Drama z divočiny: Na mládě antilopy zaútočila krajta a hyena. Kdo vyhrál?

31.1.2022
Simona Knotková

Mikeu Sutherlandovi z cestovní kanceláře Escape Safari Co. v Botswaně se podařilo natočit unikátní podívanou. Během jízdy podél říční delty Okavango v Mombo Camp spatřil se skupinkou cestujících krajtu, která zaútočila na mládě impaly. Do dramatické scény se přidala hyena, která vycítila příležitost snadné kořisti.

„Krajta se sklouzla dolů z vrby a kamuflovala se napadeným listím. Jedno nešťastné mládě z velkého stáda impal bohužel přešlo přímo nad hadem a v momentě bylo chycené. Slyšeli jsme jak strachy a bolestí mečí a rychle jsme se otočili tím směrem. To samé udělala i hyena,“ vypráví autor videa.

Dravá šelma vycítila příležitost a ihned se připojila k dvojici. Po prvotním útoku na mládě postávala opodál a čekala, jak se situace vyvine. Nakonec popadla svými zuby impalu i s obtočenou krajtou kolem jejího těla. V ten okamžik hadovi došlo, že by ho mohl stihnout krutý osud jako antilopu a mládě pustil ze svých spárů. Krátce poté kořist přebrala hyena, vítěz souboje.

Sutherland připomíná, že i když situace může člověka svádět k tomu, aby slabšímu zvířeti pomohl, je třeba nic nedělat.

„Je důležité nezasahovat do přírody. I když se to nelehko pozoruje, k těmto událostem by došlo, ať už bychom toho byli svědky, nebo ne,“ dodává.

On sám se s podobným výjevem setkal za svou 12letou průvodcovskou kariéru v safari poprvé.

Zdroj: Latest Sightings Nepřehlédněte