkem stravy a léčivem je ten, že léčiva mají prokázaný příznivý účinek na zdraví. Přestože vědecké studie už naznačují významné pozitivní působení některých suplementů na lidské zdraví, nesmí být toto tvrzení o „léčivosti“ při prodeji doplňků stravy použito.

Postava ve tvaru jablka nebo hrušky. Jaký typ obezity je horší a proč?

Zobat vitaminy nebo nezobat?

I ve zdravé stravě mohou příležitostně chybět některé živiny. Vitaminové doplňky mohou působit jako záchranná síť, která nedostatku brání. Na druhou stranu zde hrozí předávkování některými vitaminy, především těmi, které jsou rozpustné v tucích. Multivitaminy často obsahují obrovské dávky živin, které se ještě znásobí v kombinaci s těmi v běžné stravě a tím překročí doporučenou denní dávku. Jde například o železo, selen nebo vitamin A, které mohou být toxické. Málokdo zná své přesné živinové nedostatky a preventivní doplňování tedy může pomoci i ublížit.

Skřípání zubů ve spánku je nebezpečné. Jak se toho zbavit?

Zachrání nás pestrá strava?

Kdo si chce být jistý, že nemá nedostatek živin, měl by kombinovat pestrou škálu potravin. To ale neznamená, že musí jíst knedlo zelo vepřo nebo všechny druhy sladkostí. Velká rozmanitost druhů masa včetně ryb, mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, obilovin, luštěnin, oříšků a olejů v jejich co nejpůvodnější (průmyslově nezpracované nebo jen málo zpracované) podobě zajistí větší šanci, že tělo nebude strádat. Pokud si chcete být jistí na 100 %, požádejte lékaře o testy nedostatku vitaminů a minerálních látek.

FOTO: Doplňky stravy

Doplňky stravy - doplňky stravyDoplňky stravy - doplňky stravyDoplňky stravy - salátDoplňky stravy - salátDoplňky stravy - pilulky
Další fotky
Doplňky stravy - zeleninaDoplňky stravy - snídaně

 

 

 

Před 19 minutami
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Před 2 hodinami
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Reklama