20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Dostala ho až raketa vypálená z vrtulníku. Před 15 lety byl zabit radikální vůdce islamistů Ahmad Jásin

Další fotky

Původem byl šejch, po zranění v mládí skončil na invalidním vozíku a obrátil se k náboženství. Jeho organizace Hamás má na svědomí životy tisíců lidí, především izraelských civilistů. První cílený útok izraelského letectva přežil, druhý už ne.

Reklama

Narodil se 28. června 1937 v Al-Jura v pásmu Gazy jako šejch Ahmad Ismail Jásin do dějin se zapsal tím, že spolu s Abdelem Azizem al-Rantissi založil palestinskou militantní teroristickou organizaci Hamás (Nadšení) a stal se duchovním vůdcem této organizace, která má na svědomí nespočet ozbrojených a sebevražedných útoků proti izraelským civilistům.

Před 50 lety se Arafat stal vůdcem Palestinců. Jeho vzorem byl Hitler, platila ho Moskva. Co o něm ještě nejspíš nevíte?

On a jeho rodina odešli z Gazy během první arabsko-izraelské války roku 1948 a stali se utečenci. Není však jasné, zda byli vyhnáni či odešli dobrovolně na výzvu některých arabských představitelů, kteří chtěli mít prostor válečných operací bez svých soukmenovců. Docházel do vzdělávacího střediska Muslimských bratří. Když mu bylo 12 let, zranil se při zápasu wrestlingu s kamarádem, zatímco rodičům řekl, že se to stalo při skoku přes ohnutá záda druhého chlapce. Od té nehody byl upoután na invalidní vozík.

Mezinárodní skandál! Izrael sestřelil dopravní letadlo! Kdo udělal osudnou chybu?

Začal navštěvovat univerzitu v Káhiře, ale kvůli zhoršujícímu se zdraví musel studovat doma. Jeho mysl se začala odvracet od světských věcí k náboženským. Na jeho kázání začaly chodit davy lidí. Po letech nezaměstnanosti dostal místo učitele arabského jazyka a náboženství na základní škole v utečeneckém táboře a jeho obliba začala vzrůstat, zvláště mezi jeho žáky. Díky tomuto zaměstnání získal finanční stabilitu a mohl se oženit. V roce 1960 si vzal jednu dívku z příbuzenstva, Halimu Yassin a měli spolu jedenáct dětí.

V roce 1954, po nezdařeném atentátu na egyptského prezidenta Násira (správně však Nasser, což v češtině dost dobře nešlo psát ani vyslovovat) a popravě vůdce Muslimského bratrstva (1966), byly stovky jeho přívrženců uvězněny a mezi nimi byl i Jásin.

Výstava: Izrael není jen o památkách. Podívejte se na tyto nádherné přírodní scenérie

Aktivně se zapojil do palestinské odbočky Muslimského bratrstva. V roce 1984 byl s ostatními uvězněn za tajné shromažďování zbraní na 13 let do vězení. Následující rok v rámci dohody Izrael propustil 1.150 nebezpečných vězňů, odpovědných za zabití mnoho izraelských občanů ze svých věznic s ostrahou výměnou za 3 izraelské vězně zajaté během libanonské války. Mezi propuštěnými byl i Jásín.

V prosinci 1987 spoluzaložil Hamás, palestinskou islamistickou politickou stranu a stal se jejím duchovním vůdcem. Její činnost se začala ubírat dvěma směry. Civilní křídlo zaměřilo svou činnost na podporu chudého palestinského obyvatelstva a vojenské křídlo operuje utajeně a provádí útočné aktivity proti izraelskému státu. Od roku 2001 se podílí na ostřelování Izraele z pásma Gazy různými druhy raket a minometů. Životním stylem Hamásu je islám.

Ivanka Kohoutová, ředitelka SZŠ Ruská, a její právní zástupce Radek Suchý.

Žena, která bránila školu před islámskou vírou, dostala metál od Zemana. Prezident ocenil ředitelku z kauzy hidžáb

Jásin byl vždy proti mírovému procesu mezi Palestinci a Izraelem. Podporoval ozbrojený boj proti Izraeli a vyjadřoval se velmi otevřeně. Tvrdil, že Palestina je islámskou zemí, která je zasvěcena pro budoucí muslimské generace až do soudného dne a smíření se Židy je zločin. Izrael musí zmizet z mapy a „vybrali jsme tuto cestu a skončíme jako mučedníci nebo vítězové“. To se pak stalo stále opakovaným heslem mezi Palestinci.

6. září 2003 letoun F-16 izraelského letectva vystřelil několik raket na jednu budovu v pásmu Gazy, kde byl Jásín přítomen, ale byl jen lehce zraněn. Izrael potvrdil, že on byl cílem útoku. Jásín pak prohlásil, že tím strategie palestinských atentátníků rozhodne neutrpěla. Vůdcové Hamásu chtějí být mučedníky a nebojí se smrti. „Džihád, svatá válka, bude pokračovat, dokud nezvítězíme nebo se staneme mučedníky,“ řekl Jásín po útoku.

FOTO: Ahmad Jásin

Ahmad Jásin - ŠAJCH AHMAD JÁSIN – UPIAhmad Jásin - Hamás odpálil na Izrael stovky raket – Israel.czAhmad Jásin - ŠAJCH AHMAD JÁSIN – JUKWAA – ProBoardsAhmad Jásin - Znak Hamásu – wikipedieAhmad Jásin - Beze slov – ShiaChat.
Další fotky
Ahmad Jásin - Evropský soud přikázal odstranit Hamás z černého seznamu teroristů. – svobodné novinyAhmad Jásin - Hamás – TýdenAhmad Jásin - Leapfrog – skok přes ohnutá záda – youtubeAhmad Jásin - Raketa Kassám vystřelená z civilní oblasti Gazy směrem do oblasti jižního Izraele (12. prosinec 2008 – wikipedieAhmad Jásin - ŠAJCH AHMAD JÁSIN – WIKIPEDIAAhmad Jásin - Šajch Ahmad Jásín a Arafat -HonestReporting-Ahmad Jásin - Šajch Ahmad Jásín a Arafat -Haaretz-Ahmad Jásin - ŠAJCH AHMAD JÁSIN – youtubeAhmad Jásin - ŠAJCH AHMAD JÁSIN – www.aljazeera.netAhmad Jásin - Řízená střela Hellfire Defense NewsAhmad Jásin - Army Apache Helicopters and RAF Tornados Strike Libyan TargetsAhmad Jásin - Pohřeb Ahmada Jásína – Novinky.cz – SPECIÁL – Arabové x Izrael

Jeho slova se brzy naplnila. 22. března 2004 byl zabit při izraelském útoku, když se vracel z ranní bohoslužby z mešity, která je 100 metrů od jeho domova. Izraelský vrtulník Apache vystřelil rakety Hellfire (Pekelný oheň) na něj a oba jeho bodyguardy. Těsně před tímto útokem, takřka nad hlavami lidí, proletěly izraelské letouny F-16, aby překryly zvuk blížících se vrtulníků. Jásín a jeho bodyguardi byli na místě mrtví a s nimi devět kolemjdoucích. Dalších 12 lidí bylo zraněno, včetně dvou Jásínových synů. Jeho pohřbu se zúčastnilo desítky tisíc Palestinců a jeho bojovou štafetu převzali další a další stejně nadšení fanatičtí následovníci.

 

 

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama