Drastická léčba geniálního matematika. Na těžké deprese zabírala jediná metoda

Jeho život vypadal jako jeden velký nekonečný zápas. V dětství přišel o ruku, ale fyzický handicap byl ničím ve srovnání s jeho duševním utrpením. Od mládí trpěl těžkými depresemi, které mu přinášela jeho bipolární porucha. A protože tehdy nebyly žádné léky, jež by uměly zmírnit prokletí manických i depresivních výkyvů, trávil měsíce v psychiatrické léčebně, kde přežíval pomocí poněkud drastické metody – elektrických šoků. A jeden z nich se mu stal nakonec osudným.

Nadaný student

Emil Leon Post se narodil v roce 1897 v židovské rodině na pomezí Ruska a Polska, ale jeho rodiče emigrovali do Spojených států, kde se usadili v New Yorku. Od malička byl velmi chytrý a bystrý, zajímala ho především astronomie, které se chtěl věnovat. Ale nešťastná náhoda, při níž přišel ve 12 letech při automobilové nehodě o levou ruku, změnila jeho plány a talentovaný chlapec začal studovat matematiku. A právě v ní měl brzy dosáhnout velkých úspěchů.

Ten, co stvořil nadčlověka. Nietzscheho nadčasové myšlenky byly vykoupeny nemocí

Utrpení mladého matematika

Mladého Posta zajímaly problémy moderní matematiky a logiky, a tak se dal po ukončení vysoké školy na dráhu vysokoškolského pedagoga spojenou s vědeckou činností, během níž objevil či odhalil řadu matematických zákonů a teorií. Jenže právě velké psychické vzrušení a mozkové vypětí při objevu jedné z teorií způsobily vážný atak manicko-depresivní poruchy, která ho sužovala od mládí až do konce života. A podle jeho slov byla tisíckrát strašnější než veškerá bolest a utrpení, jež zažil při ztrátě své paže v dětství.

Jaký byl skutečný „Rain Man“, americký autista Kim Peek?

Z léčebny do léčebny

Post si proto zavedl jakési psycho-hygienické pravidlo a svým výzkumům se věnoval striktně jen tři hodiny denně, aby se vyhnul přílišnému psychickému vzrušení z úspěšné práce, které vedlo k manickému ataku a později se překlopilo do těžké deprese. Jenže ani to nepomohlo a ve 35 letech musel už podruhé přerušit svou vědeckou i pedagogickou kariéru. Tři roky bojoval se svou nemocí, když se pobyty v léčebně střídaly s relativně klidnějším obdobím v soukromí domova.

Svět jako blázinec. Spisovatel John Kennedy Toole a jeho marný boj s hlupci

Pod vládou elektrošoků

Po svém návratu byl Post opět v plné duševní kondici, a tak objevil a publikoval řadu dalších zajímavých matematických zákonitostí. Ale nevyléčitelné deprese se stále vracely. Post se snažil pracovat doma, kde mu manželka přepisovala na stroji jeho objevy a teorie, přitom se starala o domácnost a vychovávala jejich dceru. Čas od času zůstávala se vším sama, neboť nemocný vědec trávil nejtěžší období v psychiatrické léčebně, kde lékaři „léčili“ jeho deprese elektrickými šoky.

Tajemná smrt vynálezce. Rudolf Diesel žil jako na vlnách

Byla to hrozivá metoda, ale nic jiného, co by alespoň částečně fungovalo, v té době neznali. Po sérii elektrických šoků nejtěžší deprese ustala a pacient se vrátil do relativně normálního stavu, nicméně zatížení organismu touto „léčbou“ bylo obrovské. A tak není divu, že jednou, při sérii dalších šoků, Postův oslabený organismus zákrok nevydržel a geniální matematik zemřel v 57 letech v psychiatrické léčebně na infarkt.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Včera, 17:30
Brigitte Bardot. Sexuální symbol 50. a 60. let 20. století. Filmová herečka, zpěvačka a v...
Včera, 16:00
Náměstí květin. Opravdu poetický název, že? Pestrá paleta barev a vůní. Lidé jsou zde na...
Včera, 15:01
Na polohraném dokumentu Pěšky bez hranic právě pracuje režisérka Eva Toulová. Je o tom, že...
Včera, 14:00
Meditace s předmětem je cvičení soustředěné na prožívání přítomného okamžiku – vynikající způsob, jak si...
Včera, 11:30
V zimě, i v té letošní, pleť opravdu trpí. Můžete jí chránit několika způsoby. Ideální...
Včera, 10:00
Gottfried Bacher se narodil 17. 11. 1838 v rakouském Mühlbachu. V roce 1861 absolvoval báňskou...
Včera, 08:00
I když naše duše není vidět a nemá ani žádnou hmotnost, vůni či chuť, cítíme...
16.2.2020
„Zbláznil jsem se na zimní olympiádě v Innsbrucku. Zatáhl se mi mozek, jako kdyby přišla...
16.2.2020
Nápadné a velmi dekorativní čemeřice zdobí zahrady častokrát už od prosince či ledna, leckdy kvetou...
16.2.2020
Když v únoru roku 1923, britský, amatérský archeolog Howard Carter, odpečetil Tutanchamovu hrobku, kterou objevil...
Reklama