Doporučení ministra Vojtěcha ke koronaviru při ochraně veřejného zdraví selhávají

Soukromá laboratoř potvrdila další případ nákazy koronavirem u českého pacienta. Dnes ráno o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru. Jedná se už o druhý případ, kdy pacienta musela vyšetřit soukromá laboratoř. Dnešní testy ukázaly tři nové pozitivní případy, dva z nich souvisí s cestováním do Itálie, dodala bez dalších podrobností hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Celkem je 18 nakažených, potvrdil premiér Babiš ještě na tiskové konferenci.

„Bilance vyšetření na koronavirus je za celou republiku 483. Nadále platí, že je z toho 12 případů pozitivních. Ale mám informaci, že 1 případ potvrdila mimo systém soukromá laboratoř v Praze. Ta samá, co minule. Vzorek jde teď na ověření do NRL. 100% výsledek budeme mít odpoledne,“ uvedl dnes ráno Adam Vojtěch.

Jedná se přitom už o druhého pacienta, který se nechal vyšetřit na své náklady v soukromé laboratoři. I přes doporučení ministra.

„Zdůrazňuji, že není možné, aby jakákoliv laboratoř prováděla testy na koronavirus. Je třeba, aby měla potvrzení o kvalitě a byla ve spojení s NRL. Doporučuji všem občanům, aby nevyhledávali soukromé laboratoře, když mají podezření na infekci, ale aby se řídili pokyny hygieniků,“ uvedl Vojtěch na Twitteru 4. března, v souvislosti s případem ženy z Prahy 6.

Další dva lidé z Prahy 6 mají potvrzenou nákazu koronavirem

Tato žena z Prahy 6 ale kontaktovala infolinku Státního zdravotního ústavu, kde rozhodli, že není potřeba ji testovat. Nepobývala totiž v severoitalských regionech, které úřady dříve označily za rizikové.

Pokud by se pacienti řídili doporučením ministra Adama Vojtěcha a neudělali si test na své náklady v soukromé laboratoři, pohybovali by se s koronavirem dále na veřejnosti.

„Není opravdu na místě testovat všechny lidi, kteří se vrátili z Itálie. Musí to být indikovaný případ,“ tvrdil ještě před týdnem Vojtěch.

Teprve včera ministerstvo rozhodlo, že na základě doporučení lékaře a hygienika budou testy na koronavirus nejen pro lidi po návratu z rizikových oblastí.

Na koronavirus jsme připraveni. Pár epidemií už lidstvo přežilo

Test laboratoře je průkazný

„Pokud máme sekvenci mikroorganismu, není přesnější způsob, jak virus identifikovat. Je to neprůstřelné a nezpochybnitelné. Žádný hlubší test není,“ uvedla vedoucí laboratoře Tilia Soňa Peková pro iDnes.

Podle Pekové se nechaly na koronavirus otestovat už desítky lidí.

„Jsou to lidé, kteří zodpovědně přistupují k tomu, že se vrátili z nějaké oblasti. Chtějí vědět, jestli nejsou zdrojem nákazy, protože státní instituce nemají kapacitu na vyšetření. Lidem se vyšetření nedostane a jsou odmítnuti. Pak se o ně postaráme my, máme na to kapacitu i technologie,“ popisuje Peková.

Ministerstvo zdravotnictví nebylo schopno vysvětlit, z jakého důvodu vzorky soukromých laboratoří neposílá na potvrzení do Berlína.

Tento článek pochází z webu Ze ZDRAVOTNICTVÍ.
Dnes, 17:30
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
Dnes, 15:35
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
Dnes, 12:51
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
Dnes, 10:56
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
Dnes, 10:21
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
Včera, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Včera, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Včera, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Včera, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Včera, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Reklama